Partner dla polskiej energetyki

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Partner dla polskiej energetyki
Electricité de France

 

EDF jest przedsiębiorstwem elektroenergetycznym, o pięćdziesięcioletnim doświadczeniu z działalności we Francji, o długich tradycjach współpracy inżynierskiej na rynkach międzynarodowych oraz o blisko dziesięcioletnim doświadczeniu w działalności inwesty- cyjnej i przemysłowej poza granicami Francji.

Wytwarzanie zdywersyfikowane, efektywne, oparte na najnowocześniejszych technologiach

EDF jako wytwórca dysponuje we Francji 103 GW mocy zainstalowanej, a w innych krajach uczestniczy w eksploatacji i budowie kolejnych 18 GW. EDF ma szerokie doświadczenia w stosowaniu różnorodnych technologii wytwarzania będąc:

 

  • pierwszym światowym wytwórcą w energetyce jądrowej, z jednorodnymi źródłami i technologiami stale korzystającymi z usprawnień i wiedzy płynącej z doświadczeń eksploatacyjnych,
  • pierwszym europejskim wytwórcą ze źródeł odnawialnych, których moc we Francji wynosi 23 000 MW i prawie 4000 MW w innych krajach Europy (ponadto 1 600 MW w Ameryce Łacińskiej). EDF uczestniczy również w rozwoju energetyki wiatrowej (rozpoczęto budowę 125 MW we Francji, w roku 2005 moc ta osiągnie 250-500 MW; udział w budowie 50 MW w Tetouan w Maroku),
  • operatorem znaczącej wielkości energetyki konwencjonalnej stosującym najnowsze proekologiczne technologie: 17 000 MW eksploatowanych we Francji, w tym jedno źródło z kotłem fluidalnym (350 MW), oraz 12 000 MW w budowie lub eksploatacji za granicą. EDF występuje jako wiodący inwestor obok firmy Endesa w projekcie realizacji i eksploatacji elektrociepłowni o mocy 335 MW z wykorzystaniem gazyfikacji węgla (firma Elcogaz w Hiszpanii). We Włoszech, EDF uczestniczy w budowie i eksploatacji elektrociepłowni 730 MW, spalających gazy wielkopiecowe, przyczyniając się do znaczącego obniżenia emisji zanieczyszczeń. Podobna technologia stosowana jest przez Estag w Austrii, celem pokrywania potrzeb zakładu metalurgicznego. Oprócz tego EDF bierze udział w budowie elektrociepłowni gazowych (prawie 2 000 MW w Meksyku i Wietnamie i 790 MW w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem London Electricity).

Na przyszłe potrzeby, EDF kontynuuje badania technologii wytwarzania w zakresie:

 

  • energetyki rozproszonej, na podstawie porozumienia zawartego z amerykańską firmą Allied Signal,
  • energetyki jądrowej: EDF uczestniczy w opracowaniu koncepcji europejskiego reaktora nowej generacji (projekt EUR) oraz reaktora francusko-niemieckiego EPR.

EDF stale optymalizuje posiadane źródła energii elektrycznej.

Rozległa i efektywna sieć przesyłowa energii elektrycznej

EDF jako operator przesyłu zarządza rozległą siecią i dysponuje uznanymi kompetencjami w projektowaniu połączeń sieciowych sprzyjających optymalizacji rozwoju i wykorzystania elektrowni. Sieci EDF są połączone z sieciami sąsiednich krajów oraz z Europą Środkową za pośrednictwem szwajcarskiej spółki stowarzyszonej ATEL.

