Reforma rynku elektroenergetycznego

Energia XXIII
72 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Technologie przemysłowe i dobra inwestycyjne

Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 137 (5607) 13 czerwca 2000 r.

Reforma rynku elektroenergetycznego
Brytyjski regulator OFGEM

 

Rynek elektroenergetyczny w Wielkiej Brytanii wchodzi obecnie w końcowy etap przygotowań do wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie handlu na rynku energii elektrycznej, zwanych w skrócie NETA (New Electricity Trading Arrangements). W dniu 19 maja br. brytyjski urząd regulacyjny ds. energetyki OFGEM (odpowiednikiem tego urzędu w Polsce jest Urząd Regulacji Energetyki) ogłosił, iż w listopadzie 2000 roku nowe rozwiązania rynkowe powinny zacząć obowiązywać w Anglii i Walii.

Na początku 1999 roku w rezultacie połączenia funkcji dotychczasowych urzędów regulacyjnych gazu (Office of Gas Supply – Ofgas) oraz energii elektrycznej (OFFER) utworzono jeden urząd regulacyjny – OFGEM (Office of Gas and Electricity Markets).

Inicjatorem zmian na rynku energii elektrycznej był brytyjski urząd regulacji OFFER (Office of Electricity Regulation), który w lipcu 1998 roku przedstawił kompletne propozycje i zorganizował dyskusję na ich temat („Review of Electricity Trading Arrangements: Proposals, OFFER). Propozycje OFFER zostały następnie przyjęte przez rząd Wielkiej Brytanii w październiku 1998 roku w ramach projektu polityki energetycznej („White Paper on Energy Policy”). W listopadzie 1998 roku OFFER opublikował kompletny dokument prezentujący zakres i harmonogram reform („Review of Electricity Trading Arrangements Framework Document”, OFFER), który m.in. stwierdzał, że: reforma elektroenergetyki będzie prowadzona przez urząd regulacji OFFER i rządowy Departament Handlu i Przemysłu (DTI), przy czym musi być zapewniony udział sektora i odbiorców energii elektrycznej, a wdrożenie nowych rozwiązań nastąpi we wrześniu 2000 roku. Program reformy został przyjęty przez parlament w sesji 1999/2000.

Regulator brytyjski był inicjatorem i sfinansował szereg badań i symulacji nowej struktury rynku (np. „Role Playing Simulations of the New Electricity Trading Arrangements”). Cała dokumentacja dotycząca nowego modelu rynku, powszechnie udostępniona w internecie przez OFGEM (www.ofgem.gov.uk) i DTI (www.dti.gov.uk), obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Według ostatnich zamieszczonych tam informacji nastąpi przynajmniej dwumiesięczne opóźnienie, pomimo prowadzenia intensywnych prac oraz zobowiązania tak silnych organizacji rządowych (OFGEM i DTI) do opracowania i wdrożenia programu NETA.

(M)