Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.
Tanio, nowocześnie i ekologicznie
Wypowiedź Zdzisława Goska, prezesa Zarządu, dyrektora naczelnego KWB Sieniawa Sp. z o.o.
Wykorzystanie lokalnych zasobów Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa daje szanse na wdrożenie nowoczesnych, energooszczędnych i tanich technologii w energetyce, a tym samym na pobudzenie rozwoju gospodarczego regionu. Zarówno ze względów ekonomicznych, jak też ekologicznych węgiel ten zasługuje na uwzględnianie w bilansie energetycznym województwa.
Powodów jest co najmniej kilka. Węgiel brunatny jest obecnie najtańszym nośnikiem energii. Pochodzący z lokalnych źródeł pozwala unikać wysokich kosztów transportu, co dodatkowo czyni go atrakcyjnym pod względem ekonomicznym. Dzięki temu konsumenci zyskują tańszą energię. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo dostaw energii. Warto w tym miejscu podkreślić, że wszystkie kopalnie węgla brunatnego w Polsce osiągają stałe, dodatnie wyniki ekonomiczne.
Węgiel z naszego złoża jest silnie przetworzony, charakteryzuje się małą zawartością ksylitów i form zdrewniałych i dużą zawartością kwasów huminowych. Bardzo korzystną cechą tego paliwa jest duża zawartość wapnia, co powoduje, że w procesie spalania 60-80% siarki wiązane jest w popiele, w postaci siarczanów. Średnia wartość opałowa 10 MJ/kg, zawartość siarki do 0,8% i popiołów do 4-11% stawia go w rzędzie najlepszych węgli brunatnych w Polsce.
Porównania cen za jednostkę energii zawartej w różnych paliwach, czyli węglu brunatnym, kamiennym, gazie ziemnym i oleju opałowym można odnieść nie tylko do energetyki zawodowej, ale także lokalnej, tj. elektrociepłowni, kotłowni osiedlowych, zakładowych, itp. Wyraźne różnice w kosztach eksploatacji, na korzyść węgla brunatnego widoczne są nawet u indywidualnych użytkowników, gdzie w zamian za zwiększony nakład pracy, związany z obsługą kotłowni, uzyskują znaczne oszczędności w wydatkach na zakup paliwa.
Kolejny argument „za”, to możliwość zastosowania nowoczesnych i energooszczędnych technologii spalania. Główne działania KWB Sieniawa są skoncentrowane na przygotowaniu paliw na bazie węgla brunatnego, których spalanie umożliwi sprostanie wymogom coraz ostrzejszych norm ochrony środowiska. Współpracując z polskimi placówkami naukowo-technicznymi, już dzisiaj możemy zaoferować paliwa o stabilnych parametrach, w których udział biomasy jest nie mniejszy niż 10%. Nawiązaliśmy kontakty także z producentami wierzby energetycznej. Produkcja biomasy na potrzeby własne i potrzeby lokalnej energetyki, w skojarzeniu z tanim węglem brunatnym, jest szansą na aktywizację najbardziej zaniedbanych rejonów naszego województwa, m.in. terenów po dawnych PGR-ach.
W najbliższym okresie rozpoczynamy przemysłową produkcję brykietów i peletek. Odpowiednia jakość naszego węgla pozwoli na produkcję tych paliw bez udziału lepiszczy, dzięki czemu będą one podlegać pełnemu spalaniu w instalacjach opalanych węglem kamiennym. Można je stosować jako zamiennik.
W ostatnim czasie przeprowadziliśmy próby współspalania naszych paliw z węglem kamiennym u lokalnych wytwórców energii. Próby te wykazały techniczną możliwość spalania takich mieszanek energetycznych z zachowaniem norm emisyjnych i prawidłowych parametrów pracy kotłów. Optymalne efekty ekonomiczne były uzyskiwane podczas stosowania naszego paliwa w ilości od 25 do 50% ogólnej masy węgla.
