Produkty firmy Philips pozwalają ograniczyć emisję CO2

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 grudnia 2005 r.

Produkty firmy Philips pozwalają ograniczyć emisję CO2

Powszechnie znanym zagrożeniem ekologicznym jest zjawisko globalnego ocieplenia klimatu. Szacuje się, że wzrost temperatury do końca tego stulecia może wynieść od 1,4 do 5,8°C. Chociaż istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, a jego konsekwencje nie są do końca jasne, panuje przekonanie, że jednym ze zjawisk, którego zasięg należy ograniczyć, jest wywołana działalnością człowieka emisja CO2.

Za taki stan rzeczy w 95% odpowiedzialna jest produkcja energii, a pośrednio wiele towarzyszących nam w codziennym życiu urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenie.

Zdaniem Komisji Europejskiej istnieje możliwość wyeliminowania do roku 2010 około 180 milionów ton dwutlenku węgla, co odpowiada ilości wytwarzanej przez 50 elektrowni, dzięki wprowadzeniu w Europie nowych, energooszczędnych urządzeń. Umożliwiłoby to także wypełnienie połowy z podjętych przez UE w Kioto zobowiązań.

Co ważne, korzyści dla środowiska naturalnego mogą zostać połączone z korzyściami ekonomicznymi dla krajów UE. Oszczędzanie energii oznacza oszczędzanie pieniędzy, jak również ograniczenie emisji CO2 przyczyniającej się do zmian klimatu. Co więcej, zużycie energii jest finansowane ze środków publicznych i z tego powodu jej ograniczenie leży w interesie wszystkich podatników.

Dotyczy to zwłaszcza oświetlenia ulicznego – uznanego przez UE jako priorytet przy wprowadzaniu nowych przepisów dotyczących ekologicznego projektowania produktów wykorzystujących energię (tak zwanej Dyrektywy EUP). Mimo że oświetlenie należy do głównych konsumentów energii, wciąż jedna trzecia europejskich systemów oświetlenia ulicznego bazuje na przestarzałej i mało wydajnej technologii. Modernizacja tych systemów w Europie pozwoliłaby ograniczyć roczną emisję CO2 o 3,5 mln ton. Już od roku 2008 będziemy mieli do czynienia z nowymi europejskimi standardami wdrożeniowymi, które będą określać między innymi nowe wymogi dotyczące zużycia energii.

Wszystkie instytucje i samorządy lokalne będą musiały uwzględnić nowe przepisy w przypadku zakupu nowego lub wymiany starego oświetlenia ulicznego. Jednak nawet w okresie przed wejściem w życie nowych przepisów obserwujemy rosnące zainteresowanie technologiami przyjaznymi dla środowiska, które umożliwiają zmniejszenie kosztów, przy równoczesnym zapewnieniu lepszej jakości oświetlenia, czyli także bezpieczeństwa na ulicach miast.

Pokazany przykład projektu w Redbridge w Wielkiej Brytanii udowadnia, iż nowoczesne oświetlenie może znacznie poprawić jakość życia mieszkańców i co warte podkreślenia, pobierając mniej energii.

Firma Philips została pionierem ekoprojektowania we wszystkich dziedzinach swojej działalności, w tym produkcji oświetlenia. Opracowywanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska stanowi jeden z kluczowych punktów polityki realizowanej przez firmę Philips w zakresie produktów oświetleniowych od ponad 25 lat, a dokładnie od chwili wprowadzenia na rynek w roku 1980 pierwszej energooszczędnej świetlówki kompaktowej. W chwili obecnej wszystkie produkty oświetleniowe firmy Philips opracowywane są w sposób zapewniający jak najbardziej oszczędne zużycie surowców naturalnych oraz maksymalne ograniczenie konsekwencji dla środowiska.

Przykładem energooszczędnego rozwiązania, ograniczającego emisję CO2 jest właśnie przedstawiona powyżej na przykładzie projektu w Redbridge nowa gama systemów oświetlenia ulicznego, wprowadzona na rynek w roku 2005 pod nazwą CosmoPolis. Obejmuje ona produkty zużywające ponad dwukrotnie mniej energii niż stosowane dotychczas lampy rtęciowe i zapewniające zdecydowanie lepszą jakość oświetlenia, a także zawierające najmniejszą spośród wszystkich dostępnych na rynku systemów ilość rtęci. Umożliwiają one zmniejszenie rocznej emisji CO2 o około 100 kg na każdy punkt świetlny. Ponadto wyższa jakość oświetlenia oznacza większe bezpieczeństwo na drogach i większą atrakcyjność miast i miasteczek dla mieszkańców oraz turystów.

Mimo iż 75% całego negatywnego efektu na środowisko związanego z konsumpcją energii to oświetlenie przemysłowe, biurowe i uliczne, warto pamiętać, iż jako konsumenci wciąż mamy wiele do zrobienia. Jeśli w przeciętnym gospodarstwie domowym zamienimy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki kompaktowe wysokiej jakości, możemy zapobiec emisji prawie 100 kilogramów dwutlenku węgla rocznie. Warto podkreślić, iż aby zamienić tę ilość dwutlenku węgla na tlen w procesie fotosyntezy, potrzebujemy aż 5 drzew! Dla nie przekonanych pozostaje mi jeszcze argument, iż każda inwestycja w oświetlenie z korzyścią dla środowiska, oznacza znaczne oszczędności jako dodatkową nagrodę od środowiska.

Piotr Podsiadło
Philips Lighting Poland
piotr.podsiadlo(at)philips.com