Skutecznie zainwestowaliśmy w jakość

Jakość XVI
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (6820) 14 czerwca 2004 r.

Skutecznie zainwestowaliśmy w jakość

Rozmowa z Piotrem Szynalskim, prezesem Zarządu Energetyki Kaliskiej SA

Energetyka Kaliska uznana została za jedną ze stu najcenniejszych firm polskiej gospodarki. To znaczne osiągnięcie.

Energetyka Kaliska SA jest przedsiębiorstwem o silnej pozycji rynkowej oraz stabilnej sytuacji finansowej. W ostatnich latach zdołaliśmy wypracować i ugruntować naszą przewagę konkurencyjną w branży energetycznej. Ranking stu najcenniejszych firm polskiej gospodarki jest tego potwierdzeniem, podobnie jak umieszczenie spółki na Liście 500 dziennika „Rzeczpospolita”, w której osiągnęliśmy lokatę lepszą o 22 pozycje niż przed rokiem. W przypadku rankingu istotny jest fakt, że ocenie poddano nie tylko rynkową wartość przedsiębiorstwa, jego przychody i zyski, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju. Prognozują one dynamiczny rozwój spółki już w najbliższym okresie.

Warto dodać, że jedna z naszych spółek córek, Oświetlenie Uliczne i Drogowe Sp. z o.o., uhonorowana została niedawno tytułem „Gazele Biznesu”. Już po raz trzeci uznano ją za jedno z najprężniej rozwijających się polskich przedsiębiorstw. A zatem wszystkie jednostki organizacyjne Energetyki Kaliskiej SA dbają o utrzymanie wysokich standardów funkcjonowania. I wszystkie prezentują firmę jako rzetelnego, godnego zaufania i silnego partnera na rynku usług energetycznych. Dzięki tej swoistej formie promocji nasze wejście na rynek usług multienergetycznych będzie bardziej efektywne. Ważne jest jednak to, że osiągane sukcesy przyspieszają rozwój firmy, motywują do jeszcze skuteczniejszego działania.

W jaki sposób wysoka pozycja w rankingach przekłada się na jakość świadczonych przez was usług?

Energetyka Kaliska SA już od kilku lat spełnia najwyższe standardy jakościowe w zakresie organizacji zarządzania i funkcjonowania poszczególnych jednostek firmy. Potwierdzeniem tego faktu było przyznanie firmie certyfikatu systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami normy ISO 9001:2000. Obecnie obejmuje on obrót, przesył i dystrybucję energii elektrycznej oraz obsługę klienta. Po kompleksowym ujednoliceniu standardów funkcjonowania – usystematyzowaliśmy również procedury postępowania we wszystkich jednostkach organizacyjnych spółki. Pracujemy zatem wydajniej i skuteczniej.

Jakie praktyczne przedsięwzięcia zostały już zrealizowane w tym zakresie?

W minionym roku Energetyka Kaliska SA uruchomiła nowe formy płatności za energię elektryczną, wprowadziła na rynek nowe produkty i zaproponowała swoim klientom kolejne usługi. Ujednolicone zostały procedury przyłączeniowe oraz liczne zagadnienia formalne. Usprawniło to realizację oczekiwań klientów. Systematycznie eliminujemy przyczyny zakłóceń, a dzięki upowszechnieniu metody prowadzenia prac pod napięciem zdecydowanie ograniczyliśmy czas wyłączeń planowanych i awaryjnych. Bieżącymi procesami sterujemy przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii teleinformatycznych. Systematycznie rozwijamy kolejne kanały komunikacji z klientem. To bardzo wymierne rezultaty inwestycji w system zarządzania jakością, odczuwane nie tylko przez nas, ale przede wszystkim przez naszych klientów.

Zarządzanie spółką energetyczną wymaga precyzji i realizacji ściśle określonej strategii.

Przyznanie certyfikatu ISO w sposób bardzo precyzyjny wskazuje na wysoką jakość zarządzania przedsiębiorstwem. Ale Energetyka Kaliska SA w zakresie zarządzania stosuje wiele narzędzi wspomagających realizację strategii i misji firmy. Jednym z nich jest Strategiczna Karta Wyników. Umożliwia ona szczegółowy dobór celów i zadań oraz rozliczanie stopnia ich realizacji. Pozwala również szybko i skutecznie reagować na ewentualne odchylenia od planowanych rezultatów działań. Za pośrednictwem Strategicznej Karty Wyników można badać zadania ekonomiczno-finansowe, udział Energetyki Kaliskiej SA w rynku, stopień zadowolenia klientów, ilość oraz efektywność szkoleń itp.

A zatem to przedsięwzięcia ukierunkowane na poprawę jakości funkcjonowania spowodowały, że w ciągu ostatnich dwóch lat firma zyskała uznanie w oczach uczestników rynku energetycznego?

Najlepszą rekomendacją spółki są osiągane przez nią wyniki finansowe. Z całokształtu działalności firma osiągnęła za rok 2003 dodatni wynik finansowy brutto w wysokości 15,1 miliona złotych. Jest on wyższy od osiągniętego w roku 2002 o 88 proc., a zarazem najwyższy w ostatnich pięciu latach. Wynik finansowy netto, jakim zamknęliśmy ubiegły rok, jest większy od wypracowanego w roku 2002 o 37 proc. Wartość zysku netto w wielkościach bezwzględnych kształtuje się na poziomie 8,7 miliona złotych. Wyniki te zostały osiągnięte dzięki ciągłej poprawie efektywności gospodarowania, dzięki dynamicznemu wzrostowi sprzedaży produktów i usług, a przede wszystkim dzięki przyrostowi ilości sprzedanej energii elektrycznej i usług przesyłowych.

A jakie są wasze prognozy na przyszłość?

Sprzedajemy coraz więcej energii i usług przesyłowych. Poprawiliśmy efektywność gospodarowania, wzrosła sprzedaż naszych produktów. Uplasowaliśmy się na 10. miejscu wśród 27 spółek dystrybucyjnych pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży. Sądzę, że nasza siła gospodarcza, udział w rynku i wysoki poziom rozwoju technologicznego pozwolą nam utrzymać mocną pozycję i odpowiednią niezależność w strukturze polskiego rynku energii. Warto w tym miejscu przypomnieć opinie inwestorów zainteresowanych zakupem spółki w unieważnionym przez rząd procesie prywatyzacyjnym. Twierdzili oni zgodnie, że poziom rozwoju przedsiębiorstwa i perspektywiczne planowanie stwarzają dla nas bardzo korzystne rokowania na przyszłość.

Energetyka Kaliska SA oferuje dużym odbiorcom bardzo korzystne warunki cenowe, korzystniejsze niż w większości regionów kraju. Systematycznie podnosimy jakość obsługi klienta oraz rozszerzamy wachlarz oferowanych usług. Jesteśmy stabilnym i pewnym partnerem. Jestem przekonany, że na zliberalizowanym rynku energii elektrycznej zdecydowanie i pozytywnie zaznaczymy swoją obecność.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Nowak