Gospodarka wodno-ściekowa

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

 

 

 

Miasto Zielona Góra, gminy Zielona Góra i Świdnica

Gospodarka wodno-ściekowa

„Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. rozpoczyna realizację projektu pod nazwą: „Gospodarka ściekowa na terenie Zielonej Góry i Świdnicy” (2004/PL/16/C/PE/029). Inwestycja finansowana w 85% przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności umożliwi modernizację i uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Zielonej Góry i okolicznych gmin. Warto dodać, że Zielona Góra znalazła się w pierwszej grupie 22 projektów zaakceptowanych przez Komisję Europejską, na 35 wniosków jakie w 2004 roku wpłynęły do Brukseli.

Projekt porządkujący gospodarkę wodno-ściekową na terenie Zielonej Góry oraz gmin wiejskich: Zielona Góra i Świdnica zlikwiduje niedobory w istniejącym systemie kanalizacyjnym i w systemie zaopatrzenia w wodę. Tym samym ma jednocześnie charakter zapobiegawczy i naprawczy.

Obecnie trwają prace komisji przetargowej, które wyłonią wykonawcę Zadania nr 1: Osiedle Chynów – kanalizacja sanitarna – I etap. 17 października 2005 r. podpisano umowę z wykonawcą Zadania nr 1a: Inżynier dla potrzeb kontraktu – Nadzór nad robotami: Osiedle Chynów – kanalizacja sanitarna – I etap.

Inwestycja

Projekt przewiduje wybudowanie i renowację ok. 150 km kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej oraz modernizację Centralnej Oczyszczalni Ścieków „Łącza” dla miasta Zielonej Góry. W ramach przedsięwzięcia zostaną zrealizowane następujące inwestycje:

  • renowacja istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, obejmującej 31 ulic Zielonej Góry o łącznej długości 10,7 km;
  • budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej, która obejmie osiedla: Słowackiego, Jędrzychów III i Jędrzychów V, Chynów, Ogrodnictwo i os. Mazurskie, a także ulice: Sulechowską, Sikorskiego oraz rejon Uniwersytetu Zielonogórskiego, o łącznej długości 64,0 km;
  • budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy wiejskiej Zielona Góra, w miejscowościach: Przylep, Stary Kisielin, Nowy Kisielin, o łącznej długości 56,0 km;
  • budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy Świdnica w miejscowości Wilkanowo, o łącznej długości 18,2 km;
  • rozbudowa części mechanicznej i budowa spalarni osadów ściekowych na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków „Łącza”.

Rezultaty

Do nowej sieci wodno-kanalizacyjnej zostanie przyłączonych ok. 18 tys. nowych użytkowników. Dzięki temu powstanie zintegrowany system wodno-kanalizacyjny powiązany z Centralną Oczyszczalnią Ścieków „Łącza”, który zapewni bezpieczny dla środowiska system transportu i oczyszczania ścieków komunalnych (92,25% – po zakończeniu projektu). Zwiększona zostanie również przepustowość COŚ „Łącza” o 33 667 RLM, po zakończeniu projektu przepustowość oczyszczalni wzrośnie do 245 667 RLM.

Działania i metody

Przy realizacji inwestycji zastosowane zostaną najkorzystniejsze rozwiązania dla środowiska. Renowacja kanalizacji przeprowadzona będzie najnowszymi metodami bezwykopowymi. Wybór docelowej metody (np. typu kraking lub przy użyciu technologii ściśle pasowanej typu rękaw itp.) uzależniony będzie od stanu technicznego kanalizacji. Dzięki takim rozwiązaniom uniknie się degradacji istniejącej infrastruktury.

W wykopach otwartych prowadzone będą prace przy budowie kanalizacji i sieci wodociągowej. Natomiast w ramach rozbudowy COŚ „Łącza” zrealizowana zostanie ze środków Funduszu Spójności instalacja spalania osadów oraz rozbudowana będzie część mechaniczna oczyszczalni.

Korzyści

Projekt ten przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie umożliwi ochronę wód powierzchniowych i podziemnych w drodze redukcji: zrzutu nieoczyszczonych ścieków do rzek, ograniczenia zanieczyszczeń wód podziemnych z nieszczelnych zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz z nieszczelnych kanałów sanitarnych, ograniczony zostanie ładunek wolnego fosforu i azotu w oczyszczonych ściekach. Ograniczona będzie ilość wód infiltracyjnych w ogólnej ilości ścieków. Główną korzyścią ekologiczną będzie poprawa stanu czystości wód w dorzeczu Odry.

Realizacja inwestycji wpłynie korzystnie na ilość i rodzaj odpadów produkowanych przez oczyszczalnię. Ilości odpadów z gospodarki osadowej będą zdecydowanie mniejsze niż dotychczas. Obecnie w procesie oczyszczania rocznie powstaje 11 200 ton osadów. Wybudowana w ramach Funduszu Spójności spalarnia osadów ograniczy ich ilość do 2 738 ton rocznie.

Uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa Zielonej Góry i okolic wpłynie korzystnie na środowisko naturalne, warunki zdrowotne i gospodarkę. Tym samym zwiększy atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną miasta, przyczyniając się do rozwoju całego regionu.

Projekt przyczyni się do ożywienia inwestycji w mieście i okolicach. Wzrośnie popyt na usługi firm miejscowych i nie tylko, które będą realizowały roboty budowlano-montażowe, drogowe, prace projektowe, a także będą świadczyły usługi handlowe.

Terminy i koszty

Projekt będzie realizowany w latach 2005-2008. Inwestycja w zakresie kosztów kwalifikowanych jest finansowana w 85% (tj. 26 644 758 euro) ze środków Funduszu Spójności, a w 15% (tj. 4 702 016 euro) z wkładów własnych „Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji” Sp. z o.o., miasta Zielona Góra oraz gminy Zielona Góra i gminy Świdnica. Łączny koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to 31 346 774 euro.

Cały projekt podzielony został na 6 zadań. W pierwszej kolejności powstanie kolektor w Chynowie, który umożliwi odbiór ścieków ze Strefy Aktywności Gospodarczej i pozwoli na podłączenie do kanalizacji sanitarnej posesji mieszkańców tej dzielnicy wzdłuż zbudowanego kolektora. Koniec realizacji tego zadania zaplanowano na marzec 2006 roku.

Podpisanie umów z wykonawcami kolejnych robót nastąpi w 2006 roku, kiedy to w II kwartale rozpocznie się budowa pozostałych inwestycji objętych projektem. Wykonawcy zostaną wyłonieni w drodze przetargu zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Obsługa projektu

Spółka z o.o. – „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” jest głównym inwestorem i przyszłym eksploratorem wybudowanej infrastruktury. Instytucjami zaangażowanymi w realizację projektu są: Ministerstwo Gospodarki i Pracy – jako Instytucja Zarządzająca, Ministerstwo Finansów – jako Instytucja Płatnicza, Ministerstwo Środowiska – jako Jednostka Pośrednicząca I stopnia, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – jako Jednostka Pośrednicząca II stopnia.

Beneficjentem Końcowym pomocy z Funduszu Spójności są „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Spółka z o.o. Bieżące informacje dotyczące inwestycji w ramach Funduszu Spójności w mieście Zielona Góra oraz gminach: Zielona Góra i Świdnica znajdują się również na stronie internetowej „Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji” Sp. z o.o.: www.zwik.zgora.pl

„Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o.

65-120 Zielona Góra
ul. Zjednoczenia 110A
tel. (068) 451-93-00, fax (068) 451-93-51
e-mail: [email protected]
www.zwik.zgora.pl