Polpharma – firma o wielkim sercu dla ludzi

Nasze Zdrowie I
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 105 (6788) 6 maja 2004 r.

Nominowani do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Polpharma – firma o wielkim sercu dla ludzi

19 kwietnia 2004 r. Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ogłosiła listę nominowanych do nagrody. W kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo” znalazły się firmy: BARLINEK SA – Barlinek, Grupa Kapitałowa CERSANIT SA – Kielce, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. – Starogard Gdański. Wręczenie nagrody nastąpi 14 czerwca 2004 r. podczas trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich. n

Choroby układu krążenia są pierwszą i najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Niezdrowy styl życia, a w szczególności palenie papierosów, złe odżywianie, „siedzący tryb życia” oraz wszechobecny stres sprawiają, że coraz większy odsetek, coraz młodszych Polaków choruje na serce.

Co ósmy mężczyzna i co piętnasta kobieta w Polsce umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca. Na chorobę wieńcową choruje w naszym kraju od 1 do 1,5 miliona osób. Co roku około 100 tysięcy osób przebywa zawał serca, z czego połowa umiera1). Ponad połowa Polaków w wieku powyżej 35 roku życia ma podwyższony poziom cholesterolu2). 29% Polaków ma nadciśnienie tętnicze, odsetek niewykrytego nadciśnienia tętniczego wynosi 33%. Zaledwie 12% chorych z rozpoznanym nadciśnieniem jest skutecznie leczonych3).

Powyżej przytoczone dane są alarmujące. Powstaje pytanie: co możemy zrobić, aby zmienić fatalną kondycję zdrowotną polskiego społeczeństwa? W Polpharmie to pytanie zadajemy sobie codziennie. Zdrowie i życie ludzkie są dla nas najwyższymi wartościami, co sprawia, że pracując z myślą o poprawie stanu zdrowia Polaków dążymy do doskonałości w dostarczaniu wysokiej jakości farmaceutyków.

Polpharma jest największą polską firmą farmaceutyczną. Firma powstała w 1935 roku w Starogardzie Gdańskim, zaś w 2000 roku została sprywatyzowana w oparciu o całkowicie polski kapitał. Głównym udziałowcem firmy została Spectra Holding.

Polpharma specjalizuje się w produkcji odtwórczych leków kardiologicznych, gastroenterologicznych, neurologicznych – wydawanych na receptę oraz stosowanych w lecznictwie szpitalnym. Produkuje również szeroką gamę leków dostępnych bez recepty (OTC). Polpharma zajmuje drugie miejsce na polskim rynku farmaceutycznym pod względem wartości sprzedaży z udziałem na poziomie 5,3%4). Polpharma jest również niekwestionowanym liderem pod względem ilości sprzedaży z udziałem na poziomie 11,1%5). Leki Polpharmy są produkowane zgodnie ze standardami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) w jednej z najnowocześniejszych fabryk farmaceutycznych w Europie – Formy Suche II w Starogardzie Gdańskim. Możliwości produkcyjne fabryki Formy Suche II to 5 mld sztuk tabletek, drażetek, kapsułek i tabletek musujących rocznie. Leki Polpharmy znane są w niemal 50 krajach świata. Biorąc pod uwagę różne formy i dawki, firma produkuje 198 leków na polski rynek oraz posiada około 330 rejestracji na rynkach zagranicznych.

W Polpharmie jesteśmy dumni z każdego sukcesu terapeutycznego, będącego efektem działania naszych leków. Cieszymy się również, że nasze wysiłki i zaangażowanie są doceniane i nagradzane przez środowiska naukowe, biznesowe oraz media. Jesteśmy dumni z nagród, takich jak: „Lider Polskiego Biznesu 2002”, „Pracodawca Roku 2002”, „Dobra firma 2003”, „Troskliwy pracodawca” oraz z nominacji w kategorii „Polskie Przedsiębiorstwo” do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP za rok 2003.