Współpraca z ośrodkami naukowymi dotyczy także procesów zgazowywania naszych paliw. Ta metoda pozwala na uzyskanie sprawności pieca powyżej 90%, pełną kontrolę nad procesem spalania, dzięki której emisja spalin jest ograniczona do minimum. Już dziś mogę się pochwalić dobrymi wynikami uzyskanymi podczas testów zgazowywania na jednostkach małej mocy (do 0,7 MW) produkowanych przez firmę z naszego województwa. Kopalnia Sieniawa będzie promowała takie rozwiązania istniejącym i potencjalnym użytkownikom kotłowni przewidzianych do modernizacji.
Dla przedsiębiorstwa takiego, jak nasze, ochrona środowiska ma pierwszorzędne znaczenie. KWB Sieniawa produkując i przetwarzając węgiel, szczególną uwagę zwraca na ekologię. Nabiera to ogromnego znaczenia w regionie o wysokich walorach przyrodniczych i turystycznych, jakim jest Ziemia Lubuska. Eksploatacja złoża prowadzona jest do poziomu wodonośnego. Ze względu na układ rynnowy wyrobiska, rekultywacja następuje poprzez zwałowanie wewnętrzne. Prowadzona na bieżąco przywróci grunty do uprawy leśnej lub rolnej.
O tym, że eksploatacja górnicza może współistnieć z przyrodą, niech świadczy fakt, iż na terenach przylegających do kopalni oraz obejmujących również część obszaru górniczego, po ponad 110 latach eksploatacji utworzono w 1985 roku Łagowski Park Krajobrazowy. Prawidłowo prowadzona rekultywacja w ostatnim pięcioleciu przywróciła lasom ponad 100 ha gruntów i spotkała się z bardzo pozytywną opinią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych i Ministerstw: Gospodarki, Skarbu Państwa i Ochrony Środowiska.
Korzystanie z lokalnych zasobów paliw stałych pozwoli ograniczyć uciążliwe dla środowiska przewozy masowe tych paliw dostarczanych najczęściej transportem samochodowym z odległości kilkuset kilometrów. Mając na uwadze dalsze ograniczanie tej uciążliwości, nasza kopalnia współpracuje z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. w celu odtworzenia linii kolejowej na odcinku Toporów-Międzyrzecz. Wykorzystywaniem tego odcinka do transportu jest zainteresowanych wiele innych podmiotów, dlatego zaangażowanie prezesa Zarządu PKP PLK S.A., Tadeusza Augustowskiego jest godne uwagi.
Na zakończenie pragnę jeszcze nadmienić, że nasz węgiel brunatny ma także liczne inne zastosowania poza energetyką. Jest surowcem do produkcji sorbentów służących do oczyszczania wód przemysłowych, może być składnikiem pasz poprawiających zdrowotność przy fermowej hodowli drobiu i trzody chlewnej. Ma ponadto naturalne właściwości pochłaniania metali ciężkich, dlatego może być stosowany do odkażania silnie zanieczyszczonych stref przy autostradach, drogach i zakładach przemysłowych.
W powiązaniu z produkcją biomasy, stosowanie na bazie tego węgla mieszanek energetycznych w lokalnym ciepłownictwie umożliwi tańszą i stabilną eksploatację kotłowni.
Zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego z marszałkiem Andrzejem Bocheńskim przy współpracy Lubuskiego Towarzystwa na rzecz Rozwoju Energetyki z prezesem Marianem Babiuchem gwarantuje zrównoważony rozwój i budowanie strategii dla województwa lubuskiego w oparciu o różnorodne nośniki energetyczne pozyskiwane w naszym województwie. Stanowi to ważny aspekt bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu.
Zdzisław Gosk
KWB Sieniawa Sp. z o.o.
Sieniawa Lubuska, 66-220 Łagów
osiedle Górnicze 11a
tel./fax (068) 341-20-22, 341-16-01
www.sieniawa.com
e-mail: [email protected]
- Informacje o Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o.o.