Pilskie wodociągi

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
15 listopada 2005 r.

in english

 

 

Przykład gospodarnego wykorzystania unijnych środków

Pilskie wodociągi

Rozmowa z Bogumiłą Stawińską, prezesem spółki „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. w Pile”

Wiele polskich zakładów wodociągowych ma trudności z zapewnieniem odbiorcom wody o zadowalającej jakości. Jak pani spółka radzi sobie z tym problemem?

Owszem, jest to priorytetowe zadanie dla wszystkich spółek wodociągowych. Nasza spółka borykała się z tym problemem od kilkudziesięciu lat. Już od roku 1970 mieliśmy świadomość, że eksploatowane ujęcia wody mogą być narażone na skażenie substancjami ropopochodnymi przez wycieki ropy z nieszczelnych zbiorników paliwa znajdujących się na przyległych terenach wojskowych. Dodatkowo, mając na uwadze dynamiczny w ostatnich kilku latach rozwój miasta, woda, którą ujmowaliśmy nie stanowiła pełnego zabezpieczenia bieżących potrzeb miasta Piły. Dlatego jako spółka podjęliśmy starania, aby takie zobowiązania wobec mieszkańców i innych odbiorców wody spełnić.

Jak wobec tego wyglądały działania w tym zakresie?

W latach 90. zleciliśmy opracowanie projektu technicznego na budowę stacji uzdatniania wody oraz nowego ujęcia wody surowej. Taka inwestycja jest niezwykle kosztowna. Nie posiadaliśmy wówczas tylu środków, aby samodzielnie podjąć się realizacji tego zadania. Możliwość sfinansowania części inwestycji pojawiła się w momencie uruchomienia pod koniec lat 90. Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej, znanego pod nazwą ISPA (dzisiejszy Fundusz Spójności). Mimo braku pewności, czy otrzymamy środki, ponieważ projekt jest stosunkowo „mały”, w bardzo krótkim czasie opracowaliśmy wniosek o dofinansowanie projektu. I udało się, w 2000 roku jako miasto znaleźliśmy się w gronie pierwszych beneficjentów funduszu ISPA. Otrzymaliśmy od Unii 51% dofinansowania wartości całego projektu, tj. 4,3 mln euro, co było dla nas ogromnym sukcesem. Pozostałe środki na finansowanie projektu pochodziły z budżetu miasta Piły oraz stanowiły środki własne spółki MWiK. Kolejnym etapem było opracowanie dokumentów przetargowych pozwalających na wyłonienie wykonawcy i inżyniera kontraktu, a dalej to już sama realizacja inwestycji.

Co zatem udało się wybudować dzięki współfinansowaniu projektu z europejskiego funduszu?

Projekt pn. „Wodociąg dla miasta Piły z ujęcia wody w Dobrzycy wraz ze stacją uzdatniania wody” został zrealizowany. Wykonawca „Hydrobudowa 9” PIB z Poznania wybudował nową stację uzdatniania wody o wydajności 1260 m3/h, magistralę wody surowej o dł. ok. 7 km, magistralę wody czystej o dł. ok. 1,6 km oraz ujęcie wody surowej składające się z 9 studni głębinowych. 22 kwietnia br. odbyło się uroczyste otwarcie budynku stacji uzdatniania wody przy ul. Wałeckiej w Pile, a w I połowie maja br. nastąpiła zmiana sposobu zasilania miasta z nowo wybudowanych ujęć wody w Dobrzycy.

Jest to nowy budynek i mniemam, że wszystko w nim działa bez zarzutu. A czy udało się osiągnąć zamierzone cele, tzn. czy jakość wody w Pile uległa poprawie?

Naturalnie, efekt rzeczowy został osiągnięty. Jeśli zaś chodzi o jakość wody, to w dalszym ciągu trwa proces wpracowywania się złoża filtracyjnego, odpowiedzialnego głównie za redukcję w wodzie jonów żelaza i manganu. Obecnie trudności mamy z tylko z manganem, bo dopuszczalna norma zawartości żelaza w pilskiej wodzie nie przekracza obecnie 0,02 mg/l. Robimy, więc wszystko, aby woda wypływająca ze stacji spełniała wszelkie parametry określone obowiązującym rozporządzeniem ministra zdrowia i tym samym, aby efekt ekologiczny został uzyskany. Warto zwrócić uwagę na fakt, że po uruchomieniu stacji w niektórych dzielnicach miasta zmienił się kierunek podawania wody, płynie ona w przeciwprądzie, co więcej zwiększyło się jej ciśnienie. Powoduje to zrywanie się osadów i wtórne zanieczyszczenie wody. Aby temu zapobiec, konieczna jest wymiana „starych”, pozarastanych i o zbyt małych średnicach rurociągów, które uniemożliwiają właściwe doprowadzenie wody do odbiorców. Ponieważ nie wszystkie środki przewidziane na realizację zadania zostały wykorzystane, a żal byłoby oddać je do budżetu Unii, postaraliśmy się o przedłużenie ważności Memorandum Finansowego dla tego zadania. Rozszerzeniu uległ zakres rzeczowy pierwotnego projektu, wyodrębniono dwa nowe kontrakty.

