Przez innowacje do zdrowia pacjentów

Nasze Zdrowie I
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 105 (6788) 6 maja 2004 r.

Grupa Badawcza Servier została założona ponad 40 lat temu we Francji przez doktora farmacji i medycyny Jacques’a Servier. Dziś jest największą, niezależną francuską firmą farmaceutyczną, która przeznacza 25% swojego rocznego obrotu na badania nad lekami innowacyjnymi, tj. dwa razy więcej niż inne firmy farmaceutyczne. W Polsce Grupa Badawcza Servier jest obecna od 1992 roku.

Przez innowacje do zdrowia pacjentów

Rozmowa z Philippe Etorre, dyrektorem generalnym Servier Polska

Co skłoniło Servier do zainteresowania się Polską i jak realizujecie państwo cele firmy na naszym rynku?

Polska jest ważnym krajem, o strategicznym miejscu w Europie, a oprócz tego rynkiem, który od wielu lat dynamicznie się rozwija. Dla dr. Jacques’a Servier – właściciela i prezesa Grupy Badawczej Servier – najważniejsze jest poszukiwanie nowych rozwiązań terapeutycznych dla lekarzy i pacjentów. Kolejnym, równie istotnym, założeniem jest stworzenie odpowiednich warunków rozwoju dla pracowników zatrudnionych w Servier na całym świecie i w Polsce. To właśnie oni są największą wartością firmy. W Polsce, od początku założenia firmy, zdecydowaliśmy się na wielokierunkowy rozwój i realizację licznych ważnych inwestycji. Wytyczyliśmy sobie następujące kierunki działania: prowadzenie badań nad innowacyjnymi lekami Servier, dostarczanie informacji naukowej na temat naszych preparatów oraz nowości w zakresie diagnostyki i leczenia chorób przewlekłych, uruchomienie produkcji leków Servier, a także udział w projektach związanych z edukacją zdrowotną pacjentów.

Jakie leki wprowadziło Servier na rynek polski i jakie nowości przygotowuje na nadchodzące lata?

Dotychczas na rynek polski wprowadziliśmy 14 leków innowacyjnych w następujących obszarach terapeutycznych: choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby układu oddechowego, onkologia oraz hormonalna terapia zastępcza. Wszystkie leki są owocem badań ośrodków naukowo-badawczych Servier. O innowacyjności naszych preparatów może świadczyć m.in. fakt, iż są one wybierane do niezależnych, międzynarodowych badań, których wyniki podnoszą wiedzę w zakresie leczenia różnych chorób. Kilka miesięcy temu zakończone zostało duże wieloośrodkowe, międzynarodowe badanie EUROPA pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Brał w nim udział jeden z naszych najważniejszych leków kardiologicznych. Badanie było przeprowadzone z udziałem 12218 pacjentów z całego świata, w tym 1251 osób pochodziło z 43 ośrodków w Polsce. Liczby te pokazują, że Polska odgrywa ważną rolę w programach naukowych, a praca polskich badaczy jest doceniana na arenie międzynarodowej. Co do dalszych planów związanych z nowymi molekułami, to chciałbym podkreślić, iż cztery innowacyjne cząsteczki chemiczne z obszaru kardiologii, osteoporozy i psychiatrii znajdują się w ostatniej fazie badań lub na etapie rejestracji. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będą one dostępne dla pacjentów w krajach UE, a także w Polsce.

Badania nad nowymi lekami to jeden z obszarów inwestycji Servier na rynku polskim. Proszę powiedzieć, jakie inne inwestycje prowadzicie państwo w Polsce?

Inwestujemy także w lokalną produkcję i dystrybucję leków. W 1997 roku nabyliśmy większościowy pakiet akcji polskiego Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Anpharm SA w Warszawie, gdzie wytwarzamy obecnie 80% leków Servier przeznaczonych na rynek polski. Dzięki wieloletnim inwestycjom Grupy Badawczej Servier w rozbudowę wytwórni oraz transfer nowoczesnych technologii, obecnie Anpharm spełnia wymogi GMP (Dobrej Praktyki Wytwarzania) i jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw farmaceutycznych w Polsce. W 2000 r. wybudowane zostało również Centrum Dystrybucji Servier.

W celu zacieśnienia współpracy z polskimi naukowcami, lekarzami i farmaceutami utworzyliśmy także Instytut Naukowo-Badawczy Servier Polska. Będzie on specjalizował się w badaniach nad nowymi lekami oraz prowadził badania epidemiologiczne i farmakoekonomiczne w większości obszarów terapeutycznych, którymi zajmuje się Servier.

Jak wygląda współpraca Servier ze środowiskiem medycznym?

Podobnie jak w innych krajach, tak i w Polsce, Grupa Badawcza Servier aktywnie uczestniczy w rozwoju wiedzy medycznej. Jedną z dziedzin współpracy są badania kliniczne nad nowymi lekami Servier, w których biorą udział polscy badacze. Kolejne obszary to wspieranie nauki polskiej poprzez przyznawanie stypendiów naukowych, organizowanie konferencji i warsztatów szkoleniowych oraz wydawanie i rozpowszechnianie literatury naukowej.

