Po raz pierwszy firma niemiecka uzyskuje większościowy pakiet udziałowy w polskim przedsiębiorstwie energetycznym

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

logo Uzyskanie 52,5% udziałów w Elektrociepłowni „Będzin” S.A. stwarza więzi współpracy stanowiące pomost pomiędzy energetyką Polski oraz Niemiec Środkowych.
Po raz pierwszy firma niemiecka uzyskuje większościowy pakiet udziałowy w polskim przedsiębiorstwie energetycznym
Wypowiedź Norberta Wennera, prezesa Zarządu MEAG

foto

Spółka MEAG, będąca rentownym i wciąż rozwijającym się przedsiębiorstwem usługowym branży energetycznej, wykazuje coraz większą aktywność na płaszczyźnie międzynarodowej. Nabycie, na mocy zawartej z ministrem Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu tego roku umowy kupna, 52,5-procentowego pakietu akcyjnego Elektrociepłowni „Będzin” S.A. jest kamieniem milowym w procesie kształtowania warunków współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi Niemiec Środkowych oraz gospodarką energetyczną tej części Polski, która z racji swego położenia geograficznego wykazuje najściślejsze kontakty ze swoim niemieckim sąsiadem. MEAG stwarza więc pomost łączący gospodarkę energetyczną Polski i Niemiec.

Nabycie wspomnianego już większościowego pakietu akcji oznacza dla MEAG oraz gospodarki energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej coś zdecydowanie więcej niż jedynie zawarcie kolejnej umowy. Nabycie akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A. to pierwszy przypadek w historii energetyki polskiej, kiedy to przedsiębiorstwo niemieckie dysponuje większościowym pakietem akcji jednego z polskich przedsiębiorstw energetycznych. Podpisanie umowy lipcowej sprawia, że MEAG staje się integralną częścią polskiej gospodarki energetycznej.

Od lat utrzymujemy kontakty z podmiotami polskiej gospodarki energetycznej. Zakrojona na szeroką skalę współpraca między nami a śląskimi przedsiębiorstwami energetycznymi daje możliwości korzystnej dla obu stron wymiany doświadczeń. Celem owej wymiany doświadczeń jest przede wszystkim zapoznanie naszych polskich kolegów z procesami, które zaszły na niemieckim rynku energetycznym w okresie przejścia wschodnioniemieckiej gospodarki z systemu monopolistycznego na wolnorynkowy. Z naszej strony niezwykle ważnym krokiem strategicznym jest budowanie partnerskich kontaktów z przedsiębiorstwami, z którymi już wkrótce będziemy współpracować w ramach przyszłego, zjednoczonego, ogólnoeuropejskiego rynku energetycznego.

Zlokalizowana we wschodniej części Górnego Śląska i pracująca na bazie węgla kamiennego Elektrociepłownia „Będzin” S.A. jest znaczącym producentem energii cieplnej i elektrycznej, zaopatrującym siedemdziesięciotysięczne miasto Będzin. Elektrociepłownia „Będzin” S.A. o mocy elektrycznej równej 80 MW oraz mocy termicznej wynoszącej 500 MW zaopatruje okoliczne obiekty przemysłowe oraz licznych odbiorców indywidualnych w energię i ciepło.

Zakład jest stosunkowo nowym obiektem. Obecnie inwestujemy ok. 50 milionów marek w celu podwyższenia rentowności produkcji energii oraz w kierunku zminimalizowania negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Obrót elektrociepłowni kształtował się w roku 1999 na poziomie 40 milionów marek. Wielkość obrotu niewątpliwie znacznie wzrośnie po zrealizowaniu zaplanowanych przez nas inwestycji.

Staraliśmy się usilnie o nabycie większościowego pakietu udziałów elektrociepłowni w Będzinie, ponieważ jesteśmy pod wrażeniem polityki zarządzania tym przedsiębiorstwem oraz istniejących i możliwości. Podpisanie lipcowej umowy daje początek długoletniej ścisłej współpracy pomiędzy MEAG a jej polskimi partnerami, co niewątpliwie ułatwi polskiej gospodarce energetycznej przejście trudnej fazy dostosowywania się do wolnorynkowych warunków w branży energetycznej.

Dolny oraz Górny Śląsk to ważne gospodarczo regiony Polski, a dla MEAG stanowią one bardzo istotne ogniwo rynku energetycznego Europy Środkowej. MEAG zaoferował podczas pertraktacji z przedsiębiorstwami energetycznymi swą gotowość do wymiany doświadczeń, co zdecydowanie przyspieszy i ułatwi w przyszłości ukształtowanie się w Polsce rynku energetycznego na europejskim poziomie.

