ORLEN – w zgodzie z naturą

Ochrona Środowiska XIII – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

ORLEN – w zgodzie z naturą

W ocenie niezależnych ekspertów, dzięki konsekwencji i zdecydowanym działaniom na rzecz ochrony środowiska, Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna jest jedną z firm, dzięki którym Polska zbliża się w polityce ekologicznej do standardów Unii Europejskiej. Koszt realizowanego od 1993 roku programu rozwoju firmy, uwzględniający aspekty proekologiczne, szacuje się na ok. 2 mld USD.

Strategia inwestycyjna koncernu ukierunkowana jest nie tylko na osiąganie efektów technologicznych i finansowych, ale równie wielką wagę przykłada do ograniczania wpływu kompleksu produkcyjnego na otaczający ekosystem i zmniejszanie zanieczyszczeń w skali całego kraju, poprzez ciągłe doskonalenie jakości wytwarzanych paliw.

114 000 ton mniej siarki

W ramach realizacji programów inwestycyjnych o charakterze proekologicznym, w ciągu ostatnich lat firma przeprowadziła wiele modernizacji i oddała do eksploatacji nowe instalacje. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć uruchomienie w 1999 roku nowoczesnych instalacji: hydroodsiarczania gudronu, Clausa I nowej generacji z odsiarczaniem gazów kominowych, węzłem regeneracji aminy i strypingiem wód kwaśnych. Uruchomieniu tego kompleksu, o obco brzmiącej dla laika nazwie, przedsiębiorstwo zawdzięcza redukcję o 50% emisji dwutlenku siarki z elektrociepłowni zakładu, efektywniejszy przerób ropy oraz zwiększenie produkcji gazu opałowego, płynnego, oleju napędowego i benzyn.

W 1996 r. zakończono budowę nowoczesnej instalacji hydrokrakingu. Jakość produkowanych dzięki niej nowych gatunków olejów napędowych: Ekodiesel Plus i ONM Standard 50 (dla autobusów w aglomeracjach) pozwoliły na zmniejszenie emisji dwutlenku siarki w całym kraju o prawie 114 000 ton w skali rocznej.

Nieszkodliwy K zamiast Pb

Ostatnią z inwestycji technologicznych w części rafineryjnej jest kompleks instalacji produkcji paliw. Realizacja tego przedsięwzięcia wprowadziła PKN ORLEN SA do grona najnowocześniejszych rafinerii na świecie. Jednym z założeń decyzji o rozpoczęciu tej inwestycji była możliwość zwiększenia produkcji paliwa bezołowiowego wysokooktanowego do poziomu, który pozwoli na całkowite wyeliminowanie benzyn z dodatkiem ołowiu.

W grudniu ub.r. nowy kompleks rozpoczął produkcję nowego oleju „Ekodiesel 50”. Przy projektowaniu technologii koncern sam zaostrzył wymogi jakościowe, o 5 lat wyprzedzające założenia UE. W efekcie produkt posiada tylko 0,005% zawartości siarki (UE dopuszcza 0,035%). Szacuje się, że tym samym emisja związków siarki poprzez spaliny samochodowe zmniejszy się o 50 tys. ton w skali roku.

Inspekcja ekologiczna czyli „Zielona Policja”

Jednym z aspektów ciągłego doskonalenia systemów kontroli środowiska jest zakładowa inspekcja ekologiczna zwana „Zieloną Policją”. Jednostka ta działa w ORLENIE od 1998 roku. Jej pierwowzorem była prowadzona w latach 80. akcja „Alert”. Działania inspektorów opierają się na zgłoszeniach z poszczególnych instalacji informujących z wyprzedzeniem o planowanych pracach modernizacyjnych czy konserwatorskich, które mogą (choć nie muszą) wywołać przejściowe zmiany środowiskowe, jak np. uciążliwości zapachowe, hałas itp. Zadaniem inspekcji jest nadzorowanie i minimalizowanie ich ewentualnych skutków.

Efekty koncernu i…

Stacje monitoringu powietrza rozmieszczone wokół koncernu zanotowały w 2000 roku wyniki wykazujące, iż średnioroczne stężenia zanieczyszczeń nie przekraczają dopuszczalnych stężeń rocznych dla żadnej z mierzonych i normowanych substancji. Podobne wyniki, kształtujące się na poziomie charakterystycznym dla gleb czystych, wykazały badania próbek pobierane w ramach monitoringu gleb.

Koncern ograniczył emisję zanieczyszczeń w stosunku do roku 1999. Najbardziej znaczącym efektem ekologicznym osiągniętym przez ORLEN w ubiegłym roku jest spadek emisji dwutlenku siarki o ok. 50 %. Nieco mniejszą redukcję – o ponad 21 % – zanotowano w przypadku siarkowodoru.

Coraz lepsze efekty firma osiąga w zakresie zmniejszania ilości ścieków zrzucanych do rzeki. Ponadto parametry badanych wód zrzucanych do rzeki mieszczą się w wyznaczonych normach.

…Grupy Kapitałowej ORLEN

Wszystkie podmioty gospodarcze tworzące Grupę Kapitałową ORLEN (obecnie 166 spółek) podejmują różnorodne działania proekologiczne, których celem jest minimalizacja ich wpływu na środowisko naturalne. Wśród najistotniejszych dokonań ubiegłego roku są: ograniczenie emisji tlenków azotu z wytwórni kwasu azotowego ANWILU SA; modernizacja kotła OOG-260 w zakładowej elektrociepłowni ANWILU SA, dzięki czemu ograniczono ilość zanieczyszczeń z procesu energetycznego spalania paliw; realizacja systemu utylizacji oparów węglowodorowych (VRU) w Naftoporcie Sp. z o.o.; budowa instalacji hydrorafinacji w Rafinerii Nafty Jedlicze SA; modernizacja bazy zbiórki olejów przepracowanych w Kielcach; zakończenie hermetyzacji nalewu paliw do autocystern oraz zabudowa stacji odzysku lotnych par węglowodorów (terminal paliw) w Rafinerii Trzebinia SA.

Warto podkreślić, że dwie działające na południu kraju rafinerie z Grupy Kapitałowej ORLEN w Trzebini i Jedliczu wdrażają obecnie System Zarządzania Środowiskiem wg normy ISO 14001.

Sokoły lubią rafinerie

Poza działaniami o charakterze inwestycyjno-technologicznym PKN ORLEN SA zaangażowany jest również w ratowanie zagrożonych wymarciem gatunków. Firma przyłączyła się do „Programu Restytucji Sokoła Wędrownego” w Polsce. Kominy instalacji Clausa oraz elektrociepłowni w Płocku okazały się atrakcyjnym miejscem na osiedlenie się tych ptaków. Obserwacje potwierdziły obecność samców sokoła w rejonie rafinerii, dlatego też na terenie wspomnianych instalacji zainstalowane zostały budki lęgowe. Wybór miejsca okazał się trafny. Od 1990 roku zostało wypuszczonych na wolność 114 par sokołów wędrownych. Do tej pory zdołano udokumentować istnienie jedynie trzech miejsc lęgowych w Polsce. Jednak można mieć nadzieję na to, że komin instalacji Clausa stanie się czwartą ostoją dla tych fascynujących ptaków. n

Polski Koncern Naftowy ORLEN SA
09-411 Płock, ul. Chemików 7
tel. (024) 365-00-00, fax (024) 365-40-40
e-mail: [email protected]
www.orlen.pl