Pierwszy prywatny operator systemu ciepłowniczego

Energia XXXI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 139 (6216) 17 czerwca 2002 r.

Pierwszy prywatny operator systemu ciepłowniczego

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kaliszu zamyka w tym roku, zakrojony na szeroką skalę, 10-letni plan inwestycji w miejskim systemie ciepłowniczym. W tym okresie przeznaczono na modernizacje prawie 25 milionów złotych. Wszystkie działania miasta i PEC S.A. w tym zakresie były efektem przemyślanej polityki, modyfikowanej w zależności od zmieniających się warunków. Opracowany w 1992 roku wspólnie z Grupą Thion master plan był pierwszą próbą analizy potrzeb. Udało się wówczas zdefiniować podstawowe zadania inwestycyjne i zaplanować ich realizację. W 1998 roku Rada Miasta przyjęła „Program inwestycyjny i propozycje finansowania dla systemu ciepłowniczego miasta Kalisza”. Dalsze działania inwestycyjne i organizacyjne znalazły odzwierciedlenie w opracowanych na lata 1996-2001 i 2001-2003 strategiach PEC S.A i Grupy Kapitałowej PEC.

Na podstawie podpisanej w 1995 roku z Zarządem Miasta umowy na dzierżawę miejskiego systemu ciepłowniczego i świadczenie usług w tej dziedzinie, PEC S.A. jest pierwszym w Polsce prywatnym operatorem miejskiego systemu ciepłowniczego w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Realizując program prywatyzacyjny, PEC S.A. w Kaliszu korzystał z doświadczeń europejskich (partner kapitałowy – francuska Grupa Thion), twórczo adaptując je na grunt polski. W efekcie, w najstarszym polskim mieście, powstała firma, która jest przykładem udanej symbiozy prywatnego operatora systemu i własności publicznej. W ramach umowy z miastem, czynsz dzierżawny jest w całości przeznaczany na inwestycje. Dzięki temu w latach 1992-2001 udało się zrealizować kilka dużych programów inwestycyjnych.

Pierwszym z nich była likwidacja wszystkich, tj. 51 niskoparametrowych kotłowni lokalnych opalanych węglem kamiennym lub koksem. 20 z nich zostało podłączonych do rozbudowanego systemu sieci cieplnych, a pozostałe zastąpiono wysoko sprawnymi kotłowniami gazowymi. Inwestycja ta, realizowana w latach 1993-98, pozwoliła znacznie obniżyć roczną emisję zanieczyszczeń atmosfery. I tak, w przypadku SO2 emisja spadła o 129 ton, zaś tlenku węgla wyemitowano aż o 257 ton mniej. Pozytywne efekty realizacji programu likwidacji niskiej emisji widoczne są gołym okiem. Zwłaszcza że Kalisz położony jest w pradolinie rzeki Prosny. Zyskało nie tylko środowisko naturalne. Panoramę najstarszego miasta w Polsce widać teraz w całej krasie, choć koszt był niebagatelny – 6 milionów 600 tysięcy złotych. Dodatkowym efektem ekonomicznym zrealizowanego programu było w kolejnych latach obniżenie kosztów PEC S.A., wynikające z wyeliminowania drogich gatunków węgla i koksu, których spalanie w małych kotłowniach było konieczne, a także ponad trzykrotne zmniejszenie wysokości opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego. Firma mogła również zrezygnować z zatrudniania pracowników sezonowych. Pomogło to w utrzymywaniu przez PEC S.A. cen energii cieplnej na stosunkowo niskim poziomie.

Kolejnym dużym programem inwestycyjnym była modernizacja izolacji ciepłochronnej magistrali sieci cieplnej z Elektrociepłowni Piwonice. Przeznaczono na ten cel w latach 1997-99 1 milion 740 tysięcy złotych. Izolacją pokryto ponad 2.300 metrów sieci wiodącej do miasta oraz jej odgałęzienia w kierunku osiedla domków jednorodzinnych „Zagorzynek”. Inwestycja spowodowała zmniejszenie strat przesyłu ciepła o prawie 1300 GJ.

W grudniu ubiegłego roku zakończony został „Plan modernizacji węzłów cieplnych”, opracowany i realizowany wspólnie z firmą Siemens Building Technologies. Modernizacja ponad 200 węzłów ciepłowniczych, wykonana przez oddział Landis & Staefa – należący do grupy Siemens Building Technologies – polegała na zamianie istniejących nieefektywnych węzłów hydroelewatorowych na węzły wymiennikowe oraz wyposażenie wszystkich modernizowanych węzłów (również istniejących wymiennikowych) w urządzenia automatycznej regulacji pogodowej i ultradźwiękowe liczniki ciepła – produkcji Landis & Staefa.

