Oświetlamy Górny Śląsk

ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.

Oświetlamy Górny Śląsk
Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A.

 

Ponad sto lat ma już elektroenergetyka na Górnym Śląsku. Jej prekursorem była niemiecka Spółka AEG – Ogólna Spółka Energetyczna. To ona przyjęła na siebie elektryfikację terenu, produkcję energii (m.in. w elektrowniach Chorzów i Zabrze), jej przesył, rozdział i eksploatację niezbędnych urządzeń. Terenem działania AEG były miasta: Gliwice, Zabrze, Bytom i Pyskowice. Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku został powołany Zakład Energetyczny z siedzibą przy ulicy Chmielnej, (obecnie Barlickiego 2) w Gliwicach, na bazie dawniejszych Elektrowni Górnośląskich OEW. Zakład Energetyczny wchodził w skład powołanych Zarządzeniem Ministerstwa Przemysłu z dnia 7.03.1945 r. Zakładów Energetycznych Zagłębia Węglowego w Katowicach.

W roku 1949 nastąpiła zmiana organizacyjna. W ramach powstałego Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Górnośląskiego w Katowicach zakład funkcjonował jako Podokręg Sieciowy Gliwice. Teren działania został rozszerzony o następujące miejscowości: Katowice, Chorzów, Tarnowskie Góry, Mikołów i objął łączną powierzchnię 2850 km2.

W roku 1951 po kolejnej reorganizacji zakład przyjął nazwę Zakład Sieci Elektrycznych Gliwice.

Na przełomie lat 60. i 70. zakład ukierunkowany był na dynamiczny rozwój sieci, ale również znaczny potencjał finansowy i techniczny zaangażowano w remonty istniejących i pracujących urządzeń. Podnoszono ich poziom techniczny, wyeliminowano przestarzały i wysłużony sprzęt. W latach 80., latach kryzysu gospodarczego, zakład przeżywał ciężkie chwile. Jednak zakres podstawowych działań, mimo trudności eksploatacyjnych, udało się utrzymać na założonym poziomie. Stały wzrost liczby eksploatowanych urządzeń, jak również przyrastająca liczba obsługiwanych klientów energii elektrycznej już w połowie lat 80. doprowadziły do tego, że zakład został największą tego typu firmą w Polsce. Godny podkreślenia jest fakt działalności zakładu w trudnych warunkach terenowych, na które duży wpływ wywarła działalność przemysłu, intensywnie oddziałująca na stan techniczny i żywotność urządzeń.

W wyniku realizacji założeń programu restrukturyzacyjnego sektora elektroenergetycznego Przedsiębiorstwo Państwowe Zakład Energetyczny Gliwice zostało w dniu 12 lipca 1993 r. przekształcone w Jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa i zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Katowicach w dniu 30 lipca 1993 r. jako Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny Spółka Akcyjna z siedzibą w Gliwicach przy ul. Barlickiego 2.

Kolejna ważna data to 15 grudnia 1999 r. W tym dniu minister skarbu ogłosił chęć sprzedaży udziałów w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym S.A. Jest to początek procesu prywatyzacji.

Permanentne zmiany

Od 1993 roku przygotowujemy się do prywatyzacji. Chcąc by firma była gotowa, podjęliśmy szereg starań, by być jak najbardziej atrakcyjnym dla potencjalnych inwestorów. Co udało się nam osiągnąć? Aktualnie Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A. ma strukturę grupy kapitałowej. W jej skład wchodzi oprócz spółki zarządzającej GZE S.A. także 13 rejonów energetycznych średnich napięć, dwa rejony wysokich napięć, spółka Obrót, a także kilka spółek nieenergetycznych.

Współpraca z gminami

Każdego roku współpracując z gminami oświetlamy to, co interesującego na śląskiej ziemi. Urokliwe uliczki, monumentalne gmachy, przytulne rynki, reprezentacyjne ulice i aleje – tak rodzi się nowy wizerunek tej śląskiej ziemi.

Poziom zadowolenia klientów (ilość ocen „dobrych” i „bardzo dobrych”)

Wykres

GZE S.A. oświetlił m.in.:

 

  • Ratusz w Gliwicach (1994 r.),
  • Maszt i teren Radiostacji Gliwickiej (1995 r.),
  • Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu (1995 r.),
  • Iluminował podcienie na Rynku w Tarnowskich Górach (1996 r.),
  • Oświetlił również w Gliwicach ulice: Sienkiewicza, Wybrzeża Armii Krajowej, Konopnickiej, Berbeckiego (1996 r.),
  • Halę Widowiskowo-Sportową SPODEK w Katowicach (1997 r.),
  • Iluminował także: 
    • budynki Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
    • muzeum (willa Caro) w Gliwicach i rzeźby-
    • fontanny przed muzeum,
    • kościół św. Bartłomieja w Gliwicach (1997 r.),

     

  • Oświetlił również: ul. Dolnych Wałów w Gliwicach, Zamiejscowy Oddział Uniwersytetu Śląskiego w Jastrzębiu Zdroju (1998 r.), plac Piastów w Gliwicach (1998 r.),
  • Oświetlił ulice gliwickiej Starówki (1998-1999 r.),
  • Iluminował dekoracyjnie kościół katedralny św. Chrystusa Króla w Katowicach (1998 r.), a także Zespół Parkowo-Pałacowy w Pławniowicach (1999 r.).

