Panteon Polskiej Ekologii dla Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A.

Ochrona Środowiska XII – Systemy Zarządzania Środowiskowego
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (5988) 5 czerwca 2001 r.

Panteon Polskiej Ekologii dla Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A.

Otrzymanie przez Stocznię Szczecińską Porta Holding S.A. nagrody „Panteon Polskiej Ekologii”, którą wręczył minister środowiska podczas targów „Poleko” w listopadzie 2000 roku było kolejnym sukcesem po uzyskaniu przez stocznię w grudniu 1999 r. certyfikatu wdrożenia Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001 nadanego przez Germanischer Lloyd i Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. jako pierwsza na świecie wdrożyła również Zintegrowany System Zarządzania wg międzynarodowych standardów ISO 9001 – jakość, ISO 14001 – środowisko i BS 8800/OH 18001 – bezpieczeństwo i higiena pracy. Wszystkie wymienione systemy są ze sobą skorelowane. Wdrożenie zintegrowanego systemu jest jedną z podstaw ekorozwoju w naszym przedsiębiorstwie.

Zarządzanie środowiskowe jest aktywnym typem zarządzania przedsiębiorstwem realizowanym m.in. przez systematyczne stosowanie rozwiązań prośrodowiskowych w celu zwiększenia konkurencyjności firmy.

Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. już po raz drugi uczestniczyła w konkursie lider Polskiej Ekologii zgłaszając do oceny nowe inwestycje proekologiczne: Ośrodek Czyszczenia i Malowania Konstrukcji Stalowych wraz z instalacjami do oczyszczania powietrza oraz ekologiczną ocynkownię.

Budowa Ośrodka Czyszczenia i Malowania wraz z budową instalacji Polyad do oczyszczania powietrza z komór malarskich spowodowała radykalną zmianę sytuacji w zakresie ochrony atmosfery w Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A.

Pozwoliła ona na:

  • 98% redukcję ilości rozpuszczalników wydalanych do atmosfery,
  • ostateczną likwidację przekroczeń dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza,
  • 2,4-krotny wzrost wydajności procesów malowania przy zachowaniu dopuszczalnych wielkości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Z kolei nowa ocynkownia zastąpiła przestarzałą ocynkownię pracującą na potrzeby Stoczni Szczecińskiej. Jako pierwsza w województwie zachodniopomorskim oparta jest o przyjazną środowisku naturalnemu, polska technologię. Podjęte w latach 1999-2001 w stoczni przedsięwzięcia i inwestycje w zakresie ochrony atmosfery, ochrony wód i gospodarki odpadami to kolejne etapy prac ściśle związanych z regularną oceną wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko oraz stałą kontrolą zgodności podejmowanych działań z prawnymi i społecznymi wymaganiami.

Robi się to w sposób zaplanowany, systematyczny i udokumentowany zgodny z wymaganiami Zintegrowanego Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001, ISO 14001 i BS 8800/OH SAS 18001.

Dbałość o środowisko naturalne traktuje się również w stoczni jako formę podnoszenia konkurencyjności produkowanych statków oraz możliwości doskonalenia wizerunku stoczni, zarówno wśród pracowników jak i spółek holdingu i kontrahentów.

Zuzanna Forczmańska

 


71-642 Szczecin, ul. Hutnicza 1

tel. (091) 459-27-25, fax (091) 423-18-72
e-mail: [email protected]