Ochrona Środowiska XVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 60 (6440) 12 marca 2003 r.
Recykling butelek PET
Przewiduje się, że w latach 2003 – 2007 w samej tylko Polsce, na skutek ciągłego wzrostu konsumpcji, powstawać rocznie będzie ok. 500-700 tys. ton odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, czyli wszelkiego rodzaju folii, butelek, pudełek i innych. W tej liczbie znajdują się też butelki PET, w których kupujemy m.in. wodę mineralną, napoje gazowane.
Firma IMP Polowat Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej (nieprzypadkowo właśnie tam, gdyż województwo śląskie jest drugim co do wielkości „producentem” odpadów) posiada linię technologiczną, dzięki której może je poddawać recyklingowi, czyli procesowi odzysku polegającemu na ponownym wykorzystaniu substancji zawartych w odpadzie. W wyniku recyklingu firma IMP Polowat Sp. z o.o. uzyskuje płatki stanowiące surowiec, nie wymagający dalszego oczyszczania, do produkcji włókna, taśm opasujących, elementów konstrukcyjnych, żywic poliestrowych, folii, blisterów (opakowań ochronnych wykorzystywanych przy transporcie delikatnych produktów), opakowań ozdobnych oraz do opakowań wykorzystywanych w przemyśle chemicznym i kosmetycznym. Jak widać produkt ten, powstający z najzwyklejszych śmieci, ma bardzo szerokie zastosowanie.
Pomijając oczywiste korzyści, jakie dla środowiska przynosi działalność IMP Polowat Sp. z o.o., ważnym aspektem działalności firmy jest spełnianie obowiązku, jaki ciąży na przedsiębiorcach wprowadzających na rynek polski produkty w opakowaniach. Określona przepisami prawa część tych opakowań musi być poddana recyklingowi, pod rygorem poniesienia kosztów opłaty produktowej, kilkakrotnie większych niż cena usługi recyklingu. W roku 2007 będzie to co czwarta butelka PET wprowadzona na rynek!
Posiadając możliwość przerobienia ok. 18 tys. ton butelek rocznie, przy założeniu, że w roku 2007 r. obowiązkowi recyklingu poddane będzie 150 tys. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych (co wynika z przeprowadzonych badań), IMP Polowat Sp. z o.o. jest w stanie samodzielnie wykonać ponad 10% krajowego obowiązku!
Paradoksalnie największym problemem jest pozyskanie odpadów do recyklingu, co stanowi konsekwencję między innymi niskiej jeszcze świadomości ekologicznej Polaków. W naszym kraju jedynie w ok. 30% gmin jest prowadzona selektywna zbiórka, w wyniku której uzyskuje się śmieci dużej czystości stanowiące doskonały odpad do recyklingu. Pozostałe butelki pochodzą z segregacji śmieci na wysypiskach – nie są one tak wartościowe jak te z selektywnej zbiórki, niemniej IMP Polowat Sp. z o.o. jest w stanie poddać je wszystkie recyklingowi. Uwzględniając taką sytuację firma jest żywotnie zainteresowana nawiązywaniem współpracy z przedsiębiorcami, którzy dokonują zbiórki PET, a także z podmiotami i organizacjami propagującymi ideę selektywnej zbiórki, oferując swą pomoc i ewentualne doradztwo. n
43-346 Bielsko-Biała, ul. Konwojowa 96
tel. (033) 49-74-300, fax (033) 49-74-303
e-mail: [email protected]
www.polowat.pl
- Informacje o IMP Polowat Sp. z o.o.