Efektywna dystrybucja na usługach klientów

W ramach działalności dystrybucyjnej i obrotu EDF zasila odbiorców w aglomeracjach miejskich, rejonach wiejskich oraz w rozproszonych obszarach zaludnienia. We Francji EDF zaopatruje 30 milionów odbiorców realizując następujące działania:

 

  • wychodząc od najniższego poziomu cen w Europie, EDF obniżył swe ceny o 14% w ciągu ostatnich czterech lat, dzięki wzrostowi wydajności pracy i niskim kosztom eksploatacji źródeł,
  • stale poprawiana jest jakość zasilania (średnia roczna długość przerw w dostawach energii nie przekracza jednej godziny, poza przypadkami anomalii klimatycznych),
  • rozszerzenie usług dla odbiorców (wydłużenie czasu pracy biur obsługi klienta, uruchomienie telefonów interwencyjnych czynnych całą dobę, podjęcie zobowiązań w zakresie jakości usług itp.),
  • prowadzenie działań sprzyjających racjonalnym i efektywnym zastosowaniom energii elektrycznej w przemyśle, usługach i odbiorze indywidualnym.

Poza Francją, EDF, wiodący międzynarodowy inwestor w dziedzinie dystrybucji i obrotu, uczestniczy w zasilaniu blisko 17 milionów odbiorców w różnych krajach, w różnorodnych uwarunkowaniach prawnych, gospodarczych, społecznych, w tym również w najbardziej liberalnych systemach (Argentyna, Wielka Brytania, Brazylia, Austria, Republika Południowej Afryki, Węgry, Szwecja).

EDF uczestniczy:

 

  • w zasilaniu aglomeracji londyńskiej, będąc jedynym właścicielem londyńskiej spółki dystrybucyjnej London Electricity, która wygrała przetarg na zakup SWEB – Regionalnej Kompanii Energii Elektrycznej w Wielkiej Brytanii, obsługującej 1,3 miliona klientów w Walii i płd.-zach. Anglii. Na początku tego roku London Electricity utworzyła wspólnie z Eastern Electricity spółkę, która zarządza sieciami dystrybucji obu tych firm.
  • w zasilaniu trzech największych metropolii Ameryki Południowej (Rio, Sao Paulo, Buenos-Aires); działania podjęte tam przez EDF pozwoliły uzyskać bardzo dużą poprawę jakości usług, duże obniżenie strat technicznych i nietechnicznych energii, podnieść wydajność oraz osiągnąć wysoki wskaźnik zadowolenia odbiorców (np. 85% w Edenor).
  • w elektryfikacji township w Republice Południowej Afryki (przedsiębiorstwo multiusługowe, z certyfikatem ISO 9002 i ze wskaźnikiem zadowolenia odbiorców na poziomie 99,3%).

Przedsiębiorstwo nastawione na rynek i dywersyfikację usług

W ramach nowego europejskiego rynku energii elektrycznej, EDF powołał 31 grudnia 1999 r., wspólnie z firmą Louis Dreyfus, spółkę ds. obrotu produktami energetycznymi.

Od wielu lat EDF rozszerza zakres swej działalności, a jego obecność na rynkach międzynarodowych dodatkowo przyczyniła się do wzbogacenia kompetencji w następujących dziedzinach:

 

  • oświetlenie ulic (700 000 punktów świetlnych we Francji i za granicą, zarządzanych za pośrednictwem spółki filialnej Citelum, która m.in. wygrała przetarg na zarządzanie oświetleniem ulicznym Pragi i Wenecji),
  • kogeneracja i sieci ciepłownicze (za pośrednictwem filii Cogetherm, lidera na francuskim rynku kogeneracji powyżej 8 MW, lub innych spółek afiliowanych, takich jak np. Estag, ECK SA, Graninge),
  • „facility management” poprzez przejętą wspólnie z Siemens specjalistyczną spółkę Clemessy (500 mln euro obrotów) oraz działalność London Electricity,
  • dystrybucja wody za pośrednictwem spółki Lydec w Maroku lub poprzez udział EDF w kapitale SAUR, która jest trzecią pod względem wielkości francuską grupą usługową (obsługuje 26 milionów odbiorców, z czego 20 mln za granicą).

Przedsiębiorstwo o solidnej kondycji finansowej

Skonsolidowany obrót EDF wynosi 32 mld euro. EDF nie korzystał z żadnych subwencji czy powiększeń kapitału i od ponad 15 lat sam finansuje swe inwestycje.