Stypendia naukowe przyznawane są przez towarzystwa naukowe, tj. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne z grantów przyznanych przez naszą firmę. Umożliwiają one rozwój zawodowy młodym naukowcom poprzez prowadzenie badań kardiologicznych i diabetologicznych w renomowanych ośrodkach międzynarodowych, np. w Paryżu i Oksfordzie oraz w Polsce. W przyznawanie stypendiów Servier jest też zaangażowana Polska Akademia Nauk. Z okazji utworzenia Instytutu Naukowo-Badawczego Servier Polska ufundowane zostały stypendia doktoranckie dla osób pracujących naukowo w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.

Kilka lat temu uruchomiliśmy Medyczny Serwis Internetowy skierowany do lekarzy i farmaceutów zawierający omówienia najważniejszych artykułów naukowych publikowanych w renomowanych periodykach polskich, europejskich i światowych. Autorami tych materiałów są współpracujący z redakcją serwisu polscy lekarze oraz uznani specjaliści w dziedzinach kardiologii, diabetologii, nadciśnienia i psychiatrii.

Ponadto chciałbym podkreślić, że jeżeli chodzi o kardiologię, to prowadzimy w tej dziedzinie wiele innych projektów. Od kilku lat z grantu naukowego przyznanego przez naszą firmę finansujemy „The European Cardiology Journal by Fax” – gazetę przesyłaną drogą faksową, która dociera do bez mała 1000 ośrodków kardiologicznych w Polsce. Gazeta zawiera bieżące informacje poświęcone kardiologii, opracowane przez europejskich specjalistów w tej dziedzinie. W 2003 roku Servier Polska, ze swojego grantu naukowego, wydało także 8 książek o tematyce kardiologicznej skierowanych do środowiska medycznego o nakładzie ok. 70 000 egzemplarzy.

Tak wielopłaszczyznowa współpraca na rzecz rozwoju polskiej medycyny zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami dla Servier Polska przyznanymi przez towarzystwa naukowe. Nasza firma otrzymała m.in. trzykrotnie tytuł „Przyjaciela Polskiej Kardiologii”, medal za wieloletnie zasługi na rzecz działalności Towarzystwa oraz dwukrotnie prestiżowy tytuł „Partnera Polskiej Kardiologii”.

Czy Servier jest zaangażowane w działalność edukacyjną dla pacjentów?

Servier Polska wspólnie ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny od lat wspiera edukację zdrowotną pacjentów. Prowadzone działania mają na celu dostarczenie pacjentom i ich rodzinom wiedzy na temat choroby, jej profilaktyki a także praktycznych porad dotyczących życia z chorobą przewlekłą. Jako ilustrację naszego zaangażowania w krzewienie oświaty prozdrowotnej wśród chorych mogę podać, że w ubiegłym roku dzięki grantowi edukacyjnemu naszej firmy zostało opracowanych i rozpowszechnionych ponad 1,5 mln egzemplarzy materiałów edukacyjnych z jednej tylko dziedziny – kardiologii.

Od 2002 roku Servier aktywnie wspiera organizację Światowego Dnia Serca w Polsce.

W 2003 roku, w trosce o zdrowie Polaków, firma Servier zorganizowała bezpłatną akcję profilaktyczno-diagnostyczną. W specjalistycznie wyposażonym Cardiobusie, który odwiedził 26 polskich miast, przeprowadzono pomiary wartości ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, cholesterolu, a także przeprowadzono badania EKG. Dzięki tej ogólnopolskiej akcji przebadanych zostało 6500 Polaków.

W tym roku rozpoczęliśmy natomiast ogólnopolski program profilaktyczny „Zmierz ciśnienie – oceń ryzyko” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Głównym celem programu jest ocena ryzyka sercowo-naczyniowego chorych zgłaszających się z różnych powodów do poradni lecznictwa otwartego. Pragniemy zwrócić uwagę pacjentom na potrzebę modyfikacji stylu życia i jeżeli to konieczne optymalizacji leczenia tak powszechnych chorób, jak chociażby nadciśnienie tętnicze.

Czy mógłby pan powiedzieć kilka słów na temat dalszych planów Servier w Polsce?

Planujemy dalszy rozwój naszej współpracy z lekarzami i farmaceutami, dbając o wysoką jakość informacji naukowej o innowacyjnych lekach Servier, a także wspierając programy edukacyjne dla pacjentów.

Wierzymy, że nasze działania pomogą w prewencji niektórych chorób przewlekłych i spowodują wzrost odpowiedzialności pacjentów za prawidłowe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Tak jak wcześniej wspomniałem, mamy także nadzieję, że w najbliższym czasie zarejestrowane zostaną nowe leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca oraz leczeniu osteoporozy. Będziemy nadal inwestować w rozbudowę PF Anpharm. Planujemy również budowę nowej siedziby firmy Servier w Warszawie.

Jesteśmy już w Unii Europejskiej. Czego w związku z tym życzyliby państwo polskim pacjentom?

Życzymy, aby mieli łatwiejszy dostęp do nowoczesnych terapii i mogli w pełni korzystać ze świadczeń zdrowotnych na wysokim poziomie. Mamy także nadzieję, iż dostęp do leków innowacyjnych znacznie się poprawi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AM