Ochrona środowiska i gospodarka wodna

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Udział Instytutu Badawczego Leśnictwa w realizacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006

Sektorowy Program Operacyjny (SPO)

Ochrona środowiska i gospodarka wodna

Jednym z celów SPO jest wsparcie zrównoważonego rozwoju lasów i ich funkcji ochronnych, gospodarczych i społecznych. Zagadnienia te są ściśle związane z przygotowywanymi przez działające w poszczególnych Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, z udziałem IBL, odpowiednie zespoły robocze do spraw opracowania Regionalnych Programów Operacyjnych Polityki Leśnej Państwa. Staną się one podstawą przyszłego Narodowego Programu Leśnego (NPL), który zgodnie ze Strategią Leśną UE ma określać wszystkie aspekty przyszłego rozwoju leśnictwa i jego miejsce w życiu społeczno-gospodarczym oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego kraju.

Ścisły związek z NPL ma SPO „Ochrona środowiska i gospodarka wodna”, a także SPO dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, w zakresie którego IBL przygotował Krajowy Program Zwiększania Lesistości (KPZL). Ten wieloaspektowy, przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w 1997 r., program ma istotne znaczenie także dla ochrony środowiska na terenach zanieczyszczonych i zdegradowanych, zachowania różnorodności biologicznej oraz utrzymania trwałości i wielofunkcyjności lasów.

Realizacja KPZL znacząco wpłynie, obok innych zadań, na zwiększenie zasobów wodnych kraju, zwłaszcza w świetle coraz wyraźniejszych zmian klimatycznych. Doceniając znaczenie lasu dla gospodarki wodnej, IBL od kilkudziesięciu lat prowadzi stałe obserwacje hydrologiczne w wielu nizinnych i górskich kompleksach leśnych. Rozwój małej retencji, uporządkowanie infrastruktury wodnej, wprowadzenie systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie gospodarką wodną to zadania, których podstawy metodyczne, koncepcje merytoryczne oraz prace monitoringowe są ofertą badawczą Instytutu służącą ochronie przeciwpowodziowej (spowolnienie obiegu wody w zlewni, zamiana odpływu powierzchniowego na podziemny, zmniejszenie fal wezbraniowych).

Wysoką ocenę możliwości realizacji przez Instytut badań leśnych potwierdziła w ubiegłym roku pozytywna akceptacja wniosku Instytutu w konkursie na „centra doskonałości”, ogłoszonym przez Unię Europejską (projekt „Proforest”). n