Na co więc spółka planuje przeznaczyć zaoszczędzone środki?

Kontynuacją projektu dofinansowanego z europejskiego Funduszu Spójności jest przedsięwzięcie pn. „Modernizacja systemu doprowadzania wody dla miasta Piły”. Przedmiotem nowej inwestycji jest ułożenie i wymiana sieci wodociągowej w Pile w rejonie ulic: Al. Niepodległości, Koszycka, Wawelska, Lutycka, Bydgoska, Giełdowa, Żeleńskiego, O. M. Kolbe, Wiatraczna, Wyspiańskiego i os. Motylewo o łącznej długości 19,8 km. Rozwój miasta w kierunku osiedla Motylewo powoduje konieczność budowy nowej sieci wodociągowej. Ma to zabezpieczyć teraźniejsze i przyszłe potrzeby wodne nowych mieszkańców osiedla. Budowa nowych i wymiana starych rurociągów pozwoli na uzyskanie prawidłowego, równomiernego zasilania w wodę wszystkich rejonów miasta. Zapewniony zostanie właściwy obieg wody w sieciach osiedlowych, a tym samym ograniczy się awaryjność sieci.

Kolejnym zadaniem będzie likwidacja 39 otworów studziennych w mieście. Z chwilą wybudowania ujęcia wody w Dobrzycy dotychczas eksploatowane studnie winny zostać zlikwidowane, by nie stanowiły zagrożenia dla środowiska i nie powodowały kosztów ich utrzymania. Następnie ułożona zostanie linia energetyczna SN 15 kV od stacji uzdatniania wody w Pile przy ul. Wałeckiej do GPZ Północ o długości 5,6 km. Stanowić ona będzie drugostronne zasilanie stacji, co zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie w przypadku wystąpienia awarii.

Przeprowadzenie na terenie miasta tak licznych prac pozwoli dostarczyć odbiorcom wodę pod odpowiednim ciśnieniem oraz spełniającej wszystkie rygorystyczne parametry dla wody pitnej określone zarówno polskimi rozporządzeniami, jak i unijnymi dyrektywami. Ponadto, realizacja przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przyczynia się do zmniejszania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii.

Kiedy planuje się rozpoczęcie nowej inwestycji i jak długo potrwa jej realizacja?

Realizacja nowej inwestycji już została rozpoczęta. W dniu 22 sierpnia 2005 r. spółka MWiK podpisała umowę na usługi inżyniera z firmą B-Act Spółka z o.o. z Bydgoszczy. Jest to kontrakt usługowy, w którym inżynier sprawował będzie nadzór inwestorski na robotami. Na wykonawcę robót budowlanych wybrane zostało konsorcjum, którego liderem jest firma „Hydrobudowa 9” PIB Spółka z o.o. z Poznania, zaś członkiem „HYDRO-NAFTA” Spółka z o.o. z Piły. Umowa z konsorcjum została podpisana w dniu 23 sierpnia 2005 r. na wartość 2,4 mln euro.

Pod koniec października rozpoczęły się roboty budowlane. W związku z tym mogą pojawić się zakłócenia w odbiorze wody, które będą w sposób natychmiastowy przez nas eliminowane oraz utrudnienia w poruszaniu się po ulicach miasta, szczególnie w tych rejonach, gdzie będą prowadzone prace. Rekompensatą za te utrudnienia będzie usprawnienie przesyłu wody pitnej do odbiorców jak również poprawa jej jakości tuż po przekazaniu inwestycji do eksploatacji. Zakończenie robót planowane jest na IV kwartał 2006 r.

Pragnę dodać, że jako spółka staramy się rzetelnie wypełniać zobowiązania wobec swoich klientów oraz starannie i efektywnie wykorzystać powierzone nam środki.

Wobec tego, ja ze swoje strony gratuluję gospodarności w zarządzaniu unijnymi środkami i życzę dalszych sukcesów.

Aleksandra Zachęć

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. w Pile
64-920 Piła, ul. Chopina 2
tel. (067) 212-29-74, fax (067) 212-59-30
[email protected]
[email protected]
www.wodociagi.pila.pl