Informatyka wspomaga zarządzanie foto

W grupie kapitałowej GZE jest 13 rejonów energetycznych i dwa rejony wysokich napięć rozrzuconych na powierzchni 4221 km kw. Dotychczas każda spółka posiadała kilka niezależnych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie. Komplikowało to wszelkie operacje zarówno pomiędzy systemami, jak i pomiędzy innymi spółkami. Niełatwo było dotrzeć do potrzebnych informacji, zabierało to wiele czasu i pracy. System R/3 zintegrował w pełni zarządzanie finansowo-księgowe. Aktualnie GZE korzysta z modułów: rachunkowości finansowej (FI), controllingu (CO), zarządzania gotówką – treasury (TR) i środków trwałych (AM). Dzięki nim w kilka minut osoba podejmująca decyzję może otrzymać niezbędne dane. Przy korzystaniu z poprzednich oderwanych od siebie systemów trwało to nawet kilka dni. Tak więc przyspieszono znacznie proces wspomagania decyzji, dzięki czemu firma może działać bardziej efektywnie i wydajnie.

Istotne zmiany w jakości pracy spowodowane zostały dzięki innym wdrożonym udoskonaleniom. Są to m.in.:

 

  • sieci LAN (lokalne sieci informatyczne), sieć WAN (sieć rozległa – łącząca lokalne ogniwa),
  • zwiększono dostęp pracowników do Internetu, a także opracowano nowy system komunikacji w zakładzie oparty o intranet,
  • poprawiono szybkość przesyłu wszelkiego typu danych dzięki poczcie elektronicznej.

Wszystkie te udoskonalenia zasadniczo przyspieszają przepływ danych, dzięki czemu decyzje podejmuje się szybciej. GZE spełnia europejskie standardy pracy biurowej.

Promotorzy najwyższej jakości

Najwyższa jakość nie rodzi się nagle. Wymaga wytrwałych przygotowań, cierpliwości i zaangażowania wszystkich pracowników. Tak było i w przypadku GZE. Nasze pionierskie dokonanie poprzedziła obawa: czy podołamy?… Podołaliśmy!

Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A. 8 maja otrzymał certyfikat na zgodność z PN-ISO 9002 potwierdzony przez RW TÜV Essen. Dzięki temu GZE jest pierwszym dystrybutorem energii elektrycznej w kraju, który znajduje się w prestiżowym gronie posiadających certyfikat jakości.

Priorytety polityki zakładu wynikające z wdrożonego systemu zapewniania jakości to:

 

  • sprzedawanie energii elektrycznej o wymaganej jakości każdemu klientowi, zgodnie z jego potrzebami,
  • stały rozwój zasobów technicznych umożliwiających lepszą obsługę i wzrost bezpieczeństwa,
  • poprawa stanu ekologii regionu poprzez promowanie nowych zastosowań energii elektrycznej,
  • poprawa efektywności i skuteczności działania we wszystkich komórkach organizacyjnych,
  • zapewnienie właściwego doboru kadr i warunków dla stałego ich rozwoju,
  • zapewnienie i utrzymanie odpowiednich kwalifikacji personelu poprzez ustawiczne szkolenie,
  • zaangażowanie wszystkich pracowników w doskonaleniu jakości świadczonych usług.

Wsłuchując się w głos naszych klientów dokonujemy ulepszeń wdrożonego w zakładzie systemu jakości. Na co dzień przyświeca nam zasada: „Naszym celem jest klient”. Spółki będące w składzie Grupy Kapitałowej GZE również potwierdzają wysoką dbałość o klienta. W 1998 roku Hotel Energetyk w Dzierżnie; Rejon Wysokich Napięć w Chorzowie; Rejon Wysokich Napięć w Gliwicach uzyskały certyfikat podobnie jak spółka matka. W 1999 roku pozostałe spółki energetyczne zdobyły certyfikat.

Celem całej Grupy Kapitałowej GZE jest osiągnięcie takiego stanu, w którym bez względu na to, czy jest się klientem instytucjonalnym czy indywidualnym, czy załatwia się sprawy małe czy duże – otrzymuje się niezmiennie wysoki standard jakości usług. Poziom zadowolenia klientów od lat zdecydowanie rośnie. Ocen dobrych i bardzo dobrych w 1999 roku było aż 89,2%. Bardzo wysoki poziom zadowolenia osiągnęliśmy dzięki planowej i systematycznej pracy oraz podnoszeniu komfortu obsługi klienta.

logo

Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A.
44-100 Gliwice, ul. Barlickiego 2
tel. (032) 237-50-00, fax (032) 237-51-02
Internet: http://www.gze.pl
e-mail: [email protected]