Program IPPC w firmie „GALESS”

Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.

Program IPPC w firmie „GALESS”

Wypowiedź Andrzeja Rabsztyna, projektanta z Katowic uczestniczącego w projekcie pilotażowym w firmie „GALESS” Sp.J. Świdnica

Rozszerzona wersja artykułu.

Firma „GALESS” Sp.J. ze Świdnicy zgłosiła w 2001 r. do projektu pilotażowego: „Pomoc dla Polski we wdrażaniu Dyrektywy 96/61/WE w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń (IPPC)” – instalację cynkowania zanurzeniowego (ogniowego) wyrobów stalowych jednostkowych, zlokalizowaną w Zakładzie Zespołu Cynkowni PW „GALESS” Sp.J. w Bystrzycy Górnej k. Świdnicy. Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz.U. nr 122 poz. 1055) – instalacja cynkowania zanurzeniowego wymaga uzyskania pozwolenia zintegrowanego kiedy:

  • całkowita objętość wanien procesowych chemicznej obróbki powierzchniowej przekracza 30 m3.
  • wydajność godzinowa linii przekracza 2 tony wyrobów ocynkowanych w ciągu godziny.

W PW „GALESS”Sp.J. w 2001 r. powołany został zespół ds. opracowania wniosku o pozwolenie zintegrowane (IPPC) w pięcioosobowym składzie, któremu przewodniczył zakładowy specjalista ds. ochrony środowiska – w praktyce redagujący wniosek. Jako główny projektant instalacji cynkowania zanurzeniowego, nie będąc formalnym członkiem zespołu, uczestniczyłem w roli konsultanta w pierwszej wizytacji zakładu PW „GALESS” Sp.J., przeprowadzonej w 2001 r. przez ekspertów duńskich i koordynatora projektu IPPC w województwie dolnośląskim prof. J. Zwoździaka ze swoimi współpracownikami oraz udzielałem odpowiedzi na pytania zgłaszane przez kierownika zespołu dotyczące instalacji cynkowania zanurzeniowego, jej parametrów technicznych i oddziaływania na środowisko. Do prac nad wnioskiem zostałem włączony w końcowym etapie. Opracowałem w całości najistotniejszą III część operacyjną wniosku i dokonałem jego redakcji końcowej. W dokonanym porównaniu zastosowanej techniki cynkowania i parametrów instalacji z materiałami referencyjnymi przekazanymi przez specjalistów duńskich wykazałem, że cynkownia zanurzeniowa PW „GALESS” spełnia wymagania najlepszej dostępnej techniki (BAT) określone w materiałach duńskich ekspertów.

Zakres wykonanych prac wymagał szczegółowego poznania zapisów trzech podstawowych ustaw (prawo ochrony środowiska, o odpadach, prawo wodne) i kilkudziesięciu aktów wykonawczych do tych ustaw, a także skompletowania dokumentów formalnoprawnych dotyczących danej instalacji i jej operatora oraz szczegółowego opisu stanu istniejącej techniki i porównania jej z techniką referencyjną. Przy redakcji wniosku bardzo przydatne okazały się Wytyczne do sporządzenia wniosku o wydanie zintegrowanego pozwolenia.

Minimalny czas potrzebny na opracowanie wniosku szacuję na sześć miesięcy.

PW „GALESS” Sp.J. jest bardzo prężnie działającą firmą zatrudniającą poniżej 200 osób, w tym przy obsłudze instalacji cynkowania zanurzeniowego ok. 30 osób. W tej wielkości firmach prywatnych zagadnienia ochrony środowiska prowadzi z reguły jedna osoba nadzorująca pracę instalacji w zakresie dotrzymywania dopuszczonych decyzjami administracyjnymi wielkości emisji substancji i energii do środowiska oraz przygotowująca dane sprawozdawcze i finansowe do wnoszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska. Moim zdaniem opracowanie wniosku o pozwolenie zintegrowane IPPC przez pojedynczych zakładowych specjalistów ds. ochrony środowiska może napotkać poważne trudności, niezbędne będzie korzystanie z usług specjalistów zewnętrznych znających światowy poziom techniki w danej dziedzinie. Firma „GALESS” Sp.J. uczestnicząca w programie większość pionierskich prac ma już za sobą. Inne firmy podlegające obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego (co można sprawdzić w Dz.U. nr 122 poz. 1055 z 2002 r.) zachęcam do jak najszybszego przystąpienia do prac nad przygotowaniem wniosku pozwalającego na uzyskanie pozwolenia zintegrowanego IPPC, tym bardziej że w Dzienniku Ustaw nr 7 z 2003 r. poz. 78 została opublikowana ustawa z 19 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw kompletująca stan i wymagania nowego prawa ochrony środowiska. n


GALESS Sp.J.
Andrzej Lepak-Przybyłowicz, Edward Szywała
58-100 Świdnica, ul. Jagienki 2-4
tel. (074) 852-51-72, fax (074) 852-19-72
e-mail: [email protected]
www.galess.com.pl