Uznawanie certyfikatów

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Uznawanie certyfikatów

Wypowiedź dr. Fabio Roversiego, przewodniczącego IQNet, dyrektora generalnego CISQ

Wzajemne uznawanie certyfikatów stało się ważną kwestią na całym świecie. Certyfikaty ISO 9000 i ISO 14000 są coraz częściej wymagane przy zawieraniu umów, zwłaszcza przez importerów. Ich rola jeszcze wzrośnie w przyszłości, gdy staną się dowodem na zdolność spełniania wymagań rynku i narzędziem rozwoju międzynarodowych kontaktów handlowych.

Jednakże rosnące zapotrzebowanie na certyfikaty ISO 9000 i ISO 14000 może stanowić także potencjalną barierę dla międzynarodowego handlu. Jednym z zadań IQNet jest minimalizowanie tego problemu. Międzynarodowe uznawanie jest najważniejszą wartością certyfikatu i wszystkie jednostki członkowskie IQNet mają na celu wydawanie certyfikatów uznawanych na całym świecie. Problem międzynarodowego uznawania certyfikatów jest także ważną kwestią polityczną w wielu częściach świata, dla przykładu podkreślę sytuację w Europie, gdzie celem politycznym i ekonomicznym jest doprowadzenie krajów Europy do wspólnego rynku, na którym wyeliminowane zostaną techniczne bariery w handlu.

Wśród instrumentów do walki z barierami są normy zharmonizowane i porozumienia o uznawaniu certyfikatów wydanych na zgodność z tymi normami. Oczywiście, w obszarze certyfikacji obowiązkowej rozwój porozumień o uznawaniu certyfikatów zależy od rządów państw. W obszarze certyfikacji dobrowolnej natomiast związany jest bardziej ze zdolnością podmiotów, takich jak jednostki certyfikujące, do stworzenia warunków odpowiednich do pomyślnego funkcjonowania takich porozumień na rynku.

W związku z powyższym, w styczniu 1990 roku osiem jednostek certyfikujących, reprezentujących osiem krajów Europy Zachodniej utworzyło EQNet w celu osiągnięcia wzajemnego uznawania swoich Certyfikatów Systemów Jakości.

Po kilku latach stało się jasne dla wszystkich członków założycieli, że uznawanie ograniczone do Europy Zachodniej nie wystarcza, by spełnić oczekiwania klientów. W kwietniu 1994 r. sieć zdecydowała się na przekształcenie w stowarzyszenie wiodących światowych jednostek certyfikujących – IQNet, zdolnych do świadczenia usług w zakresie auditu i certyfikacji organizacjom na całym świecie, niezależnie od ich wielkości, rodzaju działalności i formy własności.

Obecnie IQNet jest największym stowarzyszeniem jednostek certyfikujących na świecie, którego członkowie są uznawanymi i niezależnymi organizacjami aktywnymi we wszystkich branżach przemysłu i usług, w których stosowane są normy zarządzania jakością ISO 9000 i normy zarządzania środowiskowego ISO 14000. Aby należeć do IQNet, jednostka certyfikująca musi spełniać wymagania Przewodnika 62 ISO/IEC, Statutu IQNet, Zasad IQNet oraz Kodeksu postępowania i etyki IQNet.

Pozwolę sobie przedstawić kraje reprezentowane przez jednego lub więcej członków naszego stowarzyszenia: 34 kraje są bezpośrednio reprezentowane w sieci, ale nasze stowarzyszenie jest obecne w ponad 150 krajach świata dzięki oddziałom naszych członków.