W Polpharmie produkujemy doskonałe leki, troszczymy się o środowisko naturalne, ale i aktywnie promujemy zdrowy tryb życia. Wspieramy działania edukacyjne, charytatywne i społeczne mające na celu profilaktykę zdrowia. Czujemy się współodpowiedzialni za poprawę kondycji zdrowotnej społeczeństwa i staramy się do niej przyczyniać, wspierając badania naukowe, a także realizując liczne programy edukacyjne i profilaktyczne, kierowane zarówno do lekarzy, jak i do pacjentów. Przykładami takich programów są: „Polscreen” – akcja prewencji choroby wieńcowej i „Niech życie nie boli – ból możemy pokonać wspólnie”. Polpharma stara się także przyczyniać do rozwoju farmacji i medycyny prowadząc Fundację na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny oraz Europejski Program Edukacyjny.

Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny jest pierwszą i jedyną tego typu organizacją założoną przez polską firmę farmaceutyczną. Celem Fundacji jest wsparcie finansowe projektów badawczych z zakresu nauk medycznych i farmaceutycznych. Fundacja została powołana w 2001 roku i od tego czasu co roku ogłasza konkursy na prace naukowe. Celem działania Fundacji jest ożywienie badań nad rozwiązaniami teoretycznymi, a także odnalezienie nowych rozwiązań praktycznych. Nadsyłane na konkursy Fundacji prace naukowców są oceniane przez Radę Naukową, która przyznaje granty naukowe przeznaczone na realizację projektów badawczych. W przeprowadzonych dotychczas dwóch edycjach konkursów Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny przyznano granty naukowe za łączną kwotę 6 milionów złotych.

Europejski Program Edukacyjny (EPE) jest to ogólnopolski cykl bezpłatnych warsztatów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego lekarze mogą doskonalić swoją wiedzę o metodach diagnostyki i leczenia chorób. Program objęty jest protokołem przyznawania punktów edukacyjnych oraz patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Każdego roku z bezpłatnych szkoleń korzysta około 3 tysięcy lekarzy.

„Niech życie nie boli – ból możemy pokonać wspólnie” – to zainicjowany przez Polpharmę program edukacyjny skierowany do pacjentów i lekarzy, kompleksowo prezentujący problem bólu i jego leczenia. Program został zainaugurowany w 2002 roku. W ramach jego realizacji przeprowadzane są kolejne etapy kampanii edukacyjnej, dotyczącej różnych postaci bólu, m.in.: głowy, migrenowego, reumatycznego, stawów. Pacjenci mogą korzystać z konsultacji specjalistów w gabinetach lekarskich, bądź uzyskać potrzebne im informacje dzwoniąc na infolinię. Kluczowym elementem kampanii „Niech życie nie boli – ból możemy pokonać wspólnie” jest wspieranie edukacji lekarzy w kierunku wczesnego i skutecznego diagnozowania przyczyn występowania bólu oraz promowanie aktywnego podejścia do jego zwalczania. Kampania została zorganizowana przez Polpharmę we współpracy z Radą Niezależnych Ekspertów, wybitnych specjalistów z dziedzin: neurologii, reumatologii, onkologii, psychologii oraz przedstawicieli pacjentów. Program „Niech życie nie boli – ból możemy pokonać wspólnie” jest wspierany przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Polską Akcję Humanitarną, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Polskie Stowarzyszenie Migrenowe, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Bólu Głowy, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków oraz Stowarzyszenie Wspierania Onkologii – Unicorn.

Polpharmie szczególnie bliska jest kardiologia. Firma jest uznanym producentem preparatów stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Polpharma może poszczycić się wspólnym przedsięwzięciem z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym – ogólnopolskim programem prewencji choroby wieńcowej Polscreen.

