Jakość – Normalizacja – Certyfikacja
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
29 maja 2012 r.
Nominacja do Nagrody Prezydenta RP w kategorii „Obecność na rynku globalnym”
Polska firma, europejska jakość, globalna strategia
Jarosław Józefowicz, prezes Zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych – to jedno z kilku utworzonych w latach 50. przedsiębiorstw państwowych, które łączył wspólny rdzeń w nazwie – Zakłady Materiałów Opatrunkowych – i wspólny cel – realizacja centralnych zamówień produkcji materiałów opatrunkowych.
Czas przed zapoczątkowanymi w roku 1989 przemianami gospodarczymi, firma wykorzystała tak, że działanie w warunkach wolnorynkowych – na rynku polskim i rynkach zagranicznych – było dla TZMO nie tylko możliwe, ale stało się źródłem jej sukcesu. Czynników powodzenia dopatrywać należy się przede wszystkim w tym, że przedsiębiorstwo jeszcze przed nastaniem wolnego rynku posiadało PRODUKT i MARKĘ oraz dobrze przygotowaną KADRĘ.
Dziś – 60 lat po utworzeniu przedsiębiorstwa i 20 lat po wykupieniu go przez utworzoną przez pracowników oraz przedstawicieli środowisk uniwersyteckiego i medycznego spółkę akcyjną – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna (TZMO SA) to grupa 50 przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych w 16 krajach. To jedyna w Polsce firma z branży produkcji wyrobów higienicznych i medycznych, która cały czas dynamicznie rozwija się, buduje nowe fabryki, centra logistyczne, organizuje własne sieci sprzedaży na nowych rynkach i zdobywa coraz to bardziej liczne rzesze użytkowniczek i użytkowników na całym świecie. To jedyny w Europie producent, który nawiązuje walkę z międzynarodowymi gigantami.
TZMO SA wyroby higieniczne dla kobiet bella, pieluszki dla dzieci happy, medyczne materiały opatrunkowe matopat, medyczne wyroby chłonne seni, wyroby chemii gospodarczej dr Max oraz kosmetyki pielęgnacyjne eva natura, eva sun i kanion sprzedaje w Unii Europejskiej, w Europie Środkowej i Wschodniej, w Afryce i na Dalekim Wschodzie – łącznie na ponad 70 rynkach. Fabryki i centra logistyczne TZMO SA w Rosji, na Ukrainie, w Indiach, w Niemczech, Rumunii i na Węgrzech to przykłady największych wartościowo inwestycji polskiego kapitału prywatnego w tych krajach.
Od roku 2001 TZMO SA prowadzi w Toruniu NZOZ Szpital Specjalistyczny MATOPAT. Także w roku 2001 TZMO SA uruchomiło w Łodzi, a w kolejnych latach – w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie – Centra Usług Sterylizacji CitoNet, świadczące usługi sterylizacji i wynajmu narzędzi szpitalom i gabinetom. Od roku 2008 przy centrach sterylizacji powstają laboratoria pralnicze. Rozwój tych usług to istotny wkład TZMO SA we wdrażanie w Polsce najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w systemie ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych.
TZMO SA sukces ekonomiczny łączy ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Od roku 1998 organizuje Toruńskie Dni Opieki Długoterminowej i Ochrony Zdrowia – międzynarodowe spotkania profesjonalistów działających na rzecz osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych i starszych. Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz upowszechnianie najwyższych standardów opieki medycznej. W roku 2011 konferencję honorowym patronatem objął Parlament Europejski. W konferencji uczestniczyło ponad 1200 osób z 25 krajów Europy i świata.
TZMO SA powołało Europejskie Centrum Edukacji Opieki Długoterminowej Policealną Szkołę Opiekunów Medycznych, która kształci w Toruniu i Bydgoszczy słuchaczy w zawodzie opiekuna medycznego. Absolwenci są przygotowywani do pracy w całej Unii Europejskiej.
Innymi projektem TZMO SA jest organizowana od 12 lat Międzynarodowa Liga Piłki Nożnej SENI CUP. Jest to turniej wyjątkowy – skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie, mieszkańców domów opieki społecznej. W corocznych rozgrywkach SENI CUP uczestniczą zawodnicy z Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier oraz Niemiec. SENI CUP został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które zawarło rozgrywki w „Raporcie odpowiedzialnego biznesu w Polsce 2010”.
TZMO SA uczestniczy w licznych projektach na rzecz dzieci – jest partnerem akcji Rodzić po Ludzku oraz programu dożywiania dzieci Pajacyk, prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną. TZMO SA jest także partnerem pierwszej internetowej telewizji dla rodziców happytv.pl.
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna to firma polska, bo będąca własnością polskich osób fizycznych, ale jednocześnie firma globalna, bo marki będące jej własnością docierają do coraz bardziej odległych miejsc na świecie.
Komisarz UE Janusz Lewandowski, który w roku 1991 pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych i zezwolił na wykupienie przedsiębiorstwa przez spółkę, będąc we wrześniu 2011 roku gościem gali jubileuszowej TZMO SA, o sukcesie firmy powiedział: – Cieszę się, że będąc w Brukseli, mogę być dumny, że jestem Polakiem.
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA zostały zaproszone przez wicepremiera Waldemara Pawlaka do przyjęcia roli Ambasadora Marki Polskiej Gospodarki.n
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to przedsiębiorstwo, które od wielu lat bezapelacyjnie zajmuje pierwsze miejsce pośród liderów gospodarczych regionu województwa kujawsko-pomorskiego. Poziomem realizowanej z godną naśladowania konsekwencją i uporem polityki ekspansji na zagranicznych rynkach zbytu, z roku na rok, umacnia pozycję jednego z największych producentów materiałów higienicznych w Polsce i świecie. Marki stanowiące fundament przedsiębiorstwa TZMO takie jak Bella, Matopat czy Happy znajdują konsumentów i wiernych entuzjastów w ponad 70 krajach całego globu. Stanowiąc jedną z nielicznych firm o światowym zasięgu i wyłącznie polskim kapitale, TZMO pełni zaszczytną i honorową funkcję ambasadora polskiej gospodarki. Ukierunkowanie na nieustanny rozwój i sukces finansowy nie przesłania jednak całego pola działalności firmy. TZMO to jednocześnie hojny i aktywnie angażujący się w sprawy społeczne mecenas, który ze swoim potencjałem, prowadzoną polityką i osiągnięciami stanowi prawdziwy regionalny klejnot, z którego jako marszałek województwa kujawsko-pomorskiego jestem bardzo dumny. n