Obecnie:

 

  • poziom zadłużenia netto jest niski (17,4 mld euro),
  • zyski znaczące (1,2 mld euro),
  • znaczna zdolność samofinansowania (7,1 mld euro).

5 stycznia 2000 r. Standard & Poor potwierdził ocenę ratingową EDF na poziomie AA+.

EDF – międzynarodowa grupa

EDF zajmuje pierwsze miejsce wśród międzynarodowych inwestorów w obszarze dystrybucji oraz plasuje się w grupie 5-6 wiodących inwestorów w obszarze wytwarzania. EDF zaangażował 5,4 mld euro na rynkach międzynarodowych i uczestniczy w budowie 18 000 MW oraz w zasilaniu 17 milionów odbiorców w 20 krajach, z czego w 10 w Europie.

EDF prowadzi długofalową politykę inwestycyjną na rynkach międzynarodowych. EDF przykłada szczególną wagę do rozwoju przedsiębiorstw, w których jest udziałowcem. Z zachowaniem wymogów rentowności, EDF stara się podnieść wartość swych udziałów poprzez podniesienie wartości spółek afiliowanych.

Rozległa światowa grupa ukonstytuowana przez EDF umożliwia wszystkim afiliowanym spółkom korzystanie z efektów synergii, korzystnych dla finalnego klienta, z doświadczeń technicznych, menedżerskich, rynkowych czy wspólnej realizacji przedsięwzięć.

EDF – stała troska o poprawę środowiska naturalnego

EDF angażuje się w różnorodny sposób w ochronę środowiska naturalnego:

 

  • poprzez wystąpienie z inicjatywą powołania E7, grupującego największe, światowe firmy elektroenergetyczne i pracującego nad głównymi wyzwaniami ochrony środowiska. E7 służy ekspertyzą w prekursorskich przedsięwzięciach, a utworzony niedawno fundusz przeznacza na realizację najefektywniejszych projektów,
  • poprzez realizację istotnych działań na rzecz ochrony środowiska (około 800 mln euro wydatkowanych we Francji w roku 1998),
  • poziom emisji CO2 w elektrowniach EDF we Francji jest osiem razy niższy od emisji w poszczególnych krajach Europy,
  • poprzez realizację działań zmierzających do usunięcia obiektów energetycznych z krajobrazu (kablowanie linii energetycznych),
  • poprzez uwzględnianie ochrony środowiska w przedsięwzięciach prowadzonych we Francji oraz za granicą,
  • poprzez opracowywanie rozwiązań elektroenergetycznych czystych i efektywnych.

Rozwój badań naukowych

EDF przeznacza duże środki na badania naukowe (450 mln euro) oraz posiada laboratoria i ośrodki testowe, w których pracuje 2650 osób. EDF jest jedyną w świecie firmą elektroenergetyczną dysponującą takimi zasobami.

Możliwości badawcze są do dyspozycji grupy. Tytułem przykładu, dział badań naukowych wspólnie z jedną ze spółek afiliowanych, amerykańską ACS specjalizującą się w nadprzewodnikach, wdrożył w powiązaniu z Estag system mikroskładowania energii elektrycznej w celu uniknięcia mikrowyłączeń, na rzecz jednego z odbiorców firmy Estag.

Przedsiębiorstwo na usługach środowiska lokalnego

Będąc obecnym na całym terytorium Francji oraz w innych krajach z uwagi na działalność dystrybucyjną, EDF od wielu lat jest w ścisłym kontakcie z lokalnymi władzami i prowadzi politykę lokalnego rozwoju w zakresie rekonwersji dawnych terenów produkcyjnych, ożywienia gospodarczego, partnerskiej współpracy ze społecznościami lokalnymi oraz izbami przemysłowo-handlowymi na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez sieć swoich zagranicznych przedstawicielstw, EDF udziela wsparcia i przyczynia się do rozwoju tych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych; działania takie podejmowane są również na zasadzie wzajemności z niektórymi spółkami afiliowanymi (np. wiele argentyńskich przedsiębiorstw nawiązało w ten sposób kontakty z firmami francuskimi).

