Performance Contracting w ciepłownictwie – sposób zawierania umów korzystny dla inwestora

Energia XXXI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 139 (6216) 17 czerwca 2002 r.

Performance Contracting w ciepłownictwie – sposób zawierania umów korzystny dla inwestora

Wypowiedź Piotra Jabłońskiego, dyrektora generalnego Siemens Building Technologies, Oddział Landis & Staefa

Firma Siemens Building Technologies – szwajcarska część koncernu Siemens, jest liderem w zakresie m.in. automatyki i zintegrowanych systemów monitorowania i sterowania, stworzonych w celu ekonomicznego zarządzania budynkami i efektywnego wykorzystania energii. Firma zatrudnia ponad 33 000 osób w ponad 50 krajach, osiągając obrót 5.000 mln EUR.

Siemens Building Technologies dzięki swoim wyspecjalizowanym oddziałom: HVAC Products oraz Building Automation oraz spółce Landis & Staefa ESCO (Polska) Sp. z o.o. oferuje swoim klientom szeroką gamę urządzeń, systemów i usług. Oferta firmy koncentruje się na obszarach ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji dla budynków mieszkalnych, komercyjnych i użyteczności publicznej: banków, hoteli, szkół, zakładów przemysłowych, centrów handlowych i in. Oferta firmy skierowana jest do szerokiego grona klientów, poczynając od inwestorów i developerów obiektów komercyjnych oraz użyteczności publicznej, poprzez budownictwo jedno- i wielorodzinne, na spółdzielniach mieszkaniowych i zakładach energetyki cieplnej kończąc.

Firma Siemens Building Technologies Spółka z o.o. wyspecjalizowała się w kompleksowej realizacji programów modernizacyjnych z zakresu ciepłownictwa, takich jak: modernizacja źródeł ciepła i całych systemów ciepłowniczych, automatyzacja i wizualizacja ciepłowni węglowych, systemy nadrzędnego zarządzania i monitoringu pracy ciepłowni, węzły ciepłownicze lub zespoły kotłowni lokalnych, programy modernizacyjne systemów ciepłowniczych: miejskich, komunalnych, przemysłowych, z optymalizacją gospodarki energetycznej obiektu, integracja systemów sterowania wszystkimi instalacjami technicznymi obiektów, ogólnopolski serwis urządzeń i systemów.

Na dużą uwagę zasługuje bardzo korzystna dla inwestora formuła kontraktów „Performance Contracting” oferowana przez firmę Siemens Building Technologies.

Polega ona na doradztwie w zakresie optymalizacji programu modernizacji systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem rachunku ciągnionego, opracowaniu planu oszczędności uzyskanej po przeprowadzeniu modernizacji, udzieleniu gwarancji na powyższe oszczędności, przeprowadzeniu modernizacji oraz sfinansowaniu całego przedsięwzięcia.

Modelowy przykład Performance Contracting w Kaliszu

Ponad cztery lata temu rozpoczęła się współpraca Siemens Building Technologies z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Kaliszu – inwestorem programu modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestor postawił wykonawcy wymóg uzyskania znacznych oszczędności w zużyciu ciepła. W umowie, jaka została podpisana z naszą firmą, wymóg ten zobligował Siemens Building Technologies do zastosowania takich rozwiązań technicznych, które gwarantowały obniżenie zużycia ciepła o minimum 10% w stosunku do zużycia przed modernizacją, tj. w okresie od października 1997 do marca 1998 roku. Warunek ten został spełniony. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych analiz, w latach 1998-2000 uzyskano oszczędności w zużyciu ciepła średnio o 14% rocznie. Dzięki modernizacjom przeprowadzonym w ciepłowni CR1 a w szczególności: udanego wdrożenia nowatorskich rozwiązań technicznych autorstwa Siemens Building Technologies i zastosowania rozwiązań technologicznych firm partnerskich zużycie miału węglowego oraz emisja zanieczyszczeń do atmosfery uległa znacznej redukcji. W ciągu trzech lat (1998-2000) emisja CO2 zmniejszyła się o ok. 10.000 ton.

Projekt przebiegał dwutorowo – pierwszy zakres prac dotyczył modernizacji węzłów cieplnych i polegał na wymianie starych węzłów cieplnych na nowe, wysoko sprawne węzły kompaktowe z automatyką pogodową – w sumie ponad dwieście węzłów cieplnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt regulacyjno-pomiarowy firmy Siemens Building Technologies. Druga część programu skoncentrowana była na ciepłowni miejskiej CR-1 i obejmowała modernizację technologii ciepłowni oraz automatyzacji procesów spalania, obiegów hydraulicznych w ciepłowni i pracy przepompowni ciepła, jak również polegała na zainstalowaniu nadrzędnego systemu sterowania. Cały system automatyki, oparty na swobodnie programowanych sterownikach typu UNIGYR, połączony jest ze stacją operatorską znajdującą się w dyspozytorni. Obwody automatycznej regulacji kotłowni dzielą się na dwie grupy: automatykę części wspólnej (pompowni i odgazowywacza) oraz automatykę procesu spalania w kotłach. Obwodem łączącym automatykę części wspólnej kotłowni z automatyką procesu spalania w kotłach jest kaskadowa regulacja mocy kotłów w funkcji temperatury na wyjściu z kotłowni. W CR-1 zastosowano kompletną automatykę dla części wspólnej, natomiast proces spalania jest zautomatyzowany w kotłach K2, K5 i K3. Z dwóch pozostałych kotłów do systemu przekazywane są tylko pomiary przepływu wody przez kocioł, oraz temperatur wody na wlocie i wylocie kotła.