Pozwolę sobie teraz przedstawić członków IQNet: AENOR Hiszpania, AFAQ Francja, ANCE Meksyk, APCER Portugalia, AVI Belgia, CISQ Włochy, CQC Chiny, CQM Chiny, CQS Czechy, DQS Niemcy, DS Dania, ELOT Grecja, FCAV Brazylia, FONDONORMA Wenezuela, HKQAA Chiny – Hongkong, ICONTEC Kolumbia, IMNC Meksyk, IRAM Argentyna, JQA Japonia, KEMA Holandia, KFQ Korea, MSZT Węgry, NEMKO Norwegia, NSAI Irlandia, OQS Austria, PCBC S.A. Polska, PSB CERT Singapur, QMI Kanada, RR Rosja, SAI Global ltd. Australia, SFS – Certification Finlania, SII Izrael, SIQ Słowenia, SQS Szwajcaria, SRAC Rumunia, TEST St. Petersburg Rosja.

Chciałbym podkreślić, że wszystkie te jednostki certyfikujące wydają certyfikat IQNet swoim klientom i możemy z przyjemnością stwierdzić, że łącznie jesteśmy liderem na rynku certyfikacji systemów zarządzania. Około 30% światowego rynku certyfikacji jest obsługiwane przez zaledwie 36 członków IQNet, konkurujących z ponad 600 jednostkami certyfikującymi na świecie.

Pozwolę sobie wymienić główne cele IQNet:

  • spełnianie potrzeb klientów poprzez oferowanie innowacyjnych usług o dużej wartości dodanej;
  • uznawanie i promowanie certyfikatów systemów zarządzania wydanych przez jednostki członkowskie;
  • świadczenie usług auditorskich i certyfikacyjnych klientom globalnym na całym świecie.

Jest wiele korzyści wynikających z certyfikacji w IQNecie, spośród nich podkreśliłbym następujące:

  • poprawa funkcjonowania biznesu i ułatwienie handlu zagranicznego;
  • rosnąca liczba usług certyfikacji dostępnych przez lokalną jednostkę certyfikującą IQNet lub poprzez innych członków;
  • światowa dostępność międzynarodowych usług w zakresie certyfikacji;
  • dostęp do certyfikatów w ramach 40 różnych krajowych akredytacji.

Pozwolę sobie również podkreślić godną uwagi liczbę auditorów i ekspertów w naszym stowarzyszeniu: ponad 10 000 auditorów i ponad 5 000 ekspertów ze wszystkich sektorów gospodarki i handlu, którzy obsługują wszystkich naszych klientów w najbardziej profesjonalny sposób na całym świecie. Dzięki tym auditorom możemy przeprowadzać oceny w ponad 30 różnych językach, uwzględniając czynniki kulturowe i poglądy auditowanych.

Ponadto, możemy świadczyć usługi w zakresie auditowania zgodnie z potrzebami naszych klientów:

  • krajowe audity przeprowadzane przez jedną jednostkę członkowską IQNet (zwykle jest to partner z danego kraju);
  • międzynarodowe audity przeprowadzane przez jednego partnera IQNet wybranego przez klienta;
  • wspólne audity (uczestniczy więcej niż jedna jednostka);
  • globalne usługi w zakresie oceny (więcej auditorów z kilku jednostek partnerskich IQNet koordynowane przez jednostkę wiodącą IQNet lub przez samą IQNet).

W wyniku tej działalności auditowej możemy wydać certyfikat członka IQNet wraz z certyfikatem IQNet, który jest zawsze wydawany równolegle.

Na żądanie, możemy również dostarczyć „współcertyfikat” innego członka IQNet, taki certyfikat jest drugim certyfikatem, który może być wydany na żądanie partnera IQNet na podstawie ważnego auditu oraz wyników certyfikacji wydanych przez pierwotnego partnera IQNet.

Jak już wspomniałem, poprzez certyfikaty partnerów IQNet oraz współcertyfikaty, możemy świadczyć usługi w zakresie certyfikacji szeroko uznawane na arenie międzynarodowej, również dzięki 40 różnym akredytacjom, które mamy w naszej sieci.

