Ochrona Środowiska XI – Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2000
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 271 (5741) 21 listopada 2000 r.
Przyjazny klimat dla ekologii
Rozmowa z Wiesławem Mazurkiewiczem, prezesem Zarządu PPUH Radkom
Wyróżnienie w konkursie „Lider Polskiej Ekologii” 2000.
Firma Radkom jest spółką miejską zajmującą się gospodarką odpadami w Radomiu. Działania przedsiębiorstwa zostały dostrzeżone i docenione, bowiem w ostatniej edycji konkursu Lider Polskiej Ekologii Radkom otrzymał wyróżnienie specjalne.
Jaka jest państwa koncepcja odzyskiwania i neutralizowania odpadów?
Doświadczenia wielu krajów wskazują, że najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemu gospodarki odpadami jest ograniczenie ich wytwarzania, a w drugiej kolejności recykling. Nasza praca wiąże się przede wszystkim z recyklingiem. Każda aglomeracja miejska posiada składowisko odpadów komunalnych. Jest to swego rodzaju bioreaktor, który wytwarza i emituje do atmosfery ogromne ilości biogazu, zawierającego szkodliwy metan. W Radomiu jest to prawie tysiąc ton rocznie. Można jednak z pożytkiem zagospodarować ten gaz. I to nam się udało. Składowisko odpadów w Radomiu zostało wyposażone w instalację odzysku metanu i jego utylizacji. Gaz ten następnie jest przetwarzany na energię elektryczną w najnowocześniejszej w Polsce elektrowni na biogaz. Tak na marginesie dodam, że w elektrowni tej ciepło uzyskane z chłodzenia silników i układu odlotowego spalin wykorzystujemy do ogrzania tuneli, w których hodujemy kwiaty i rośliny ozdobne.
Skutecznie rozwiązujemy także problem odpadów szczególnie niebezpiecznych dla środowiska. W Radomiu, w odróżnieniu od większości polskich miast, są one profesjonalnie składowane i pod kontrolą poddawane utylizacji. Dotyczy to np. odpadów medycznych i baterii. Zorganizowaliśmy również system selektywnej zbiórki odpadów, polegający na gromadzeniu i przekazywaniu do powtórnego przerobu puszek aluminiowych, makulatury i szkła.
Czy można zatem stwierdzić, że problem gospodarowania odpadami został już w Radomiu rozwiązany?
Oczywiście nie uporaliśmy się jeszcze ze wszystkimi problemami związanymi z gospodarką odpadami w naszym mieście. Największym sukcesem firmy jest określenie swojej roli w gospodarce komunalnej miasta, zdefiniowanie problemów związanych z gospodarką odpadami i wskazanie sposobów ich rozwiązania. Najtrudniejsze jest jednak przed nami. Naszym największym wyzwaniem jest ukształtowanie świadomości proekologicznej ludzi i zachęcenie ich do segregowania odpadów. Większość radomian mieszka w wysokim budownictwie wielorodzinnym, dlatego metoda segregowania odpadów „u źródła” jest tu trudna do wprowadzenia.
Usiłujemy docierać z ideą segregowania do mieszkańców miasta w różnoraki sposób. Poprzez prasę, telewizję, ale przede wszystkim za pośrednictwem dzieci i młodzieży. W szkołach zorganizowaliśmy konkursy polegające na zbieraniu baterii i puszek. Spotkały się on z ogromnym odzewem. Już w pierwszym miesiącu uczniowie zebrali prawie trzy tony aluminium, a najlepsze placówki oświatowe nagrodziliśmy zestawami komputerowymi. Dzieci doskonale rozumieją potrzebę ochrony środowiska. Za ich pośrednictwem chcemy docierać do rodziców, dziadków, do otoczenia, w którym mieszkają.
Jesteśmy przekonani, że nie ma takiej metody gospodarowania odpadami, którą można podpatrzeć gdzieś na Zachodzie i w całości zastosować w naszych warunkach. Należy szukać metod uwzględniających nasze przyzwyczajenia, tj. takich, które będą wygodne, nieuciążliwe i akceptowane przez mieszkańców. Trzeba promować segregację, ponieważ jest ona podstawą racjonalnego gospodarowania odpadami, co wpłynie pozytywnie na środowisko, w którym żyjemy. Trzeba szukać takich form zachęty, aby ludzie chcieli zająć się segregacją. W Radomiu zaproponowaliśmy mieszkańcom bloków 40 proc. zniżki za wywóz odpadów posegregowanych.
Jaki będzie docelowy model gospodarowania odpadami w Radomiu?
Chcemy wykorzystać przyjazny klimat do rozwiązań proekologicznych, jaki panuje w Radomiu. Organizujemy kompleksowy system gospodarowania odpadami. Obejmuje on: edukację ekologiczną mieszkańców, selektywną zbiórkę odpadów, recykling, właściwe postępowanie z niebezpiecznymi odpadami komunalnymi i przemysłowymi. Chcielibyśmy, aby był to system wzorcowy. Jestem przekonany, że mamy dużą szansę, aby tak się stało. Podstawy bowiem już są. Posiadamy wysokiej klasy składowisko odpadów komunalnych, a w zeszłym roku oddaliśmy do użytku składowisko odpadów przemysłowych i niebezpiecznych. Ten magazyn wysokiego składowania umożliwia bezpieczne gromadzenie uciążliwych odpadów. W Polsce nie ma jeszcze np. zakładu, który utylizuje baterie na masową skalę, dlatego stworzyliśmy warunki bezpiecznego ich przechowywania.
Obiecująco rozwija się program edukacji proekologicznej mieszkańców naszego miasta, głównie dzięki zaangażowaniu i entuzjazmowi uczniów radomskich szkół. Tylko połączenie tych dwóch podstawowych elementów zapewni sukces przedsięwzięciu. Nie wystarczy powiedzieć mieszkańcom, że niewłaściwie postępują z odpadami. Należy ich przekonać, że są one szkodliwe. W ten sposób tworzymy świadomość ekologiczną radomian.
Przedsięwzięcia Radkomu przynoszą wymierne efekty i są dobrze widoczne na zewnątrz. A jak by pan sam ocenił swoją firmę?
Firma Radkom jest spółką miejską, realizujemy politykę gospodarczą miasta. Jest firmą sprawnie i skutecznie działającą. Posiadamy świadectwo „Przedsiębiorstwa Czystszej Produkcji”, dwukrotnie uzyskaliśmy certyfikat „Solidny Partner”, jesteśmy ponadto członkiem – założycielem „Klubu Rzetelnego Biznesu”. Ostatnio bardzo intensywnie pracujemy nad wdrożeniem systemu zarządzania środowiskiem według normy ISO 14001.
Rozmawiał Piotr Janczarek
- Informacja o firmie PPUH Radkom