Electricité de France w Polsce

Już od wielu lat Electricité de France utrzymuje w Polsce kontakty z władzami, przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi i różnorodnymi organizacjami. W 1993 r. EDF otworzył swe przedstawicielstwo w Krakowie, które zostało ostatnio przeniesione do Warszawy. Od 1998 r. EDF posiada 58% akcji Elektrociepłowni Kraków.

Electricité de France, który już zaistniał jako inwestor w Polsce, zamierza w dalszym ciągu interesować się przetargami, jakie Skarb Państwa będzie ogłaszał w ramach programu prywatyzacji sektorów wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo francuskie przewiduje również swe uczestnictwo w handlu energią elektryczną.

EDF może zaoferować szeroką gamę usług przedsiębiorstwom dystrybucji i obrotu, przesyłu i wytwarzania (programy informatyczne, transfer umiejętności, technologie prac pod napięciem na napięciu niskim, średnim i 110 kV). EDF oferuje również usługi projektowe, finansowanie i eksploatację lub nabywanie obiektów elektroenergetycznych energetyki zawodowej. Użytkownikom energii EDF proponuje urządzenia wytwarzające energię w skojarzeniu, począwszy od mikroturbin do urządzeń o mocy na poziomie kilkuset MW, dostarcza energię elektryczną i cieplną, zajmuje się obrotem energii elektrycznej i może finansować, tak jak w Krakowie, prace modernizacyjne obiektów grzewczych w celu obniżenia niskiej emisji.

logo

Przedstawicielstwo Electricité de France
00-029 Warszawa, ul. Nowy Świat 19
tel. (022) 828-12-00, fax (022) 826-82-89
e-mail: [email protected]
http://www.edf.fr

 

Partner dla polskiej energetyki

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Partner dla polskiej energetyki
Electricité de France

 

EDF jest zintegrowanym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym, o pięćdziesięcioletnim doświadczeniu w działalności we Francji, o długich tradycjach współpracy i działalności inżynierskiej na rynkach międzynarodowych oraz o blisko dziesięcioletnich doświadczeniach w działalności inwestycyjnej i przemysłowej poza granicami Francji.

Wytwarzanie zdywersyfikowane, efektywne, oparte na najnowocześniejszych technologiach

EDF jako wytwórca dysponuje we Francji 102 GW mocy zainstalowanej, a w innych krajach uczestniczy w eksploatacji i budowie kolejnych 17 GW. EDF ma szerokie doświadczenia w stosowaniu różnorodnych technologii wytwarzania będąc:

 

  • pierwszym światowym wytwórcą w energetyce jądrowej, z jednorodnymi źródłami i technologiami stale korzystającymi z usprawnień i wiedzy płynącej z doświadczeń eksploatacyjnych,
  • pierwszym europejskim wytwórcą ze źródeł odnawialnych, których moc we Francji wynosi 23 000 MW i prawie 4000 MW w innych krajach Europy (ponadto 1600 MW w Ameryce Łacińskiej). EDF uczestniczy również w rozwoju energetyki wiatrowej (rozpoczęto budowę 125 MW we Francji, w roku 2005 moc ta osiągnie 250-500 MW, udział w budowie 50 MW w Tetouan w Maroku) oraz energetyki słonecznej (EDF jest udziałowcem Total Energie oraz rozważa uruchomienie przedsięwzięcia dotyczącego 170 tys. mieszkańców w stanie Bahia w Brazylii),
  • operatorem znaczącej wielkości energetyki konwencjonalnej stosującym najnowsze proekologiczne technologie: 17 000 MW eksploatowanych we Francji, w tym jedno źródło z kotłem fluidalnym (350 MW), oraz 11 500 MW w budowie lub eksploatacji za granicą.

