„Problemy Jakości”

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Polska Honorowa Nagroda Jakości

„Problemy Jakości”

Wypowiedź Tomasza Strzeleckiego, redaktora naczelnego czasopisma „Problemy Jakości”

„Problemy Jakości” powstały przed 36 laty w warunkach całkowicie niesprzyjających realizacji celów pisma. Po latach mówiono nawet o swoistym fenomenie tego tytułu, który jakby wbrew ówczesnej retoryce społeczno-ekonomicznej, to jest hasłom o funkcjonowaniu sojuszu robotniczo-chłopskiego oraz masach pracujących miast i wsi – w centrum procesu wytwórczego stawiał ludzką osobę i jej kreatywność i mentalność. Wśród zespołów, które działały pod kierownictwem redaktora naczelnego i założyciela pisma Hipolita Chojeckiego, mówiono wtedy, że jakość jest pochodną stanu psychicznego i świadomości robotnika.

Ale pojęcie tzw. mas było także zgodne z doktryną centralnego planowania i zarządzania gospodarką, zaś pojęcie nowoczesnej jakości rozumiano nader abstrakcyjnie, bowiem liczyły się i decydowały wskaźniki ilościowe. Pismo jednak pozostawiono w spokoju, bowiem nie było tam żadnej krytyki wprost, a przede wszystkim tzw. czynniki nie bardzo rozumiały, o co tu właściwie chodzi. Niemniej po kilku latach zlikwidowano wydawcę pisma, tj. ówczesny Centralny Urząd Jakości i Miar za – jak uzasadniano tę decyzję – propagowanie zasad gospodarki burżuazyjnej, a pismo przekazano do Naczelnej Organizacji Technicznej.

Nie był to przypadek. Wraz z pismem bowiem powstał dość znaczący ośrodek ruchu umysłowego i społecznego inspirowany przez powstającą i rozwijającą się za granicą kwalitologię, tj. naukę o jakości. Ośrodek ten stanowił zaplecze merytoryczne pisma, co decydowało o poziomie zamieszczanych w nim materiałów. Początkowo trzonem tego ośrodka był 11-osobowy zespół przeważnie ze środowisk akademickich, a w nim szczególną pozycję zajmował nieżyjący już prof. Lesław Wasilewski. Byli to poza tym ludzie świadomi zastanej rzeczywistości i zarazem – a może przede wszystkim – dróg i form rozwoju światowej cywilizacji i gospodarki w nadchodzących latach. Dla nich stanowiło to rodzaj fascynacji i wyzwania intelektualnego oraz społecznego, nierzadko na całe późniejsze życie naukowe i zawodowe.

Pismo jest adresowane zasadniczo do środowisk akademickich oraz wysoko kwalifikowanej kadry menedżerskiej. Jest też często zalecane jako literatura uzupełniająca dla studentów odpowiednich kierunków studiów, zwłaszcza ekonomicznych oraz organizacji i zarządzania. Komitet Badań Naukowych wysoko ocenia poziom naukowy publikowanych opracowań w „Problemach Jakości”, przyznając ich autorom nawet do 4 punktów. Ze swej strony dbam o przejrzystość i dostępność tych tekstów nawet dla osób, które te zagadnienia dopiero zaczęły poznawać.

Dotychczas wyróżniani i nagradzani byli jedynie redaktorzy „Problemów Jakości”. Natomiast przyznana w bieżącej X edycji Polska Honorowa Nagroda Jakości dla całego pisma jest wydarzeniem dla nas wyjątkowym i szczególnie cennym, tym bardziej że dotyczy przecież w znacznym stopniu polskiego środowiska projakościowego, bowiem niemal każdy, kto w jakości coś znaczy, w „Problemach” swoje opracowanie publikował.

Jednak ta nagroda jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale też zobowiązaniem. To oczywiście spełnimy. n