Polkomtel S.A. – doświadczenie plus nowoczesność

Jakość X
IV edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 140 (5913) 18 czerwca 2001 r.

Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Polkomtel S.A. – doświadczenie plus nowoczesność

Za kilka miesięcy Plus GSM będzie obchodził piątą rocznicę uruchomienia sieci. W skali żywota przedsiębiorstwa to niewiele, ale już teraz widać, że droga, którą Plus GSM obrał w 1996 r. jest właściwa.

Dzisiaj abonentami Plus GSM jest blisko 3 miliony osób. Sieć działa na terytorium praktycznie całego kraju, a z jej usług może korzystać 97% mieszkańców Polski. Plus GSM może się pochwalić najszerszym zakresem roamingu międzynarodowego oferowanym przez polskich operatorów telefonii komórkowej, jak również jedną z najszerszych ofert roamingowych na świecie.

*

Od początku swej działalności sieć Plus GSM starała się wprowadzać jako pierwsza nowoczesne usługi telefonii komórkowej. Przełomem na polskim rynku telefonii komórkowej okazała się usługa pod nazwą Simplus. To najprostszy sposób korzystania z dobrodziejstw telefonii komórkowej, ponieważ nie pociąga za sobą konieczności opłacania abonamentu ani aktywacji, a zapewnia użytkownikowi pełną kontrolę ponoszonych kosztów. Od początku działania Simplus cieszy się dużą popularnością, czego wyrazem są setki tysięcy użytkowników tego systemu.

*

Najważniejsze usługi, w największym stopniu decydujące o kierunkach rozwoju telefonii komórkowej, pojawiły się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. W lutym 2000 r., Plus GSM jako pierwsza sieć w Polsce i jedna z pierwszych w Europie, uruchomiła usługi umożliwiające korzystanie z zasobów Internetu w oparciu o technologię WAP. Dzięki WAP abonenci Plus GSM zyskali możliwość przeglądania specjalnych stron i serwisów dostępnych w Internecie za pośrednictwem wyświetlacza telefonu komórkowego wyposażonego w odpowiednią przeglądarkę. Jednocześnie uruchomione zostały specjalne strony internetowe Plus GSM oraz serwis informacyjny dostępny tylko dla abonentów Plus GSM.

*

W miarę upływu czasu zarówno oferta sprzętowa, jak i serwisy na stronach WAP ulegały poszerzeniu. W lipcu 2000 r. w ramach promocji oprócz nowych modeli aparatów pojawiły się też nowe strony WAP Plus GSM – mające strukturę portalu i umożliwiające łatwiejszy dostęp do informacji. W ramach tej struktury znalazły się m.in.: Sklep Internetowy – umożliwiający dokonywanie zakupów telefonów komórkowych i aktywacji w sieci Plus GSM; Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta – aplikacja pozwalająca na samodzielne dokonywanie zmian na koncie klienta Plus GSM.

*

Kolejnym krokiem służącym rozwojowi handlu elektronicznego było umożliwienie dokonywania przelewów gotówkowych za pośrednictwem telefonów komórkowych. Usługa Teleserwis przez SMS, dostępna dla klientów banku Peakao S.A., pozwala na wydawanie dyspozycji przelewu za pomocą krótkich wiadomości tekstowych SMS. Ponadto, w ramach tej usługi możliwe jest dokonywanie szeregu innych operacji bankowych, m.in.: otwieranie lokat terminowych, uruchomienie depozytu oraz sprawdzanie stanu konta. Obecnie pięć banków korzysta z technologii Plus GSM w realizacji rozliczeń międzybankowych, służy ona też do realizacji pierwszego projektu w pełni wirtualnego banku w Polsce.

W grudniu 2000 roku Plus GSM jako pierwszy uruchomił pakietową transmisję danych, (GPRS). Tym samym został pierwszym operatorem w Polsce, który uzależnia opłatę za przesyłanie danych od liczby wysyłanych i odbieranych danych a nie od czasu połączenia. Aktywacja technologii GPRS w sieci Plus GSM jest bezpłatna, nie ma też miesięcznej opłaty abonamentowej. Zasadniczą zaletą GPRS jest zupełnie inna zasada naliczania należności. Ponieważ przesyłanie danych nie blokuje na stałe kanałów rozmownych, operator może naliczać opłatę za faktyczną liczbę wysłanych i odebranych danych. Dzięki zastosowaniu takiego systemu billingowego – stworzonego zresztą przez specjalistów Polkomtel S.A. – koszt poniesiony przez użytkownika będzie dokładnie odzwierciedlał jego potrzeby.