Ogólnopolski program prewencji choroby wieńcowej Polscreen jest to największe z dotychczas przeprowadzanych na świecie badanie populacyjne, mające na celu ocenę częstości występowania czynników ryzyka choroby wieńcowej, zwłaszcza hipercholesterolemii, w praktyce lekarzy lecznictwa podstawowego. Program Polscreen został opracowany w 2002 roku przez Komisję Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jest prowadzony z grantu naukowego Polpharmy. Polscreen oceni skuteczność edukacji lekarzy i pacjentów w zakresie prewencji pierwotnej choroby niedokrwiennej serca. Polscreen ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność prewencji chorób układu krążenia. W ramach programu Polscreen zostanie przebadanych milion Polaków w wieku powyżej 35 lat, w badaniu weźmie udział ponad 4000 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Dzięki Programowi Polscreen lekarze w całej Polsce mają możliwość kompleksowej oceny ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej u swoich pacjentów, wdrożenia nowoczesnego postępowania oraz dokonania obiektywnej oceny skuteczności prewencji choroby wieńcowej. Dodatkowo, dzięki akcji edukacyjnej, lekarze pierwszego kontaktu biorą udział w sympozjach naukowych, prezentujących najnowsze osiągnięcia medycyny w dziedzinie kardiologii.

Do końca 2003 roku w Programie Polscreen wzięło udział ponad 3400 przychodni i ośrodków zdrowia w całej Polsce oraz ponad 6800 lekarzy. Z bezpłatnych badań prowadzonych w ramach Programu skorzystało już ponad pół miliona osób, wśród których ponad 60% jest zagrożonych wystąpieniem w przyszłości choroby wieńcowej.

Udział Polpharmy w Programie Polscreen został wyróżniony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które przyznało firmie w 2003 roku tytuł „Przyjaciela Polskiej Kardiologii 2003”. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jako wyraz uznania za wspaniałą współpracę ze środowiskiem kardiologicznym w zakresie popularyzacji w społeczeństwie idei prewencji kardiologicznej, realizację innowacyjnych programów społeczno-edukacyjnych, przyczynianie się do zmniejszenia zachorowalności Polaków na choroby sercowo-naczyniowe.

Udział Polpharmy w Programie Polscreen został również uhonorowany tytułem „Sukces roku 2003 w ochronie zdrowia” w kategorii „Dokonanie roku 2003 w ochronie zdrowia – działalność edukacyjno-szkoleniowa”.

Polpharma jest producentem wielu leków kardiologicznych, specjalizuje się w lekach stosowanych w leczeniu choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego. Firma produkuje leki ratujące ludzkie życie i zdrowie.

Wśród leków stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia produkowanych przez Polpharmę znajdują się statyny (simwastatyna i lowastatyna). Produkowana przez Polpharmę simwastatyna została wyróżniona nagrodą „Złoty Lek 2003” w kategorii leków wydawanych na receptę.

Inną statyną produkowaną przez Polpharmę jest lowastatyna stosowana w profilaktyce pierwotnej chorób układu krążenia.

Lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia jest produkowany przez Polpharmę enalapril. Lek ten stosowany jest w nadciśnieniu tętniczym pierwotnym i naczyniowo-nerkowym. Jest to również lek, który znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu niewydolności serca.

Polpharma oferuje również leki stosowane w profilaktyce chorób układu krążenia. Do tej grupy należy Polocard w dawce 75 i 150 mg. Lek ten przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych, co zapobiega zawałom serca oraz chorobie niedokrwiennej serca.

Polpharma pomaga powracać do zdrowia milionom Polaków. Poprzez produkowane leki, prowadzone akcje profilaktyczne i społeczne, programy edukacyjne, współpracę z polskimi naukowcami, Polpharma konsekwentnie realizuje hasło „Ludzie pomagają ludziom”. Polpharma wciąż się rozwija. Firma podąża z duchem czasu, ale dla lekarzy i pacjentów zawsze pozostanie taka sama – rzetelna i pomocna. n

 

1) Na podstawie badań Natpol III Plus

2) Na podstawie badań Polscreen, ze źródeł własnych firmy Polpharma

3) Na podstawie badań Natpol III Plus

4) Dane IMS Health za rok 2003

5) Ibidem

 

 

Polpharma – firma o wielkim sercu dla ludzi

Nasze Zdrowie II
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 140 (6823) 17 czerwca 2004 r.

Gospodarczy Nobel

Polpharma – firma o wielkim sercu dla ludzi

14 czerwca 2004 r., podczas uroczystego koncertu z okazji „Dnia Polskiego” na 76. Targach Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych w Poznaniu, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Najlepsze polskie przedsiębiorstwo” prezesowi Zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. Jackowi Glince.