Prestiżowy wymiar sukcesu

Jakość i Certyfikacja
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
20 czerwca 2005 r.

Prestiżowy wymiar sukcesu

Wypowiedź Jerzego Mackiewicza, doradcy prezydenta RP, sekretarza Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Ósma edycja nagrody jest szczególna, gdyż jest to ostatnia edycja, w której nominowani i laureaci odbiorą wyróżnienia z rąk jej twórcy – prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jest ona szczególna również dla mnie, bo od samego początku mam zaszczyt pełnić funkcję jej sekretarza.

Kapituła Nagrody

Przewodnicząca – prof. Janina Jóźwiak, sekretarz – Jerzy Mackiewicz, członkowie – Artur Balazs, prof. Marek Belka, prof. Stefan Berczyński, Jan Dworak, prof. Zbigniew Hockuba, Roman Jagieliński, Wiesław Kaczmarek, Jarosław Kalinowski, Robert Kwiatkowski, Zbigniew Maciąg, Andrzej Nierychło, prof. Emil Panek, Jacek Piechota, Maciej Płażyński, Marek Pol, Janusz Steinhoff, Adam Szejnfeld, Mariusz Walter, Krystyna Woźniak-Trzosek. n

Tegoroczna edycja nagrody skłania mnie do dokonania podsumowania tego, co udało się osiągnąć. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że z jednej strony styk polityki i biznesu może rodzić pewne wątpliwości, nieporozumienia, a nawet podejrzenia, z drugiej zaś mieliśmy świadomość konieczności aktywnego uczestnictwa głowy państwa w procesie promocji oraz budowania prestiżu i wiarygodności polskiej gospodarki. Dlatego też od pierwszej edycji, tj. od 1998 r., gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski ustanowił nagrodę – ustalone zostały jasne i czytelne kryteria oraz zasada obiektywnej i wszechstronnej oceny pretendentów.

Udało nam się to osiągnąć między innymi dzięki temu, że w Kapitule zasiadają politycy z różnych opcji, naukowcy, przedstawiciele mediów – szanowani ludzie, autorytety, specjaliści w swoich dziedzinach, a wśród uprawnionych do zgłaszania kandydatów są tylko uznane i szanowane instytucje oraz organizacje. Jesteśmy dumni, że przez te osiem lat nagroda zdobyła tak wysoką pozycję i jest postrzegana jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie za osiągnięcia gospodarcze w Polsce.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest z jednej strony formą podziękowania za wkład pracy w unowocześnienie i rozwój polskiej gospodarki dla tysięcy polskich biznesmenów, menedżerów, inżynierów, pracowników, rolników, wynalazców oraz inwestorów zagranicznych. Jest ona także skutecznym, instrumentem promocji, budowania prestiżu, wiarygodności i zaufania do polskich firm, produktów i całej polskiej gospodarki.

Podczas tegorocznej edycji konkursu Kapituła Nagrody miała bardzo trudne zadanie. Zgłoszono dużą liczbę – 168 kandydatów, którzy prezentowali wysoki, a przy tym wyrównany poziom. Analiza wniosków oraz porównanie wyników ekonomicznych tegorocznych kandydatów z wynikami sprzed dwóch, trzech czy czterech lat są bardzo optymistyczne, dowodzą bowiem, że w naszej gospodarce zaczyna dziać się lepiej, że firmy zwiększają produkcję i eksport, tworzą nowe miejsca pracy. Firmy przez te osiem lat same podnosiły sobie poprzeczkę. To, co kiedyś było wyjątkiem, teraz stało się codziennością – wdrażanie systemów zarządzania, już nie dla certyfikatów, ale poprawy organizacji pracy i kontroli, podnoszenie kwalifikacji pracowników, inwestycje w najnowocześniejsze technologie, dbałość o środowisko naturalne.

Nasze firmy śmiało zdobywają nowe rynki, dotyczy to nie tylko dużych spółek, ale również średnich i małych przedsiębiorstw z polskim kapitałem. W pierwszą rocznicę naszego członkostwa w Unii Europejskiej nietrudno zauważyć, że polskie firmy pozbyły się kompleksów i potrafią z powodzeniem konkurować na trudnym wspólnym rynku. Dowodem na to, jak świetnie sobie radzą, jest wzrost eksportu, a co więcej jego rentowności w 2003-2004 r.

Od ośmiu lat mam zaszczyt uczestniczyć w procesie wyłaniania laureatów tej szczególnej nagrody. Analiza osiągnięć kandydatów, nominowanych i laureatów pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszej gospodarce, jak szybko nasi przedsiębiorcy potrafili dostosować się do obowiązujących na świecie standardów.

 

Szczegółowe informacje na temat regulaminów i zasad przyznawania nagród znajdują się na stronach internetowych: www.prezydent.pl (pod hasłem „Nagrody”). n