EDF występuje jako wiodący inwestor obok firmy Endesa w projekcie realizacji i eksploatacji elektrociepłowni o mocy 335 MW z wykorzystaniem gazyfikacji węgla (firma Elcogaz w Hiszpanii) oraz w budowie elektrociepłowni gazowych (blisko 1500 MW w Meksyku i Wietnamie). We Włoszech EDF uczestniczy w budowie i eksploatacji elektrociepłowni 730 MW, spalających gazy wielkopiecowe, przyczyniając się do znaczącego obniżenia emisji zanieczyszczeń. Podobna technologia stosowana jest przez Estag celem pokrywania potrzeb zakładu metalurgicznego.

Na przyszłe potrzeby, EDF kontynuuje badania technologii wytwarzania w zakresie:

 

  • energetyki rozproszonej w oparciu o porozumienie zawarte z amerykańską firmą Allied Signal,
  • energetyki jądrowej: EDF uczestniczy w opracowaniu koncepcji europejskiego reaktora nowej generacji (projekt EUR) oraz reaktora francusko-niemieckiego EPR.

EDF stale optymalizuje posiadane źródła energii elektrycznej.

Rozległa i efektywna sieć przesyłowa energii elektrycznej

EDF jako operator przesyłu zarządza rozległą siecią i dysponuje uznanymi kompetencjami w projektowaniu połączeń sieciowych sprzyjających optymalizacji rozwoju i wykorzystania elektrowni. Sieci EDF są połączone z sieciami sąsiednich krajów oraz z Europą Środkową za pośrednictwem spółki stowarzyszonej ATEL.

Efektywna dystrybucja na usługach klientów

W zakresie działalności dystrybucyjnej i obrotu EDF zasila odbiorców w aglomeracjach miejskich, rejonach wiejskich oraz w rozproszonych obszarach zaludnienia. We Francji EDF zaopatruje 30 milionów odbiorców realizując następujące działania:

 

  • wychodząc od najniższego poziomu cen w Europie, EDF obniżył swe ceny o 7% w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki wzrostowi wydajności pracy i niskim kosztom eksploatacji źródeł,
  • stale poprawiana jest jakość zasilania (począwszy od 1995 r. średnia długość przerw w dostawach energii została skrócona z 1 h 17 do 0 h 52),
  • rozszerzenie usług dla odbiorców (wydłużenie czasu pracy biur obsługi klienta, uruchomienie telefonów interwencyjnych czynnych całą dobę, podjęcie zobowiązań w zakresie jakości usług itp.),
  • prowadzenie działań sprzyjających racjonalnym i efektywnym zastosowaniom energii elektrycznej w przemyśle, usługach i odbiorze indywidualnym.

Poza Francją EDF, wiodący międzynarodowy inwestor w dziedzinie dystrybucji i obrotu, uczestniczy w zasilaniu blisko 17 milionów odbiorców w różnych krajach, w różnorodnych uwarunkowaniach prawnych, gospodarczych, społecznych, w tym również w najbardziej liberalnych systemach.

EDF uczestniczy:

 

  • w zasilaniu mieszkańców Londynu będąc jedynym właścicielem londyńskiej spółki dystrybucyjnej (London Electricity), która wygrała przetarg na zakup SWEB (Regionalna Kompania energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii) pod warunkiem uzyskania zgody Unii Europejskiej (czyli razem 3,3 mln odbiorców energii elektrycznej oraz ponad 500 tys. odbiorców gazu),
  • w zasilaniu trzech największych metropolii Ameryki Południowej (Rio, Sao Paulo, Buenos Aires); działania podjęte tam przez EDF pozwoliły uzyskać znaczącą poprawę jakości usług, duże obniżenie strat technicznych i nietechnicznych energii, podnieść wydajność oraz osiągnąć wysoki wskaźnik zadowolenia odbiorców (np. 85% w Edenor),
  • w elektryfikacji township w Republice Południowej Afryki (przedsiębiorstwo multiusługowe, z certyfikatem ISO 9000 i ze wskaźnikiem zadowolenia odbiorców na poziomie 95%).

Przedsiębiorstwo nastawione na rynek i dywersyfikację usług

W ramach nowego europejskiego rynku energii elektrycznej, EDF powołał w ostatnim czasie spółkę obrotu wspólnie z firmą Louis Dreyfus wyspecjalizowaną w tej działalności, w szczególności w zakresie produktów energetycznych. Rozpocznie ona działalność w jesieni 1999 r.

