ENERGIA XXI – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 4
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 62 (5532) 14 marca 2000 r.
Pakiet bezpieczeństwa
Wypowiedź Leszka Przewodowskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Energetyków Zespołu Elektrociepłowni Żerań
Nie można ukrywać, że propozycja prywatyzacji „Elektrociepłowni Warszawskich” S.A. wywołała pewne obawy naszych pracowników, obawy wyrażane przez przedstawicieli załogi, czyli związki zawodowe. To zrozumiałe, że ludzi niepokoi obawa o pracę, o to czy mieszkania zakładowe nie zostaną przez nich utracone. Dlatego tak ważne było dla nas wynegocjowanie korzystnego pakietu socjalnego.
Już pierwsze próby jego tworzenia odbiły się szerokim echem w całym kraju. Czas negocjowania pakietu był niezwykle gorący. Trwało to wiele dni, często do późnej nocy. Po obu stronach negocjacyjnego stołu zasiedli wysokiej klasy prawnicy. Chciałbym podkreślić fakt, że z naszej inicjatywy w negocjacjach, a następnie w podpisaniu paktu brali udział także członkowie zarządu spółki. Jest to dla nas dodatkowa gwarancja, że jego zapisy będą realizowane.
Po obu stronach była jednak od początku wola porozumienia. Choć na początku nasi pracownicy byli pełni obaw, to im bliżej podpisania umowy z inwestorem, tym te obawy były mniejsze. Ludzi interesowała gwarancja pracy, możliwość odsprzedania akcji inwestorowi, podwyżka płac, premia prywatyzacyjna.
Udało nam się zapisać w pakiecie gwarancje pracy – jeśli nie wzorcowe – to na pewno jedne z lepszych w kraju. Wynegocjowaliśmy pięcioletni okres pełnej ochrony, następne pięć lat ochrony niepełnej – pracodawca będzie musiał wypłacić zwalnianym dodatkowe odprawy. Mamy zagwarantowaną sprzedaż mieszkań pracownikom na korzystnych warunkach. Odbieramy wiele telefonów z całego kraju – ludzie pytają o to, jak to zrobiliśmy. Teraz najważniejszą dla nas rzeczą będzie dopilnowanie realizacji ustaleń zawartych w pakiecie gwarancji socjalnych. Ufamy, że Vattenfall AB okaże się firmą wiarygodną i w pełni dotrzyma zobowiązań.
Mamy świadomość, że w dłuższej perspektywie liczba pracowników przedsiębiorstwa będzie musiała się zmniejszyć, chodzi jednak o to, aby te odejścia z pracy odbyły się na zasadach jak najkorzystniejszych dla pracowników.
Elektrociepłownie Warszawskie S.A.
03-216 Warszawa, ul. Modlińska 15
centrala tel. (022) 811-30-11
fax (022) 614-42-08