Piekary Śląskie – Gospodarka wodno-ściekowa

Energia – Środowisko – Infrastruktura
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 marca 2006 r.

in english

 

 

Po europejsku

Gospodarka wodno-ściekowa

Rozmowa ze Stanisławem Korfantym, prezydentem Piekar Śląskich

Czy łatwo było uzyskać gminie górniczej (60-tysięcznemu miastu na prawach powiatu) środki z Komisji Europejskiej?

Decyzja o złożeniu wniosku zapadła na początku tej kadencji. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zmieniły się zasady – trzeba było dostosować cały projekt do nowych wymagań i procedur. Kosztowało to sporo pracy i pieniędzy, jednak warto było. Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej jest naszym sukcesem, który za kilka lat da mieszkańcom miasta wymierne efekty ekologiczne. Piekary Śląskie od dawna czekały na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, dwie dzielnice pozbawione są kanalizacji sanitarnej.

Własnymi siłami jednak, tak kompleksowego przedsięwzięcia, miasto nie byłoby w stanie zrealizować. Unia Europejska i Program Spójności nam to umożliwiają. Na ten cel pozyskaliśmy z Funduszu Spójności 65 mln zł. To połowa rocznego budżetu. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 115 mln zł. Resztę dołoży gmina, MPWiK, Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Jakie znaczenie ma dla Piekar Śląskich realizacja tego projektu?

Korzyści wymierne – to oszczędności w opłatach za korzystanie ze środowiska, które uzyskujemy w momencie budowy oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowania systemu kanalizacyjnego na terenie całego miasta.

W mieście podejmujemy wiele działań w celu poprawy stanu zniszczonego środowiska naturalnego. Realizujemy program oczyszczania powietrza – ograniczania niskiej emisji, teraz będziemy poprawiać jakość wód, licząc że w perspektywie kilku lat uda się przywrócić naszym rzekom walory, które pamiętają nasi dziadkowie.

 

Urząd Miasta Piekary Śląskie
41-947 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 84
tel. (032) 287-20-41