Otwock przyciągnie inwestorów i kuracjuszy

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

Otwock przyciągnie inwestorów i kuracjuszy

Wypowiedź Andrzeja Szaciłło, prezydenta Otwocka

Atrakcyjność uzdrowiskowa i rekreacyjna Otwocka, położonego wśród sosnowych lasów nad malowniczą rzeką Świder, doceniana jest od dawna przez mieszkańców Mazowsza. Niezwykłe walory krajobrazowe i przyrodnicze miasta i gminy przyciągają turystów i kuracjuszy również z innych rejonów kraju. Bliskość Warszawy stwarza korzystne perspektywy dla mieszkańców, a także inwestorów, przede wszystkim z branży rekreacyjno-turystycznej. Dużym zainteresowaniem cieszą się tereny pod inwestycje oraz budownictwo mieszkaniowe.

Braki w infrastrukturze wodno-ściekowej są poważną przeszkodą w dynamicznym rozwoju Otwocka. Siecią kanalizacyjną i wodociągową objęta jest niewielka część miasta i gminy. Prawie połowa mieszkańców korzysta z indywidualnych ujęć wody, które często nie spełniają norm sanitarnych. Jeszcze mniej osób podłączonych jest do sieci kanalizacyjnej. Gromadzone w nieszczelnych zbiornikach ścieki socjalno-bytowe przenikają do wód podziemnych i powierzchniowych. Pogarsza się stan chronionego prawem środowiska przyrodniczego, w tym m.in. rzeki Świder, która wpada do Wisły.

Na poprawę warunków życia mieszkańców Otwocka i ochronę cennych przyrodniczo terenów wpłynie bez wątpienia rozbudowa i modernizacja systemu wodno-kanalizacyjnego. Przedsięwzięcie, którego koszt realizacji przekracza 38 mln euro, będzie finansowane ze środków krajowych i unijnych. Projekt uzyskał akceptację Komisji Europejskiej w grudniu 2004 roku. Po uzupełnieniu aplikacji o wymaganą przez Brukselę ocenę oddziaływania na środowisko, Otwock otrzyma z Funduszu Spójności dotację w wysokości prawie 20 mln euro (61% kosztów kwalifikowanych) na dofinansowanie przedsięwzięcia. Pozostałe 18 mln euro pochodzić będzie ze środków własnych Miasta Otwocka oraz kredytów bankowych i pożyczek z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zajmują się obsługą wszystkich przedsięwzięć finansowanych z dotacji unijnych. Zawarte we wrześniu br. porozumienie z Narodowym Funduszem otwiera drogę do uruchomienia środków z Unii Europejskiej.

Gospodarka wodna

Wybudowana przed 30 laty sieć wodociągowa o długości 100 km jest eksploatowana od 1993 roku przez Otwocki Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Magistrala zaopatruje w bieżącą wodę 55 proc. mieszkańców Otwocka i Karczewa (prawie 32 tys.). Miejscowości te stanowią jedną aglomerację. Woda dostarczana jest z trzech stacji wodociągowych znajdujących się przy ulicach: Karczewskiej, Sienkiewicza i Borowej. Głównym źródłem zbiorowego zaopatrzenia rejonów południowych i centrum miasta jest stacja „Karczewska” o wydajności 416 m3 na godzinę. Dwie pozostałe stacje o łącznej wydajności 90 m3 na dobę dostarczają uzdatnianą wodę do budynków we wschodniej części miasta i do osiedla domków jednorodzinnych.

Na terenach nie objętych miejską siecią przesyłową zaopatrzenie w wodę odbywa się z indywidualnych ujęć.

Zaakceptowany przez Komisję Europejską projekt zakłada modernizację stacji uzdatniania wody „Karczewska”, której wydajność po zamontowaniu nowoczesnych filtrów i pomp wzrośnie do 12 000 m3 na dobę, a także automatyzację systemu sterowania pracami stacji „Sienkiewicza” i „Borowa” oraz ujęcia „Batorego”. Projektowana jest również budowa nowej stacji przy ul. Grunwaldzkiej oraz sieci wodociągowej o długości ok. 120 km w południowo-zachodniej i północnej części Otwocka, obejmującej m.in. dzielnice Kresy i Świder.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia odbiorców w wodę konieczne jest połączenie wszystkich źródeł zasilania w jeden system pierścieniowy, który zapewnia niezawodność dostaw również w przypadku awarii.

Gospodarka ściekowa

Otwock i Karczew posiadają 93 km sieci kanalizacji sanitarnej (w tym 6 pompowni i kolektor tłoczny), którą objętych jest prawie 40 tys. mieszkańców (68 proc.) głównie z południowych i północno-wschodnich terenów. Ścieki odprowadzane są do oczyszczalni w Otwocku kolektorem wybudowanym w okresie międzywojennym. Projekt przewiduje jego remont i modernizację oraz wybudowanie ponad 84 km nowej sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami i 8 przepompowni.

Rozbudowa systemu kanalizacyjnego pozwoli na likwidację nieszczelnych zbiorników do gromadzenia nieczystości i zapobiegnie postępującej degradacji środowiska w rejonie ich występowania.

Zagospodarowanie osadów ściekowych

Rozbudowa mechaniczno-biologicznej oczyszczalni w Otwocku, która odbiera ścieki z miasta oraz okolicznych gmin: Karczewa, Józefowa i Celestynowa zakończy się po wykonaniu hermetyzacji osadników wstępnych i piaskownika, kanałów dopływowych do piaskownika i komór denitryfikacji. Jest to konieczne ze względu na rosnące wymagania w zakresie norm ochrony środowiska. W wyniku prowadzonej wcześniej modernizacji nastąpiło zwiększenie stopnia redukcji azotu z 59 do 80 proc. oraz fosforu z 9 do 87 proc.

W trakcie procesu oczyszczania ścieków powstają odpady w postaci skratek i piasku wywożonych na miejskie wysypisko oraz osadów ściekowych. Zapewnienie zgodności ich zagospodarowania ze standardami Unii Europejskiej wymaga zmiany metod utylizacji. Jedyną możliwością spełnienia tych oczekiwań jest termiczna utylizacja osadów. Dofinansowany z Funduszu Spójności projekt przewiduje budowę takiej instalacji w oczyszczalni ścieków w Otwocku. Jej wydajność szacuje się na 24 tony osadu odwodnionego na dobę. Inwestycja umożliwi redukcję objętości osadów ściekowych o 90 proc., rozwiąże problemy związane z ich zagospodarowaniem oraz zminimalizuje ilość odpadów deponowanych na składowiskach.

Realizacja wszystkich zadań objętych projektem, którego realizacja zakończy się w 2008 roku, zapewni pełną zgodność sytemu wodno-kanalizacyjnego w Otwocku z wymogami prawa polskiego oraz standardami Unii Europejskiej.

Opracowała Jolanta Czudak-Kiersz

Urząd Miasta Otwocka
05-400 Otwock, ul. Armii Krajowej 5
tel. (022) 779-20-01, 777-27-92
fax (022) 779-42-25
e-mail: [email protected]
www.otwock.pl