Sposób na kompleksową informatyzację

Energia XXXI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 139 (6216) 17 czerwca 2002 r.

 

PROGRESS dla energetyki

Sposób na kompleksową informatyzację

Wypowiedź Pawła Dobrzyńskiego, dyrektora zarządzającego Progress Software Sp. z o.o.

Firma Progress Software działa w Polsce dopiero od trzech lat, ale nasze produkty na polskim rynku są obecne od początku lat 90. Sprzedajemy rozwiązania informatyczne i narzędzia, przeznaczone do tworzenia efektywnych, dostosowanych do potrzeb użytkownika, aplikacji, które mogą być wykorzystywane nawet w największych przedsiębiorstwach. Według badań firmy analitycznej Aberdeen Group, mamy największy udział w rynku wbudowanych baz danych, czyli takich, które są oferowane razem z konkretną aplikacją. Badania te ukazały także, że na przestrzeni ostatnich czterech lat koszty eksploatacji systemów progressowych były niższe w porównaniu z analogicznymi produktami firm Oracle i Microsoft.

Każda firma, która przetwarza informacje jest naszym potencjalnym klientem. W Polsce aplikacje progressowe są szczególnie popularne w administracji państwowej, bankowości, przemyśle, handlu, służbie zdrowia i transporcie. W branży energetycznej nasz produkt wykorzystywany jest np. w Zakładach Energetycznych w Łodzi, Poznaniu, Kaliszu, Płocku, Krakowie.

Wspólnie z partnerami, firmami tworzącymi systemy w naszej technologii, oferujemy 5000 aplikacji dostępnych na całym świecie, w tym około 100 w Polsce. Naszym zadaniem jest pomagać klientowi w znalezieniu najbardziej odpowiedniego dla jego potrzeb rozwiązania. Dzięki rozległej sieci partnerów jesteśmy w stanie dotrzeć do każdej firmy poszukującej systemu informatycznego, bez którego w niedługim czasie trudno będzie wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym biznesie. Docieramy do klientów, by określić ich potrzeby, zapoznać z naszą technologią i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Progress Software ma około 2000 partnerów na całym świecie – są to firmy tworzące systemy informatyczne w oparciu o naszą technologię. Produkty naszej firmy są wykorzystywane w ponad 50 000 firm i organizacji zlokalizowanych w 120 krajach. Ponad 50 proc. firm z listy Fortune 500 i 70 proc. z Fortune 100 wykorzystuje nasze rozwiązania. Aplikacji opartych na technologii progressowej używa ponad 2 miliony osób na całym świecie, co daje nam drugą pozycję na światowym rynku. Staramy się dostarczać naszym partnerom takie narzędzia, które umożliwiają im jeszcze szybsze tworzenie aplikacji.

Współpraca z naszymi partnerami, do grona, których w Polsce należy 40 firm, wiąże się z bardzo szeroką ofertą dla klientów m.in. z sektora energetycznego. Do najważniejszych rozwiązań przeznaczonych dla energetyki możemy zaliczyć poniższe systemy:

INFOS – System Obiegu Dokumentów i Informacji – opracowany przez ZEP-INFO z Płocka, należy do klasy systemów zarządzania informacją. Jego zadaniem jest zminimalizowanie czasu obiegu dokumentów papierowych. INFOS pozwala na realizację idei „biura bez papierów” z zachowaniem pełnej kontroli nad dostępem do nich. Podstawowymi zaletami tego systemu są: obniżenie kosztów, oszczędność czasu, zwiększenie efektywności, ułatwienie planowania i zarządzania firmą. W chwili obecnej trwa wdrażanie tego systemu w Zakładzie Energetycznym Łódź-Teren S.A. System ten został już wdrożony w Grupie Kapitałowej ZEP S.A.

DDC-ERP – przeznaczony dla zarządów przedsiębiorstw, opracowany przez warszawską firmę DDC Sp. z o.o. Głównym jego zadaniem jest wspomaganie nowoczesnego zarządzania finansami i zasobami ludzkimi. System ten składa się z dwóch głównych modułów: rachunkowości zarządczej i zarządzania zasobami ludzkimi. Pozwala w precyzyjny sposób rozliczać koszty zakładu energetycznego łącznie z kosztami przesyłu energii elektrycznej. Możliwe jest to dzięki 16-wymiarowemu zapisowi księgowemu, w które jest on wyposażony.

IMPACT XP – system wspomagający zarządzanie gospodarką remontową i służbami utrzymania ruchu. Autorem tego produktu jest brytyjska firma Soft Solutions Ltd. Rozwiązanie zostało zlokalizowane w CPU ZETO w Jeleniej Górze, wypełniając niszę na rynku komputerowych systemów wspomagających zarządzanie gospodarką remontową. Produkt ten oferuje płynne zintegrowane zarządzania remontami z budżetem i finansami, serwisem technicznym, zasobami ludzkimi i wyposażeniem technicznym, co zasadniczo wpływa na poprawę jakości i szybkości funkcjonowania firmy.

System CAB – z którego korzystają między innymi: Elektrownia Rybnik, Elektrownia Bełchatów S.A., Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A. przygotowany przez firmę Information Systems Consulting. Jest zintegrowanym pakietem oprogramowania obejmującego budżetowanie, logistykę materiałową, logistykę zakupu usług. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie procesu budżetowania polegającego na tworzeniu i kontroli wykonania budżetu, analizie odchyleń i podejmowaniu działań korygujących. ISC – dostawca systemu jest firmą doradczą i wdrożeniową, oferującą usługi konsultingowe w zakresie opracowania procedur zarządzania, realizowania projektów, wyboru zintegrowanego rozwiązania i tworzenia strategii informatycznych.

Aby ułatwić partnerom kontakty i usprawnić przepływ informacji, powołano do życia Polski Klub Użytkowników Systemu Progress. Jego członkowie organizują regularne spotkania i publikują na łamach prasy komputerowej. Firmy partnerskie biorą wspólnie udział w targach informatycznych, seminariach i różnego rodzaju przedsięwzięciach. Coraz bliższa współpraca między partnerami wpływa na jakość podpisywania kontraktów i coraz większe zainteresowanie progressową ofertą.

Opracował Michał Chołuj


Progress Software Sp. z o.o.

04-501 Warszawa, ul. Płowiecka 1
tel. (022) 673-10-44
www.progress.com/pl