Postawili na środowisko i ekologię

Ochrona Środowiska XIII – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2001
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (6044) 20 listopada 2001 r.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie

Postawili na środowisko i ekologię

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie to spółka miejska, w której z powodzeniem realizowana jest zasada prowadzenia takich działań i programów, które nie naruszają kruchej równowagi w środowisku. Polityka proekologiczna wymaga jednak specjalnego traktowania i współpracy z wieloma podmiotami gospodarczymi, wsparcia władz miasta i regionu, a przede wszystkim zrozumienia istoty działań ekologicznych przez mieszkańców. W Koszalinie taki eksperyment się powiódł. Jego pozytywne efekty odczuwają tak koszalinianie, jak i mieszkańcy całego regionu koszalińskiego, który dzięki konsekwentnej i wieloletniej polityce nastawionej na ekologię i dbałość o środowisko należy do najczystszych w kraju.

Selektywnie i programowo

W Koszalinie o właściwą gospodarkę odpadami zadbano już na początku lat 90. W 1992 roku miasto miało już opracowany w PGK regulamin gospodarki odpadami. Dwa lata później przedsiębiorstwo wzbogacone doświadczeniami stworzyło program gospodarki odpadami, który spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym. Równocześnie od 1991 roku duży nacisk położono na rozwój selektywnej zbiórki odpadów. Akcja spotkała się ze zrozumieniem mieszkańców, władz, podmiotów gospodarczych – zwłaszcza spółdzielni mieszkaniowych, komunalnego Zarządu Budynków Mieszkalnych. Z pewnością ułatwiły ją również działania edukacyjne prowadzone przez PGK w przedszkolach i szkołach. – W ten sposób kształtowały się wśród mieszkańców bardzo potrzebne wzorce zachowań proekologicznych, które pochwyciła tak młodzież, jak i dorośli. Dzięki temu selektywna zbiórka odpadów przyniosła wspólny sukces – uważa Tomasz Uciński, od dwunastu lat dyrektor koszalińskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Razem łatwiej

Jednym z ciekawych pomysłów realizowanych wspólnie z Zarządem Miasta Koszalina oraz gminami powiatu koszalińskiego jest oparcie dalszego rozwoju przedsiębiorstwa na regionalnym, Międzygminnym Programie Gospodarki Odpadami. Program powstał dzięki wykorzystaniu prawie 10 lat doświadczeń w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, która tylko w 2000 roku przyniosła 3500 m3 stłuczki szklanej i 13800 m3 tworzyw sztucznych. Międzygminny Program Gospodarki Odpadami stworzono z myślą o racjonalnym gospodarowaniu odpadami w ramach Związku Gmin Pomorza Środkowego. Bardzo szybko zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy regionu dostrzegli w programie szansę kompleksowego rozwiązania problemu nie tylko gromadzenia, ale i utylizacji odpadów.

Projekt zyskał przychylność nie tylko samorządowców i mieszkańców, ale również EkoFunduszu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Za 10 milionów złotych z tych instytucji PGK unowocześnia wysypisko odpadów komunalnych w Sianowie. Konkretnie modernizowany jest system unieszkodliwiania odpadów. Już wkrótce powstanie w tym miejscu sortownia surowców wtórnych i kompostownia płytowa, gdzie będą kompostowane osady ściekowe, frakcje organiczne oraz odpady zielone. PGK nie zapomniało również o specjalnej kwaterze na eternit oraz odpady problemowe. Firma zajmuje się również utrzymaniem czystości miasta, prowadzi schronisko dla zwierząt, utrzymuje i dba o zieleń, administruje cmentarzem komunalnym.

Miasto pomaga

Właściwa polityka proekologiczna nie byłaby możliwa bez konsekwentnej współpracy z miastem. Ta współpraca jest wielopłaszczyznowa. – Dotyczy nie tylko kwestii merytorycznych, związanych np. z działaniami ekologicznymi i nastawionymi na ochronę środowiska. Ważnym jej elementem jest właściwe podejście do spraw finansowych. My nie jesteśmy jako miasto nastawieni na osiąganie dużego zysku przez przedsiębiorstwo. Nasza polityka polega na racjonalnym rozwoju firmy – stwierdza Jerzy Zaroda, wiceprezydent Koszalina, odpowiedzialny w Zarządzie Miasta za gospodarkę komunalną. Jego zdaniem spółka dobrze funkcjonuje, a odpisy amortyzacyjne pozwalają PGK systematycznie się rozwijać, dzięki m.in. zakupom nowoczesnego sprzętu. – Przy takim postrzeganiu nie ma mowy o przerzucaniu kosztów naszych działań na mieszkańców – konstatuje wiceprezydent, podkreślając, że miasto zamierza dalej intensywnie wspierać nowatorskie pomysły dyrekcji firmy.

Centrum dla najmłodszych

A pomysłów nie brakuje. Aby realizować długofalowy program gospodarki odpadami, dyrektor Tomasz Uciński postawił na pracę z najmłodszymi. W tym celu w przedsiębiorstwie uruchomiono centrum edukacji ekologicznej, gdzie dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych z terenu miasta i regionu poznają najważniejsze, podstawowe działania ekologiczne, prowadzone przez PGK, mieszkańców, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty na rzecz środowiska naturalnego. Centrum cieszy się dużym zainteresowaniem pedagogów i uczniów. „Lekcje ekologiczne” prowadzone są w PGK niemal codziennie. Ułatwiają je pomoce naukowe, m.in. filmy o tematyce proekologicznej i „Podręcznik młodego ekologa”, wydany przez PGK w tym roku.

Promocja i rozwój

O tym, że koszalińskie doświadczenia cieszą się nie tylko zaufaniem społeczności lokalnej i regionalnej, ale budzą zainteresowanie w kraju, świadczy fakt powierzenia przedsiębiorstwu organizacji XIX Zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, które odbyło się 26-29 września w Koszalinie i Mielnie. Podczas spotkania wybrano nowe władze forum, do których wszedł również dyrektor Tomasz Uciński.

PGK bierze również udział w III edycji konkursu ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, który odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. Przedsiębiorstwo otrzymało nominację w kategorii Firmy Przyjaznej Środowisku.

Udział w konkursie, zaszczytna nominacja oraz fakt powierzenia organizacji ogólnopolskiego spotkania branżowego właśnie PGK jest potwierdzeniem dobrej organizacji firmy, otwartości na ekologię, nowatorskie pomysły oraz dobrego kierunku rozwoju na przyszłość, co ma duże znaczenie dla prawie 170-tysięcznej rzeszy mieszkańców regionu koszalińskiego. To również dodatkowa promocja miasta i regionu, w których myśli się nieustannie o środowisku.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
75-724 Koszalin, ul. Rzeczna 14
tel. (094) 342-45-01, 342-64-55
fax (094) 342-72-59