Bardzo ważnym zadaniem układu automatyki części wspólnej ciepłowni jest zapewnienie elastyczności źródła względem zmieniającego się w cyklu dobowym obciążenia ze strony systemu miejskiego. Te zmiany obciążenia są nieuniknionym skutkiem działania pogodowej automatyki węzłów cieplnych. Dlatego układ automatyki części wspólnej kotłowni realizuje nadążne dopasowywanie mocy wydawanej ze źródła do bieżących potrzeb systemu ciepłowniczego. Głównymi obwodami automatycznej regulacji części wspólnej kotłowni są: regulacja ciśnienia dyspozycyjnego w sieci, stabilizacja ciśnienia statycznego w sieci, regulacja przepływu przez kotły, regulacja temperatury na wejściu do kotłów.

Automatyzacja procesu spalania jest realizowana za pomocą: nadążnej regulacji mocy wydawanej przez kocioł zależnej od temperatury wyjściowej z kotłowni, regulacji nadmiaru powietrza (pośrednio przez regulację względnej zawartości tlenu w spalinach), stałowartościowej regulacji podciśnienia w komorze paleniskowej.

Funkcjonalność rozwiązania opiera się na wykorzystaniu systemu zarządzania UNIGYR Insight, umożliwiającego pełną wizualizację parametrów pracy całej technologii ciepłowni, a także zarządzania stanami alarmowymi instalacji. Zastosowanie tzw. koncepcji inteligencji rozproszonej daje gwarancję niezawodnej pracy sterowników nawet w przypadku utraty komunikacji z jednostką nadrzędną.

Zastosowanie systemu UNIGYR do zarządzania ciepłownią miejską w Kaliszu oprócz poprawy funkcjonalności i niezawodności jej działania, ma również czysto ekonomiczny aspekt związany z oszczędnościami energii.

Wyniki osiągnięte w Kaliszu pokazują, jak duże korzyści ekonomiczne i ekologiczne przynosi dobrze zrealizowana, kompleksowa modernizacja zasobów ciepłowniczych. Był to kolejny udany sprawdzian dla firmy Siemens Building Technologies i inwestycja, którą z dużą satysfakcją dołączyliśmy do naszej listy referencyjnej. Na liście referencyjnej znajdują się takie obiekty, jak: Teatr Narodowy, Pałac Prezydencki, hotele: Bristol, Holiday Inn (Warszawa), Mercure (Warszawa, Poznań), Wratislavia (Wrocław); porty lotnicze Okęcie, Katowice-Pyrzowice, Kraków-Balice, Poznań-Ławica, prom Pomerania; sieć supermarketów HIT, TESCO, Geant; biurowce: Atrium Business Center, Atrium Plaza, Atrium Tower, Warsaw Financial Center, Saski A; sieć restauracji Pizza Hut i McDonalds, Zakłady Farmaceutyczne Glaxo-Wellcome; Bank Rozwoju Eksportu, PKO S.A., Raiffeisen, Centrum Zdrowia Matki Polki, Instytut Kardiologiczny oraz Szpital Dziecięcy w Białymstoku, Szpital Wojewódzki w Gdańsku; Zakłady Soda Mątwy w Inowrocławiu, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sannikach.

We wszystkich realizowanych przez siebie inwestycjach Siemens Building Technologies wdraża swoją nowoczesną myśl techniczną, kładąc duży nacisk na zadowolenie klienta w długim okresie czasu. Nasze doświadczenia mówią, że podstawą dla zadowolenia klienta i jego chęci współpracy w przyszłych inwestycjach jest niezawodność działania, komfort obsługi oraz niskie koszty eksploatacyjne w całym okresie życia systemu/obiektu. Spełnienie tych oczekiwań jest już od wielu lat misją naszej firmy. n

Performance Contracting jest od lat stosowaną formą zawierania kontraktów, głównie modernizacyjnych, w UE i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest ona stosowana coraz częściej.

Z punktu widzenia inwestora jest to niezwykle korzystna forma zawierania kontraktu. Performance Contracting zmniejsza ryzyko inwestycyjne. W umowach Performance Contracting wykonawca inwestycji udziela inwestorowi gwarancji efektów energetycznych powstałych w wyniku modernizacji. Jeżeli efekty energetyczne są mniejsze od gwarantowanych, wykonawca pokrywa różnicę kosztów energii pomiędzy poziomem gwarantowanym i rzeczywistym. Inwestor przenosi więc ryzyko niezgodności z planowanymi parametrami działania systemu, a w rezultacie wyższymi od planowanych, kosztami eksploatacyjnymi na wykonawcę. Ta forma umowy radykalnie podwyższa bezpieczeństwo realizacji planu finansowego przedsięwzięcia w rachunku ciągnionym. Ten ostatni, choć często bagatelizowany, jest w gospodarce rynkowej podstawowym parametrem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Performance Contracting jest modelem przynoszącym wymierne korzyści nie tylko inwestorom, ale również firmom wykonawczym, umiejącym doradzić inwestorowi w jaki sposób zoptymalizować rozwiązania techniczne ze względu na sprawność i koszty w rachunku wieloletnim.

 


Siemens Building Techologies Sp. z o.o.

Oddział Landis & Staefa
04-190 Warszawa, ul. Jubilerska 10
tel. (022) 611-60-01, fax (022) 611-63-94
e-mail: [email protected]
www.landisstaefa.com