Poszukiwanie nowych szans

Energia XXIX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 296 (6069) 19 grudnia 2001 r.

Elektrobudowa

Poszukiwanie nowych szans

Założeniem podstawowym przeprowadzanej od ubiegłego roku w Elektrobudowie restrukturyzacji było dostosowanie potencjału i profilu produkcyjnego spółki do warunków występujących na rynku. Na pierwszy ogień poszła redukcja kosztów.

Dzięki restrukturyzacji udało się zredukować koszty o kilkanaście milionów złotych. Sposobem zaś na kurczący się portfel zleceń było przygotowanie do wprowadzenia na rynek gamy tańszych produktów (np. lekkich rozdzielnic przemysłowych) oraz zaoferowanie odbiorcom z sektorów wytwarzania i dystrybucji energii, przemysłu i przedsiębiorstw użyteczności publicznej nie tylko samych urządzeń, ale wachlarza kompleksowych usług. Zdecydowano się wyjść z usługami poza dotychczasowe sfery działania i zaoferować usługi z dziedziny automatyki przemysłowej.

Najważniejsze zadanie – obniżenie kosztów działalności – zostało przeprowadzone w 80%. Sprzedane zostały obiekty nie związane z podstawową działalnością firmy, produkcję rozdzielnic skoncentrowano w jednym miejscu, zajmuje się tym fabryka w Koninie. Dążąc do redukcji kosztów stałych, zmniejszono zatrudnienie. Plan zwolnień oraz wysokość odpraw uzyskały aprobatę związków zawodowych.

Sprzedaż produkcji i usług dla elektroenergetyki stanowi ponad 50% przychodów spółki, co oznacza, iż sektor ten ma dla firmy ogromne znaczenie. Chociaż na tym rynku ostatnio nieczęsto zdarza się duże zlecenie, udało nam się przygotować do realizacji kontraktu na wykonanie części elektrycznej bloku parowo-gazowego na terenie EC Rzeszów o wartości kilkunastu mln zł. Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin zainteresowań Elektrobudowy, jest budowa stacji wysokich napięć. Wartość zamówień na rok 2001 wyniosła 22,5 mln zł.

Po długiej nieobecności na rynkach zagranicznych Elektrobudowa przygotowała strategię powrotu na nie, zakładając głównie penetrację rynków niszowych. Posiadając takie produkty jak systemy wyprowadzania mocy z elektrowni, które oferuje jedynie kilka firm na świecie, możemy z powodzeniem myśleć o dołączeniu do ich grona. Spółka znalazła już pierwszego partnera zagranicznego, który będzie pośredniczył w dostawach tych systemów dla wielkich firm realizujących inwestycje w energetyce. Drugim elementem strategii eksportowej jest obsługa rynków sąsiedzkich – republik bałtyckich, Białorusi, Ukrainy. Trzecim jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć. Przykładem ostatniego kierunku jest umowa licencyjna dotycząca produkcji rozdzielnic niskiego napięcia podpisana z prywatną białoruską spółką INOSAT z Mińska, specjalizującą się w produkcji rozdzielnic. Licencja przewiduje produkcję rozdzielnic z głównych elementów dostarczanych przez Elektrobudowę. Liczymy, iż w przyszłym roku sprzedaż licencyjnych rozdzielnic na Białorusi osiągnie wartość 1,5 mln dolarów.

O korzystnie rozwijającej się współpracy z białoruską firmą świadczy fakt podpisania umowy na dostawy naszych urządzeń dla rosyjskiego przemysłu wydobywczego. Istnieje realna szansa na kontynuowanie współpracy z partnerem białoruskim.

Elektrobudowa myśli o powrocie na najbardziej wymagające rynki międzynarodowe. Interesują nas szczególnie dwa kierunki: Europa Zachodnia oraz Bliski Wschód. W większości z tych krajów Elektrobudowa była już obecna. Teraz dążymy do odbudowania dawnych kontaktów, prowadząc ożywiony marketing.

Oferta Elektrobudowy na rynki zagraniczne dotyczy szynoprzewodów, rozdzielnic i kontenerowych stacji transformatorowych oraz usług w zakresie prowadzenia inwestycji i modernizacji obiektów energetycznych i przemysłowych.

Również pod takim kątem – poszukiwania szans na rynkach obcych i zwiększenia konkurencyjności oferty – zainicjowane zostały działania restrukturyzacyjne w Elektrobudowie.

Efektem wszystkich zmian, jakie nastąpiły w Elektrobudowie w ciągu ostatniego roku będą większe możliwości skutecznego funkcjonowania na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Będąc dużą firmą, dysponując własnymi produktami, mając doskonały potencjał wykonawczy oraz silny contracting, będzie mogła z korzyścią dla siebie realizować inwestycje oraz świadczyć kompleksowe usługi montażowe dla klientów z przemysłu i energetyki. n

 


Elektrobudowa SA

40-092 Katowice
ul. Porcelanowa 12
tel. (032) 25-90-100, fax (032) 205-27-60
e-mail: [email protected]
www.elbudowa.com.pl

Informacje o Elektrobudowa SA