GPRS sprawdza się w bardzo różnych zastosowaniach. Przede wszystkim znacząco ułatwia i usprawnia korzystanie z wszelkiego rodzaju serwisów informacyjnych – przede wszystkim opartych na systemie komórkowego Internetu – czyli WAP. Umożliwia też bezpieczne i efektywne korzystanie z internetowych usług bankowych poprzez komórkę – przeglądanie stanu konta i wydawanie dyspozycji. Jest świetnym narzędziem dla firmy, której działalność wymaga stałego zbierania i aktualizacji danych, nadzoru procesów przemysłowych, komunikacji i zarządzania różnymi urządzeniami przenośnymi. Jest to ogromna liczba zastosowań, od korporacji taksówkowych i systemów monitoringu pojazdów po kolekcję danych nadsyłanych przez prowadzących badania ankieterów, nie zapominając o dostępie do firmowych intranetów i baz danych.

W maju 2001 r. Polkomtel S.A. uruchomił – znów jako pierwszy operator w naszym kraju – platformę Camel, dzięki której możliwe jest korzystanie z wielu usług opartych o platformę inteligentną również w roamingu międzynarodowym.

*

Plus GSM starał się cały czas dostosowywać do potrzeb abonentów nie tylko usługi, ale i ceny. Wprowadzone od 1 marca 2001 r. nowe oferty taryfowe umożliwiają abonentom dostosowanie pakietu usług i cen do indywidualnych preferencji i do stylu użytkowania telefonu. Nowe taryfy: Czasami, Często i Non Stop proponują poziom cen średnio o 20% niższy niż dotychczasowy, ale przede wszystkim znacznie wzbogacają i poszerzają możliwości korzystania z sieci. Punktem wyjścia stał się podział taryf na pakiety odzwierciedlające różne profile użytkownika. Ofertę Plus GSM odróżnia od konkurencji m.in. najkorzystniejszy na rynku sposób naliczania opłat (co 30 sekund).

Taryfy Czasami przeznaczone są dla osób, które korzystają z telefonu komórkowego głównie w godzinach wieczornych i w weekendy (np. w pracy mają telefon stacjonarny, a z komórkowego korzystają w czasie wolnym). Taryfy Często to propozycja dla abonentów, którzy potrzebują telefonu o różnych porach dnia. Używają go do załatwiania spraw służbowych i do rozmów prywatnych. Muszą mieć kontakt z klientami i współpracownikami oraz chcą pozostawać w kontakcie z bliskimi. Taryfy Non Stop adresowane są do ludzi, którzy traktują telefon jako niezbędne narzędzie codziennej pracy, a wykorzystują go w sprawach służbowych i głównie w ciągu dnia. Każda taryfa zawiera określoną (przez cyfrę w nazwie) ilość minut w cenie abonamentu. Taryfa Non Stop adresowana do klientów biznesowych poprzez usługę System Plus oferuje stawki za połączenia zredukowane o 50%.

Potwierdzeniem najwyższej dbałości o abonentów Polkomtel S.A. są certyfikaty ISO 9002, które otrzymały Departament Obsługi Klienta, oraz Biuro Obsługi Technicznej sieci Plus GSM. Dla stałych klientów Plusa bardziej widoczny jest może tzw. program lojalnościowy – abonenci Plus mogą używając telefonu, zdobywać punkty, a następnie wymieniać je na atrakcyjne nagrody, a także korzystać z promocji nowych usług, brać udział w imprezach kulturalnych i sportowych.

*

Plus GSM jest dominującym operatorem wśród klientów korporacyjnych, takich jak banki, sektor IT, sektor paliwowo-energetyczny, sektor handlu i dystrybucji, administracja rządowa i terenowa, media i in. Dzięki dominującej pozycji na rynku korporacyjnym oraz ograniczeniu kosztów finansowych przez umiejętne zabezpieczenie spółki przed ryzykiem kursowym, spółka w dwóch ostatnich latach osiągała największe zyski spośród polskich operatorów telefonii komórkowej.

Dążenie Plus GSM do osiągnięcia perfekcji w swojej działalności na rynku GSM dostrzegło i doceniło środowisko polskiego i międzynarodowego biznesu. Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia przyznane firmie. Wśród nich znalazły się tak prestiżowe jak tytuł „Firma Roku 1997”, przyznany przez Polski Klub Biznesu, czy nagroda Nokii dla najszybciej rozwijającej się – w Europie Środkowej i Wschodniej – sieci cyfrowej telefonii komórkowej GSM 900 MHz.

Miesięcznik „Businessman Magazine” uznał Polkomtel S.A. za firmę o największej wartości rynkowej wśród przedsiębiorstw prywatnych w Polsce, a tygodnik „Teleinfo” za najlepiej zinformatyzowaną firmę polską.

Szczególne miejsce wśród licznych wyróżnień zajął w 2001 roku Orzeł „Rzeczpospolitej” ufundowany przez Presspublikę dla najbardziej efektywnych firm z „Listy 500” największych polskich firm. Polkomtel S.A, operator sieci Plus GSM, zajął pierwsze miejsce w kategorii „Przedsiębiorstwa Infrastrukturalne” pod względem efektywności wykorzystania kapitału ludzkiego, rzeczowego i finansowego. Za podstawę oceny służył wskaźnik efektywności wykorzystania kapitału, opracowany przez naukowców Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.