„Wyrazem dążeń firmy Gazoprojekt jest jakość i działania proekologiczne”

Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.

„Wyrazem dążeń firmy Gazoprojekt jest jakość i działania proekologiczne”
Wypowiedź Karola Kalemby, prezesa Zarządu, dyrektora naczelnego

 

Przełom drugiego tysiąclecia dla Gazoprojektu ma szczególne znaczenie nie tylko ze względu na dynamiczny rozwój firmy w ostatnich latach, lecz również z uwagi na zbliżający się w 2001 roku okres podsumowań związany z obchodem 50. urodzin firmy.

Foto

Zarząd BSiPG Gazoprojekt SA we Wrocławiu (od lewej): Wojciech Kowalski – wiceprezes Zarządu, dyrektor techniczny, Karol Kalemba – prezes Zarządu, dyrektor naczelny, Adam Matkowski – wiceprezes Zarządu, dyrektor programowania rozwoju gazownictwa.

Historia Gazoprojektu sięga bowiem do roku 1951, kiedy to decyzją ministra górnictwa utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Biuro Projektów Gazownictwa Gazoprojekt.

Przez prawie 23 lata biuro funkcjonowało pod nadzorem szczebla ministerialnego, a od 1982 roku do 1995 jako zakład włączony w struktury Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu (PGNiG). Ostatnie dziesięć lat dla Gazoprojektu to czas, w którym firma okazała swoje przygotowanie do zachodzących zmian w systemie gospodarki wolnorynkowej. Jednym z ważniejszych wydarzeń było przekształcenie biura w spółkę akcyjną z większościowym 75% udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Spółka Akcyjna w Warszawie (PGNiG S.A.).

Kolejny etap dotyczył prac nad poprawą systemu zarządzania jakością firmy w oparciu o standardy ISO. I kiedy pięć lat temu został wytyczony taki kierunek, trudno było przewidzieć, że konsekwencją tych działań będzie nie tylko poprawa jakości w organizacji, technice, technologii, lecz również istotne zwiększenie proekologicznych rozwiązań w projektowanych przez nas inwestycjach.

W ciągu minionych 50 lat funkcjonowania firma jasno określiła swoje miejsce na rynku poprzez realizację prac o charakterze programowo-przestrzennym oraz projektowanie dla potrzeb sektora paliwowo-energetycznego.

Zarządzanie taką firmą wiąże się więc z ponoszeniem odpowiedzialności za cały dorobek firmy – jej historii, kultury i tych fundamentalnych zasad, w oparciu o które była budowana.

Rygory narzucane przez standardy ISO 9001 oraz 14001 są wystarczające dla przedsiębiorstw w krajach wysoko rozwiniętych oraz niezwykle stymulujące dla podmiotów gospodarczych działających na rynku polskim. To, w jakim stopniu wymagania znajdą swoje zastosowanie i przełożenie na realizowane w firmie procesy i ich wyniki, a innymi słowy mówiąc, jaki jest ich stopień wdrożenia, zależy wyłącznie od zaangażowania ludzi w działania firmy na wszystkich szczeblach organizacyjnych.

Otrzymywane dzisiaj wyróżnienie Panteon Polskiej Ekologii jednoznacznie klasyfikuje Gazoprojekt do tej grupy przedsiębiorstw, które wpisały się w filozofię ochrony środowiska oraz ponoszą odpowiedzialność za zarządzanie tym środowiskiem.

System ISO 14001 wdrożony w firmie, której podstawową działalnością są usługi projektowe (a ich główne ramy formułuje prawo budowlane) kształtem swoim odbiega nieco od systemów funkcjonujących w firmach produkcyjnych. Jednocześnie należało dostosować ten system do certyfikowanego rok wcześniej systemu ISO 9001.

W Gazoprojekcie wdrażanie działań związanych z realizacją wymagań normy ISO 14001 przebiegało dwutorowo:

 

  • w odniesieniu do siedziby firmy, miejsca jej usytuowania oraz najbliższego otoczenia,
  • w odniesieniu do wykonywanych prac projektowych, efektem których to jest realizacja procesu inwestycyjnego w sposób minimalizujący wpływ inwestycji na środowisko na etapie budowy, podczas eksploatacji aż do końca „życia” tej inwestycji.

O ile w pierwszym przypadku działania były stosunkowo proste do realizacji, ponieważ jesteśmy właścicielami budynku, a nasza działalność nie stanowi istotnego zagrożenia dla środowiska, to w odniesieniu do wykonywanych projektów musieliśmy podjąć konkretne zobowiązania zmuszające do świadomego myślenia ekologicznego projektantów, przekonywania klientów – przyszłych inwestorów do stosowania w praktyce często droższych rozwiązań technologicznych, droższej armatury i urządzeń oraz takiej organizacji procesu budowy obiektów zarówno liniowych, jak i kubaturowych, która zapewni minimalizację szkodliwego wpływu tej inwestycji na środowisko.

