Przyjazne kredyty, bogatsza oferta

Jakość XVI
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.

Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Instytucja finansowa”

Przyjazne kredyty, bogatsza oferta

Rozmowa z dr. Józefem Koziołem, prezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

Co jest atutem Banku Ochrony Środowiska S.A.?

Myślę, że największym atutem naszego banku jest koncentracja uwagi na sprawach bliskich ludziom, współczesnym i przyszłym pokoleniom. Podejmowane przez BOŚ S.A. działania przyczyniają się do poprawy czystości wody, gleby i atmosfery. A przecież od stanu środowiska zależy jakość życia każdej jednostki, jak i całych społeczeństw. Organizacje międzynarodowe i krajowe od wielu lat alarmują o ginących gatunkach zwierząt i o zmianach klimatycznych. Te problemy w dużym stopniu są inspiracją do formułowania oferty naszego banku. Dotyczy to zarówno produktów ściśle związanych z naszą misją, jaką jest finansowe wspieranie za pomocą bankowych instrumentów nakładów na ochronę środowiska, jak również innych produktów, nie łączących się z jego misją, będących w ofercie uniwersalnego banku komercyjnego, jakim jest BOŚ S.A..

Najlepszym jednak weryfikatorem naszych intencji i działań są klienci oraz rynek. Wyniki badań wyspecjalizowanych instytucji potwierdzają ten obraz naszego banku. Finansowane projekty, podejmowane zwłaszcza przez jednostki samorządu terytorialnego i firmy, w istotnym stopniu mają na celu osiągnięcie określonych efektów estetycznych i zdrowotnych, które nie zawsze w krótkim czasie udaje się przeliczyć na złotówki, ale poprawiają one stan środowiska.

BOŚ S.A. jest chyba jedynym bankiem w Polsce realizującym tak szlachetny cel, jakim jest ochrona środowiska?

Misja banku została jasno sformułowana w trakcie obrad „okrągłego stołu” (tzw. podstolika ekologicznego) i 13 lat jest konsekwentnie realizowana. Wówczas to obie strony: rządowa i solidarnościowa stwierdziły, że biorąc pod uwagę niezbędne nakłady na przywrócenie środowisku jego walorów zdrowotnych, potrzebny jest Polsce wyspecjalizowany bank, który byłby bankiem prywatnym. Nasz bank jest bankiem giełdowym, co ułatwia jego przejrzystość i publiczny ogląd. W zakresie finansowania nakładów ochrony środowiska jesteśmy liderem wśród blisko 60 banków komercyjnych działających w Polsce. Jego dorobkiem w tym zakresie jest realizacja prawie 16 tys. projektów na terenie całej Polski. Biorąc pod uwagę realia rynkowe i konieczność sprostania konkurencji, bank prowadzi działalność także na innych rynkach, na rynku jednostek samorządu terytorialnego, klientów detalicznych, małych i średnich firm, korporacji, rozwijając różne typy transakcji bankowych. W centrali banku i jego placówkach terenowych zatrudnieni są wysokiej klasy specjaliści łączący wiedzę inżynieryjno-technologiczną z zakresu środowiska ze znajomością inżynierii finansowej, typowo bankowej. To pozwala im być partnerami dla klientów obecnych i potencjalnych. Zwłaszcza obecnie ma to duże znaczenie, kiedy niezbędne jest przyśpieszenie nakładów inwestycyjnych w całej naszej gospodarce. Na marginesie dodajmy, że nowe inwestycje oznaczają nowe miejsca pracy.

Przyśpieszenia wymagają inwestycje w ochronie środowiska, w gospodarce wodnej, których poziom odbiega od najlepszych wielkości sprzed czterech, pięciu lat, a także dalece odbiega od obowiązków, jakie Polska wzięła na siebie w Traktacie Akcesyjnym w rozdziale „Środowisko”.

BOŚ S.A. współpracuje z instytucjami, które dysponują środkami tzw. miękkiego finansowania, zwłaszcza na przedsięwzięcia związane z ekologią, z realizacją projektów w zakresie infrastruktury wsi i małych miast. Ta współpraca daje naszemu bankowi możliwość udzielania inwestorom na te cele atrakcyjnych kredytów, na korzystniejszych warunkach niż typowo komercyjne. Oczywiście, instytucje te dopłacają do inwestorów. Tymi instytucjami są Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, kilka fundacji – w mniejszym zakresie. Współpracujemy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi jak: Bank Światowy, którego reprezentantem jest GEF, Europejski Bank Inwestycyjny, Nordic Investment Bank, Kreditanstalt fŁr Wiederaufbau, Bank Rozwoju Rady Europy. Korzystamy z ich kredytów, mają one nieco łagodniejsze warunki niż typowe kredyty komercyjne. To, że w BOŚ S.A. można znaleźć atrakcyjniejsze warunki finansowania niektórych projektów inwestycyjnych jest jego wyróżniającą stroną, aczkolwiek uczciwie trzeba powiedzieć, że w niektórych obszarach takimi możliwościami dysponują też inne banki.

Przedsiębiorcy chwalą bank za fachowość i wysoką jakość obsługi projektów ekologicznych, czego dowodem jest przyznanie kilku oddziałom tytułu „Złoty Oddział Banku”. Nie wspomnę o innych nagrodach. Dobrym przykładem na atrakcyjność oferty BOŚ S.A. są kredyty termomodernizacyjne.

To prawda, tych kredytów sprzedajemy najwięcej, mamy duże doświadczenie. Wszak nie jesteśmy jedynymi, na prawie 20 banków obsługujących kredyty termomodernizacyjne, nasz udział w rynku wynosi ponad 50 proc.

Dodam, że naszym systemem finansowania ochrony środowiska interesują się inne kraje, w których zaniedbania w tej dziedzinie są spore. Niedawno przyjęliśmy ekspertów z Wietnamu, wcześniej z Chin. Polski system finansowania to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze, Bank Ochrony Środowiska S.A. i fundacja EkoFundusz. Można mówić także o współpracujących z nami pozarządowych organizacjach ekologicznych.

Czy docenia się, że mamy w kraju taki bank?

Muszę przyznać, że tak. Nasi ministrowie środowiska, z różnych przecież opcji politycznych, zawsze dostrzegali nasz bank, doceniali jego możliwości, mieli określone oczekiwania, i tak jest teraz. Działalność banku uwzględnia zadania wynikające z polityki naszego rządu, UE, regionów. BOŚ S.A. szczyci się tym, że jego klientami jest ok. 1100 jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie uczestniczymy w realizacji dużego projektu, jakim jest system wodno-kanalizacyjny aglomeracji szczecińskiej. Wartość tego projektu w złotówkach wynosi ok. równowartość 290 mln euro i bank zorganizował konsorcjum kredytowe z udziałem Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, które współfinansuje ten projekt. Jest on realizowany także z udziałem środków UE (ok. 65 proc.)

Na co mogą liczyć klienci banku w najbliższym czasie?

Zwiększamy jakość obsługi. Niebawem, w październiku br. Internet stanie się narzędziem zawierania transakcji bankowych przez naszych klientów z każdego miejsca, w każdej chwili. Ma to znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do rozproszonych klientów detalicznych oraz małych firm, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na home banking.

W tym roku przybędzie nam 20 nowych placówek, kilka nowych produktów, w tym interesująca dobrze oprocentowana Lokata z Sokołem. Hitem jest Ekokonto. Zachęcam do korzystania z kredytów hipotecznych. A w ogóle to pragniemy przybliżyć całą naszą ofertę klientom. Zawiera ona ok. 130 produktów.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Krystyna Forowicz