Już pierwszy rok modernizacji węzłów przyniósł 12,3% oszczędności w zużyciu ciepła przez odbiorców. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dobrzec”, jedna z największych w Kaliszu, zainwestowała w program 486.000 złotych. Oszczędności z powodu zmniejszenia zużycia ciepła za rok 1999 wyniosły 375.000 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że największe zużycie ciepła jest w styczniu i lutym, nakłady Spółdzielni „Dobrzec” zwróciły się po roku i dwóch miesiącach. Podobna sytuacja wystąpiła w innej kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – „Budowlani”. Dzięki decyzji Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej o modernizacji instalacji wewnętrznych w 7 budynkach na osiedlu „Widok”, udało się zmniejszyć o połowę, z 14 na 7, liczbę zainstalowanych węzłów cieplnych.

W kolejnych latach PEC S.A. wspólnie z Siemens Building Technologies przystąpiły do następnych etapów modernizacji węzłów, które spowodowały dalsze oszczędności u odbiorców (1999 – 11,4%, 2000 – aż 19%) oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, przede wszystkim siarki o 12% i pyłów o 13%. Łączne nakłady wyniosły 9 milionów 163 tysiące złotych.

Od 1998 roku realizowany jest program modernizacji Ciepłowni Rejonowej CR1 przy alei Wojska Polskiego. Na 2002 rok zaplanowano inwestycje w kwocie 2 miliony 214 tysięcy złotych. Podstawowym celem modernizacji, przeprowadzanej etapami, było podniesienie sprawności wytwarzania ciepła w kotłach oraz wprowadzenie automatycznej regulacji kotłów i pompowni. Partnerami PEC S.A. w realizacji tej inwestycji były trzy firmy: Gros – Pol z Poznania, „Sefako” z Sędziszowa oraz w zakresie automatyki – Siemens Building Technologies. Zakończona właśnie modernizacja kotła nr 3 w CR1 to „najmłodsze dziecko” działań inwestycyjnych PEC S.A. w miejskim systemie ciepłowniczym Kalisza. Przyniesie kolejne wymierne korzyści. Sprawność cieplna obiektu wzrośnie o około 8%. Będzie można także dokonywać nowych podłączeń do sieci bez konieczności rozbudowy Ciepłowni Rejonowej.

Na najbliższe lata PEC S.A. planuje dalsze działania inwestycyjne. Konieczny jest remont kolejnego kotła w CR1 oraz modernizacja układu odpylania. Na obie inwestycje trzeba przeznaczyć około 3 milionów 200 tysięcy złotych.

W latach 1992-2001 zainwestowano w kaliski system ciepłowniczy prawie 25 milionów złotych. Z danych, które obejmują lata 1996 – 2000 wynika, że 46% wszystkich kwot na inwestycje stanowił czynsz dzierżawny, budżet miasta wyasygnował na ten cel 20% nakładów ogółem, kredyty FOŚiGW wyniosły 30% nakładów, a udział odbiorców około 4%.

Grupa Kapitałowa PEC w Kaliszu dzięki ciągłemu rozwojowi i sukcesom w prowadzonej działalności gospodarczej mogła w latach 1999-2000 wdrożyć międzynarodowy model zarządzania jakością, spełniający wymagania normy ISO 9000. PEC S.A. wdrożył System Zapewnienia Jakości zgodny z normą ISO 9002, zaś PEC Składy Kupieckie Sp. z o.o. zgodny z normą 9001. Ponadto PEC S.A. rozpoczął wdrażanie Systemu Zarządzania Środowiskowego, zgodnego z normą ISO 14001. Pozwoli to dostarczyć firmie wielu znaczących elementów skutecznego systemu zarządzania środowiskowego, który będzie zintegrowany z innymi obszarami zarządzania i zwiększy wpływ działań spółki na środowisko naturalne. W ten sposób jeszcze w tym roku PEC Kalisz ma szansę stać się „zieloną firmą”.

W wyniku przemyślanych i starannie zaplanowanych działań inwestycyjnych, od 1995 roku majątek ciepłowniczy Kalisza powiększył się dwukrotnie. Wartość środków trwałych wynosi obecnie ponad 40 milionów złotych brutto i jest umorzona w 21%, podczas gdy w 1995 roku, tj. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej przez PEC S.A., środki trwałe zostały wycenione na 18 milionów 640 tysięcy złotych brutto i były umorzone w 42%. n


Grupa Kapitałowa
Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

62-800 Kalisz, ul. Marii Dąbrowskiej 3
centrala (062) 765-26-00, fax (062) 753-24-83
e-mail: [email protected]
www.pec-kalisz.com.pl