Wdrożenie wymagań normy ISO 14001 to inwestycja wybiegająca w przyszłość; to działania, które w przypadku naszej firmy już dzisiaj zapoczątkowane przyniosą efekty za 5, 10, a może 15 i więcej lat. Nie są one również wykonalne, a przez to i racjonalne bez akceptacji oraz współuczestnictwa w ich realizacji naszych klientów – inwestorów, firm wykonawczych i przyszłych użytkowników – właścicieli obiektów gazowniczych.

Podjęte zobowiązania wobec zewnętrznych firm certyfikujących (DQS oraz PCBC) doprowadziły jednak do świadomego sterowania zarówno działaniami, jak również przydzielonymi do ich wykonania zasobami i środkami. Uświadomiliśmy sobie, jak trudno jest przełożyć hasła mówiące o ekologicznym paliwie, którym jest gaz, na faktyczne wskaźniki i miary, które potrafią obronić tak sformułowaną tezę. Uświadomiliśmy sobie, co możemy robić w zakresie projektowania na poszczególnych etapach realizacji tego procesu i w jaki sposób te działania mogą uzyskać wymierny efekt ekologiczny oraz jak wyprzedzająco reagować na zmiany, które dyktują przepisy prawa ochrony środowiska.

Nagroda Panteon Polskiej Ekologii za wdrożony system zarządzania środowiskowego ISO 14001 w Gazoprojekcie ma wymiar uznaniowo motywacyjny. To uhonorowanie tych wysiłków firmy, które są ogniwem w budowie ekologicznej integracji z Unią Europejską. To również umocnienie nas w przekonaniu, że obrany kierunek – stawianie na jakość i ekologię – jest właściwy dla dalszego rozwoju firmy.

Zakres działalności obejmuje prace rozwojowo-studialne oraz kompleksowe projektowanie dla potrzeb gospodarki paliwowo-energetycznej; obiekty przemysłu gazowniczego związane z produkcją, przesyłem, dystrybucją, magazynowaniem, pomiarem i przetwórstwem gazu.

WYKONUJEMY:

 

  • prace studialne i analityczne: 
    • usługi konsultingowe w zakresie: 
      • opiniowania dokumentacji,
      • ekspertyzy dla obiektów gazowniczych,

       

    • studia i analizy: 
      • przedprojektowe analizy potrzeb energetycznych zaopatrzenia gazem,
      • analizy dla potrzeb gazyfikacji bezprzewodowej LNG (liquefied natural gas), LPG (liquefied petroleum gas), CNG (compressed natural gas)

       

    • analizy techniczno-ekonomiczne,
    • koncepcje programowo-przestrzenne gazyfikacji nowych obszarów,
    • programy modernizacji istniejących sieci,
    • koncepcje przestawienia na zasilanie gazem ziemnym,

     

  • projekty podstawowe, budowlane i wykonawcze: 
    • gazociągów przesyłowych,
    • tłoczni gazu,
    • podziemnych magazynów gazu,
    • stacji redukcyjno-pomiarowych,
    • węzłów rozdziału gazu,
    • węzłów rozliczeniowych,
    • kotłowni gazowych,

     

  • projekty: 
    • prób rozruchowo-odbiorowych obiektów kubaturowych i gazociągów,
    • prób ciśnieniowych i wytrzymałościowych,
    • przekroczeń przeszkód terenowych, wód i cieków wodnych;
    • przygotowanie dokumentacji przetargowej.

Zapewniamy serwis na zaprojektowanych przez nas obiektach w ramach nadzorów autorskich.

Posiadamy certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001

Logo Logo Logo

Wykonane projekty

W okresie swojej działalności zaprojektowaliśmy ponad 17 000 km gazociągów magistralnych o średnicy do 1400 mm i ciśnieniu do 8,4 MPa oraz 1 000 systemowych stacji gazowych, w tym 45 dużych stacji rozdzielczych o przepustowości do 600 tys. m3/h.

Ponadto wykonaliśmy projekty 30 tłoczni gazu o przepustowości do 800 tys. m3/h i ciśnieniu do 8,4 MPa.

Do najważniejszych ostatnio zrealizowanych opracowań należą:

 

  • Polski odcinek systemu gazociągów tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia,
  • Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu w Mogilnie,
  • Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu w Kosakowie – koncepcja,
  • Podziemny Magazyn Gazu w wyczerpanych złożach gazu ziemnego w Husowie i Swarzowie,
  • Tłocznie na gazociągu tranzytowym: Włocławek, Kondratki, Zambrów, Ciechanów i Szamotuły,
  • Gazociąg DN 1000 Wierzchowice – Odolanów, Włocławek – Gustorzyn,
  • Węzeł rozdzielczy gazu Gustorzyn,
  • Dokumentacja przetargowa dla Tłoczni i Pomiarowni: Kondratki, Włocławek, Szamotuły, Ciechanów i Zambrów.

Logo