Polskie Centrum Akredytacji w świecie

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
20 czerwca 2005 r.

Polskie Centrum Akredytacji w świecie

Wypowiedź Karola Hauptmanna, dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji

W listopadzie 2004 r., Polskie Centrum Akredytacji (PCA) podpisało porozumienie o wzajemnym uznawaniu – EA MLA – w ramach European co-operation for Accreditation w zakresie laboratoriów badawczych i wzorcujących oraz jednostek certyfikujących wyroby, osoby i systemy zarządzania jakością (QMS) i systemy zarządzania środowiskowego (EMS).

Konsekwentnie, w ślad za tym porozumieniem podpisaliśmy podobne porozumienia w skali światowej – w styczniu br. z International Laboratory Accreditation Cooperation – ILAC MRA w zakresie laboratoriów badawczych i wzorcujących oraz w lutym br. z International Accreditation Forum – IAF MLA w zakresie jednostek certyfikujących wyroby, systemy zarządzania QMS i EMS.

Wielu z państwa wie, co oznacza podpisanie tych porozumień. Dla przypomnienia powiem, iż dzięki tym porozumieniom sprawozdania z badań, świadectwa wzorcowania oraz certyfikaty wydawane przez akredytowane jednostki certyfikujące i laboratoria będą akceptowane i uznawane we wszystkich krajach w Europie i na świecie będących sygnatariuszami tych porozumień. Wykazy sygnatariuszy porozumień znajdują się na stronach internetowych powyższych organizacji (www.ilac.org; www.iaf.nu; www.european-accreditation.org).

Czym jest zatem porozumienie o wzajemnym uznawaniu? Jest ono sposobem na zminimalizowanie barier handlowych, sposobem na zapewnienie jednolitego poziomu kompetencji odpowiednich akredytowanych podmiotów oceniających zgodność, a w konsekwencji sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z dostawą wyrobów i usług poprzez eliminację potrzeby wielokrotnej oceny wyrobów, usług czy systemów zarządzania. Korzystanie, na zasadzie dobrowolności, z usług podmiotów akredytowanych przez sygnatariuszy porozumienia, gwarantuje z kolei eksporterowi dostęp do instytucji o wysokim „prestiżu technicznym” oraz potwierdza rzetelność certyfikatów lub raportów towarzyszących towarom, zwiększając tym samym zaufanie importerów do zgodności wyrobów.

Co jeszcze niosą ze sobą te porozumienia? Są one o tyle ważne, iż uprawniają akredytowane organizacje do powoływania się na status PCA jako sygnatariusza tych porozumień. Dla zapewnienia łatwej i jednolitej na całym świecie rozpoznawalności akredytowanych usług przez sygnatariuszy tych porozumień, IAF oraz ILAC wprowadziły znaki IAF MLA i ILAC MRA. Znaki te muszą być jednak zawsze stosowane ze znakami jednostki akredytującej (PCA). Szczegóły dotyczące stosowania znaków IAF MLA i ILAC MRA zostały przedstawione w dokumentach tych organizacji.

Korzystając z okazji chciałbym państwa poinformować, iż z dniem 1 czerwca 2005 r. PCA wprowadziło nowe znaki akredytacji. Zasadnicza zmiana w stosunku do dotychczas obowiązujących zasad polega na wprowadzeniu odmiennych znaków dla poszczególnych obszarów akredytacji: oddzielnych dla laboratoriów badawczych, laboratoriów wzorcujących, jednostek certyfikujących wyroby, jednostek certyfikujących systemy zarządzania, jednostek certyfikujących osoby oraz jednostek kontrolujących. PCA opracowało dokument zawierający szczegółowe zasady dot. przedstawiania i posługiwania się znakami akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Dokument ten określa warunki powoływania się na akredytację PCA przez akredytowane podmioty. Okres przejściowy dla wprowadzenia nowych znaków został wyznaczony na 31 maja 2006 r.

Jakie tak naprawdę znaczenie ma znak akredytacji PCA? Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie tego znaku? Otóż znak akredytacji, wraz z towarzyszącym mu numerem akredytacji, jest dowodem na to, że kompetencje danej organizacji zostały uznane przez Polskie Centrum Akredytacji w określonym zakresie. Brak znaku akredytacji (lub innego powołania się na status akredytowanego podmiotu) na dokumencie przedstawiającym wyniki akredytowanej działalności nie daje pewności, że zostały one uzyskane przy spełnieniu wymagań przedstawionych w dokumentach zawierających wymagania akredytacyjne. Co więcej, ma on niebagatelne znaczenie dla władz państwowych – jest przepustką w procesie ubiegania się o autoryzację i notyfikację.

Dla przykładu, w dziedzinie wzorcowań obecność znaku akredytacji gwarantuje spójność pomiarową w odniesieniu do krajowych wzorców. W badaniach – znak ten potwierdza, że wyniki zostały uzyskane zgodnie z zasadami i przy udziale osób mających odpowiednie kompetencje, które zostały potwierdzone i są utrzymywane w czasie. W zakresie certyfikacji, znak akredytacji jest potwierdzeniem jakości procedur wprowadzonych przez jednostkę prowadzącą certyfikację oraz kompetencji jej auditorów. Jest dowodem na to, że decyzje dotyczące certyfikacji zostały podjęte w sposób niezależny i bezstronny. Z kolei w przypadku kontroli, znak akredytacji gwarantuje niezależność i bezstronność danej jednostki w stosunku do jej klientów, z zapewnieniem, że ocena kontrolerów została przeprowadzona w sposób profesjonalny, zapewniający zaufanie do ich kompetencji.

I dlatego akredytacja stanowi tak ważne narzędzie w tworzeniu atmosfery zaufania wśród podmiotów oceniających zgodność, zarówno w obszarze regulowanym, jak i dobrowolnym. Akredytacja przyczynia się więc do zmniejszenia ryzyka związanego z dostawą wyrobów i usług poprzez umacnianie zaufania do wyników badań i kontroli, świadectw wzorcowania, a także certyfikowanych wyrobów i usług, kwalifikacji certyfikowanego personelu, dostawców i innych organizacji o certyfikowanych systemach zarządzania (w zakresie zapewnienia jakości, wpływu na środowisko i/lub bezpieczeństwa i higieny pracy). Zaś posiadanie i przedstawianie znaku akredytacji, wraz ze znakami IAF MLA i ILAC MRA, na dokumentach bezpośrednio związanych z akredytowaną działalnością (takich jak: sprawozdania/raporty z badań, świadectwa wzorcowania, certyfikaty, a także na dokumentach i materiałach reklamowych, promocyjnych lub informacyjnych) gwarantuje akredytowanym podmiotom rozpoznawalność na arenie międzynarodowej. n

02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 23a
tel. (022) 548-80-00, fax (022) 647-13-01
www.pca.gov.pl