To nie przypadek, że byliśmy liderem w procesie przetargowym odnośnie zakupu większościowego pakietu akcji Elektrociepłowni „Będzin” S.A., w którym uczestniczyły firmy z wielu krajów. Nasze przedsiębiorstwo może pochwalić się atutami, których nie mają inne zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa energetyczne. Firma nasza jest wystarczająco mała, aby traktować taki podmiot jak Elektrociepłownia „Będzin” S.A. jako równorzędnego partnera w dalszej współpracy. W ciągu ostatnich 10 lat koncern nasz przeszedł trudny okres dostosowywania się do warunków gospodarki wolnorynkowej. Poza tym spółka nasza wykazuje wystarczająco ustabilizowaną sytuację finansową, aby móc przeprowadzić w Elektrociepłowni „Będzin” S.A. konieczne prace modernizacyjne oraz zapewnić miejsca pracy na rynku górnośląskim. Szukamy w Polsce partnera mogącego współdziałać z nami jak równy z równym. Tym właśnie przekonaliśmy polskie władze.

Kolejnym istotnym celem MEAG, któremu należy poświęcić wiele uwagi, jest umocnienie oraz rozwój stosunków gospodarczych sięgających zdecydowanie dalej poza polski sektor energetyczny. Jesteśmy przekonani co do tego, że z tej ekspansji skorzysta nie tylko gospodarka Górnego Śląska, ale i gospodarka Niemiec Środkowych.

Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej to tylko kwestia czasu. Liberalizacja polskiego rynku energetycznego jest jednym z kryteriów przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, a więc niechybnie Polska, podobnie jak Niemcy kilka lat temu, już wkrótce przechodzić będzie trudny okres dopasowywania swoich struktur do gospodarki wolnorynkowej. Patrząc z tej perspektywy – kooperacja pomiędzy polskim przemysłem energetycznym a MEAG przyniesie niebagatelne obustronne korzyści. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że MEAG buduje fundamenty przyszłego zjednoczonego domu o nazwie Europa.

Poza pakietem większościowym w Elektrociepłowni „Będzin” S.A., MEAG dysponuje również udziałami w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej we Wrocławiu. Poza tym istnieją liczne powiązania kooperacyjne pomiędzy MEAG a zakładami energetycznymi Górnego i Dolnego Śląska. Dzięki temu MEAG udało się zrealizować jeden z najważniejszych elementów swojej polityki strategicznej, jakim jest nawiązanie współpracy z graniczącymi z obszarem Niemiec Środkowych Polską i Czechami.

Od roku 1997 rozszerzamy swoją aktywność w Polsce za pośrednictwem naszej filii MEAG-Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Znacząco rozbudowaliśmy w ostatnim czasie istniejące kontakty z zakładami energetycznymi, elektrociepłowniami oraz przedsiębiorstwami energetyki cieplnej w południowo-zachodniej części Polski. Od kwietnia 2000 roku MEAG jest w posiadaniu 5,0% udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej S.A. we Wrocławiu. Poprzez sygnowanie kolejnych porozumień kooperacyjnych znacznie poszerzyliśmy w ostatnim okresie istniejącą już współpracę z polskimi zakładami energetycznymi w Będzinie, Jeleniej Górze, Łodzi oraz Wałbrzychu.

Poprzez wymianę doświadczeń oraz informacji wspieramy zakłady energetyczne w pracach nad wprowadzeniem w nich zmian restrukturyzacyjnych. Jesienią ubiegłego roku podpisaliśmy umowę z Zakładem Energetycznym w Legnicy, a w grudniu 1999 zawarliśmy umowę kooperacyjną z Zakładem Energetycznym w Opolu. Obecnie możemy pochwalić się już sześcioma umowami kooperacyjnymi z polskimi zakładami energetycznymi, co zdecydowanie wzmacnia pozycję naszej firmy na polskim rynku energetycznym.

MEAG poprzez swą politykę nabywania udziałów oraz strategiczne kooperacje branżowe wzmacnia rozwój rynku energetycznego Niemiec Środkowych oraz przyczynia się do ujednolicenia sytuacji na środkowoeuropejskim rynku energetycznym. Obecnie nasze przedsiębiorstwo posiada bezpośrednie udziały w 43 spółkach, w tym w dużych przedsiębiorstwach energetycznych państw sąsiadujących z Republiką Federalną Niemiec.

MEAG stanowi obecnie rentowną grupę przedsiębiorstw, która umacnia swoją pozycję na jednoczącym się i kooperującym rynku energetycznym. Posiadamy udziały w podmiotach gminnej gospodarki energetycznej oraz wykazujemy wciąż rosnącą aktywność w obszarze zaopatrzenia w energię dużych ośrodków przemysłowych. Obecność swą zaznaczyliśmy również w branży techniki instalacyjnej. Dodatkowo MEAG penetruje obszary przetwarzania informacji oraz danych łącznie z usługami telekomunikacyjnymi.

Dzięki naszej strategii udziałowej istnieje możliwość oferowania klientom oraz partnerom niezwykle bogatego pakietu usług. Dzięki aktywności wybiegającej poza obszar naszego głównego przedmiotu działalności gospodarczej wzmacniamy naszą pozycję rynkową, a dzięki rozbudowanej sieci serwisowej powiększamy potencjał naszej firmy.