Partnerzy IQNet, jak również certyfikowane organizacje IQNet mogą być odróżniane na międzynarodowym rynku, ponieważ są one lepsze niż wiele innych organizacji na świecie. Aby to osiągnąć, opracowaliśmy specjalne narzędzia:

  • zastrzeżone logo IQNet, które jest używane przez jednostki certyfikujące IQNet w celu odróżniania się od konkurentów na międzynarodowym rynku;
  • certyfikat IQNet, który jest przyznawany organizacjom certyfikowanym przez członków IQNet i jest najbardziej znanym i cenionym certyfikatem na świecie (około 200 000 certyfikatów na świecie);
  • znak certyfikacji IQNet, który może być używany przez certyfikowane organizacje IQNet na ich materiałach reklamowych (broszury, szyldy, publikacje itd.) w celu wzmocnienia ich wizerunku jako organizacji certyfikowanych przez jedną spośród światowej klasy jednostek certyfikujących – jednostkę certyfikującą IQNet;
  • znak oceny IQNet 9004 jest przyznawany tym certyfikowanym przedsiębiorstwom, które zdecydowały się na rozpoczęcie „podróży” ku doskonałości swoich osiągnięć, będąc w stanie je mierzyć i osiągnąć trwałe rezultaty. IQNet opracowała ten specjalny program oceny na podstawie kryteriów doskonalenia określonych w wytycznych ISO 9004:2000 oraz dodatkowych wymagań technicznych IQNet;
  • znak IBEC jest przyznawany tym certyfikowanym przedsiębiorstwom, które osiągnęły wynik wyższy niż 400 punktów w ramach jednego z dwóch modeli doskonałości: europejskiego modelu „EFQM” i amerykańskiego modelu „MBNQA”;
  • znak QWEB jest przyznawany tym przedsiębiorstwom, które były ocenione i certyfikowane w zakresie ich światowej działalności związanej z biznesem i handlem elektronicznym. IQNet opracowała specjalną normę dla tego szczególnego zakresu, która ma gwarantować, że:
    • witryna sieci WWW jest rzetelna i legalnie zarejestrowana,
    • usługi handlu elektronicznego są najwyższej jakości,
    • warunki sprzedaży i terminy dostaw są klarowne i prawdziwe,
    • bezpieczeństwo i prywatność są zachowane przy przetwarzaniu danych personalnych i finansowych,
    • skargi klientów są rozpatrywane i rozstrzygane poza sądem i dostępne „on-line”;
  • znak Goddpriv@cy jest przyznawany tym przedsiębiorstwom, które spełniają odpowiednie wymagania techniczne IQNet odnoszące się do ochrony danych i prywatności. Używanie znaku Goodpriv@cy pozwala organizacjom prywatnym i publicznym na obiektywne dokumentowanie i efektywne przekazywanie ich własnych wyników działalności w zakresie ochrony danych i prywatności konsumentów i wszystkich zainteresowanych stron;
  • znak Best Board Practice jest przyznawany tym przedsiębiorstwom, które spełniają wymagania i zalecenia dotyczące zarządzania korporacyjnego, są w stanie zapewnić działania na rzecz stałego doskonalenia zarządzania korporacyjnego i mogą zagwarantować profesjonalizm odpowiedniej rady.

Na zakończenie, pozwolę sobie podsumować moje wystąpienie w następujący sposób: IQNet jest największą siecią ds. certyfikacji na świecie, z zasobami i zdolnościami globalnymi, wiodącą pod względem integralności i kompetencji: 36 partnerów obecnych w ponad 150 krajach świata z ponad 190 000 certyfikowanymi przedsiębiorstwami, reprezentuje około 30% całego światowego rynku certyfikacji, będąc w wielu krajach – poprzez lokalnych członków – numerem jeden w biznesie związanym z certyfikacją.

Proszę być dumnym z bycia certyfikowanym w ramach IQNet przez jednostki certyfikujące światowej klasy i obecności z nami na konkurencyjnym globalnym rynku XXI wieku. n