Od wielu lat EDF rozszerza zakres swej działalności, a jego obecność na rynkach międzynarodowych dodatkowo przyczyniła się do wzbogacenia kompetencji w następujących dziedzinach:

 

  • gospodarka odpadami komunalnymi (zbiórka, sortowanie, utylizacja) we Francji i w Europie, w Austrii za pośrednictwem firmy ASA, oraz odpadami przemysłowymi (np. azbest),
  • oświetlenie ulic (700 000 punktów świetlnych we Francji i za granicą, zarządzanych za pośrednictwem spółki filialnej Citelum, która wygrała przetarg na oświetlenie uliczne Pragi i Wenecji),
  • kogeneracja i sieci ciepłownicze (za pośrednictwem filii Cogetherm, lidera na francuskim rynku kogeneracji powyżej 8 MW, lub innych spółek afiliowanych, takich jak np. Estag, ECK SA, Graninge),
  • „facility management” poprzez przejętą wspólnie z Siemens specjalistyczną spółkę Clemessy (500 mln euro obrotów) oraz działalność London Electricity,
  • dystrybucja wody za pośrednictwem spółki Lydec w Maroku lub poprzez udział EDF w kapitale SAUR, która jest trzecią pod względem wielkości francuską grupą usługową (obsługuje 23 milionów odbiorców, z czego 17 mln za granicą).

Przedsiębiorstwo o solidnej kondycji finansowej

Skonsolidowany obrót EDF wynosi 29,5 mld euro.

EDF nie korzystał z żadnych subwencji czy powiększeń kapitału i sam finansuje swe inwestycje. Obecnie poziom zadłużenia jest niski (22,6 mld euro), koszty finansowe ograniczone (0,9 mld euro), zyski znaczące (1,1 mld euro), a dyspozycyjny cash-flow (blisko 10 mld euro) umożliwia prowadzenie aktywnej polityki inwestycyjnej.

EDF uzyskał ocenę ratingową AA+.

EDF – międzynarodowa grupa

EDF zajmuje pierwsze miejsce wśród międzynarodowych inwestorów w obszarze dystrybucji oraz plasuje się w grupie 5-6 wiodących inwestorów w obszarze wytwarzania. EDF zaangażował 4,5 mld euro na rynkach międzynarodowych i uczestniczy w budowie 17 000 MW oraz w zasilaniu 17 milionów odbiorców w 20 krajach, z czego w 10 w Europie.

EDF prowadzi długofalową politykę inwestycyjną na rynkach międzynarodowych (jedyny przypadek wycofania się EDF, z firmy Sydkraft w Szwecji, wyniknął ze stwierdzonej niemożności kompletnego wypełniania roli przemysłowca). EDF przykłada szczególną wagę do rozwoju przedsiębiorstw, w których jest udziałowcem. Z zachowaniem wymogów rentowności, EDF stara się zwiększyć wartość swych udziałów poprzez podniesienie wartości spółek afiliowanych. I tak, na przykład, Light nabył znaczący pakiet udziałów brazylijskiej spółki Metropolitana (około 4 mln odbiorców), Graninge stale rozwija się na rynku skandynawskim (od wejścia EDF do kapitału tej firmy podwoiła ona liczbę obsługiwanych odbiorców oraz pozyskała nowe środki wytwarzania), ISE rozpoczęła budowę nowej elektrowni.

Ponadto, rozległa światowa grupa ukonstytuowana przez EDF umożliwia wszystkim afiliowanym spółkom korzystanie z efektu synergii w stosunku do finalnego odbiorcy, z doświadczeń technicznych, menedżerskich, rynkowych, realizacji projektów itp.

EDF – stała troska o poprawę środowiska naturalnego

EDF angażuje się w różnorodny sposób w ochronę środowiska naturalnego:

 

  • poprzez wystąpienie z inicjatywą powołania E7, grupującego największe, światowe firmy elektroenergetyczne i prowadzącego rozważania na temat głównych wyzwań środowiskowych. E7 służy ekspertyzą w prekursorskich przedsięwzięciach, a utworzony niedawno fundusz przeznacza na realizację najefektywniejszych projektów,
  • poprzez realizację istotnych działań na rzecz ochrony środowiska (blisko 800 mln euro wydatkowanych we Francji w roku 1997),
  • poziom emisji CO2 w elektrowniach EDF we Francji jest osiem razy niższy od emisji w poszczególnych krajach Europy,
  • poprzez realizację działań zmierzających do usunięcia obiektów energetycznych z krajobrazu (kablowanie linii energetycznych),
  • poprzez uwzględnianie ochrony środowiska w przedsięwzięciach prowadzonych we Francji oraz za granicą,
  • poprzez opracowywanie rozwiązań elektroenergetycznych czystych i efektywnych.

Rozwój badań naukowych

EDF przeznacza duże środki na badania naukowe (450 mln euro) oraz posiada laboratoria i ośrodki testowe, w których pracuje 2650 osób. EDF jest jedyną w świecie firmą elektroenergetyczną dysponującą takimi zasobami.

Możliwości badawcze są do dyspozycji grupy. Tytułem przykładu, dział badań naukowych wspólnie z jedną ze spółek afiliowanych, amerykańską ACS specjalizującą się w nadprzewodnikach, wdrożył w powiązaniu z Estag system mikroskładowania energii elektrycznej w celu uniknięcia mikrowyłączeń, na rzecz jednego z odbiorców firmy Estag.

Przedsiębiorstwo na usługach środowiska lokalnego

Będąc obecnym na całym terytorium Francji oraz w innych krajach z uwagi na działalność dystrybucyjną, EDF od wielu lat jest w ścisłym kontakcie z lokalnymi władzami i prowadzi politykę lokalnego rozwoju w zakresie rekonwersji dawnych terenów produkcyjnych, ożywienia gospodarczego, partnerskiej współpracy ze społecznościami lokalnymi oraz izbami przemysłowo-handlowymi na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez sieć swoich zagranicznych przedstawicielstw, EDF udziela wsparcia i przyczynia się do rozwoju tych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych; działania takie podejmowane są również na zasadzie wzajemności z niektórymi spółkami afiliowanymi (np. wiele argentyńskich przedsiębiorstw nawiązało w ten sposób kontakty z firmami francuskimi).

Electricité de France w Polsce

Już od wielu lat Electricité de France utrzymuje w Polsce kontakty z władzami, przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi i różnorodnymi organizacjami. W 1993 r. EDF otworzył swe przedstawicielstwo mieszczące się w Krakowie. W 1997 r. powołana została spółka z ŁZE S.A., a od 1998 r. EDF posiada 58% akcji Elektrociepłowni Kraków.

Electricité de France, który już zaistniał jako inwestor w Polsce, zamierza w dalszym ciągu interesować się przetargami jakie Skarb Państwa będzie ogłaszał w ramach programu prywatyzacji sektorów wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej.

EDF może zaoferować szeroką gamę usług przedsiębiorstwom dystrybucji i obrotu, przesyłu i wytwarzania (programy informatyczne, transfer know-how, technologie prac pod napięciem na napięciu niskim, średnim i 110 kV). EDF oferuje również usługi projektowe, finansowanie i eksploatację lub nabywanie obiektów elektroenergetycznych energetyki zawodowej. Użytkownikom energii EDF proponuje urządzenia wytwarzające energię w skojarzeniu począwszy od mikroturbin do urządzeń o mocy na poziomie kilkuset MW, dostarcza energię elektryczną i cieplną, zajmuje się obrotem energii elektrycznej i może finansować, jak to ma miejsce w Krakowie, prace modernizacyjne obiektów grzewczych w celu obniżenia niskiej emisji.

logo

EDF – Polska
31-126 Kraków, ul. Michałowskiego 4/6
tel. (012) 423-37-64, fax (012) 632-75-76
e-mail: [email protected]
http://www.edf.fr