Telekomunikacja i Internet w Grupie Elektrim

Teleinformatyka VII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 112 (5885) 15 maja 2001 r.

Telekomunikacja i Internet w Grupie Elektrim

Wypowiedź prof. Mariana Dąbrowskiego, zastępcy dyrektora generalnego Elektrim S.A.

Od dwóch lat prowadzona jest zasadnicza restrukturyzacja Elektrimu. W końcu 1998 roku do Elektrimu należało 126 spółek o bardzo rozproszonym zakresie działalności. Dziś jest ich mniej niż czterdzieści i koncentrują się głównie w dwóch sektorach – energetyce i telekomunikacji. Elektrim rozpoczął wejście na rynek telekomunikacyjny w roku 1996 po uzyskaniu koncesji GSM dla Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC-ERA). W następnych latach rozpoczęto działalność w zakresie telekomunikacji stacjonarnej (np. Elnet) i telewizji kablowej (AsterCity), a ostatnio ważnymi sektorami działalności są usługi transmisji danych (grupa Datacom) oraz usługi internetowe (grupa Elektrim On-line).

Strategicznymi partnerami Elektrimu w zakresie telekomunikacji są znane firmy Deutsche Telekom (DT) i Vivendi. W PTC głównymi udziałowcami są DT (kontroluje 49% akcji) oraz spółka Elektrim Telekomunikacja (ET), należąca do Grupy Elektrim, w której Elektrim kontroluje 51% akcji, a Vivendi – 49%). W skład ET ponadto wchodzą m.in. spółki telefonii stacjonarnej (TPZ) i telewizji kablowej (Aster City).

Obok współracy z wyżej wymienionymi partnerami strategicznymi, Elektrim posiada grupę spółek Datacom (100% akcji) działającą na rynku transmisji danych, spółki telefonii stacjonarnej (100%), w tym Elnet oraz przeważające udziały w spółkach internetowych należących do grupy Elektrim On-line.

Aktywa posiadane przez Elektrim S.A. (spółki oraz posiadane koncesje) w zakresie telekomunikacji i Internetu dają predyspozycje do osiągnięcia pozycji bardzo ważnego dostawcy usług na rynku w Polsce. W zakresie możliwości usługowych Elektrim działa na rynku:

  • telefonii komórkowej,
  • telefonii stacjonarnej,
  • telewizji kablowej,
  • sieci transmisji danych,
  • Internetu.

Polska Telefonia Cyfrowa (ERA)

Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (PTC) jest wiodącym operatorem usług telefonii komórkowej GSM 900/1800 w Polsce, a także posiadaczem koncesji UMTS.

Na koniec roku 2000 PTC posiadała ponad 2.802.000 klientów, obecnie liczba abonentów przekracza 3 miliony. W porównaniu z rokiem 1999 liczba klientów PTC wzrosła o ponad 60%. Całkowity rynek telefonii bezprzewodowej w Polsce osiagnął w roku 2000 gęstość komórkową około 17,6% (liczba użytkowników na 100 mieszkańców). Łącznie wszyscy operatorzy telefonii cyfrowej obsługują obecnie ponad 7 milionów abonentów, co stawia polski rynek komórkowy na 7. miejscu w Europie. Klienci PTC stanowią około 41,8% ogólnej liczby użytkowników telefonii komórkowej w kraju i 42,5% liczby użytkowników w systemie GSM, co stawia spółkę na pierwszym miejscu wśród firm oferujących tego typu usługi w Polsce. Przychody ze sprzedaży usług w roku 2000 wzrosły o 46,2% i wyniosły 3.463,0 miliony złotych.

W następnych latach nastąpi dalszy znaczny wzrost liczby abonentów, ponieważ mimo bardzo dużej dynamiki wzrostu, gęstość komórkowa w Polsce jest znacznie niższa niż w krajach UE (15) i zauważalnie niższa w porównaniu np. z Czechami i Węgrami.

Centrale komórkowe MSC oraz sieć transmisyjna SDH łącząca te centrale tworzą ogólnokrajową platformę szkieletową PTC. W 2000 roku PTC kontynuowała rozwój transmisyjnej sieci szkieletowej SDH, która obecnie liczy około 2600 kilometrów. Sieć ta połączyła 12 najważniejszych miast w kraju, w których PTC posiada centrale MSC. Do połowy roku 2001 sieć szkieletowa SDH będzie się składać z 18 linii o łącznej długości 3500 kilometrów i pokryje główne szlaki komunikacyjne i miasta kraju. Do końca roku 2000 całkowita wartość inwestycji PTC w szkieletową sieć SDH osiągnęła 41,4 miliona euro. W roku 2001 PTC planuje dodatkowo zainwestować 7,2 miliona złotych w SDH, co zmniejszy korzystanie z linii dzierżawionych.

PTC rozbudowuje także strukturę radiową GSM (podsystem stacji bazowych), aby zwiększyć pojemność sieci i nieustająco podnosić wysoką jakość usług. Na koniec 2000 roku wskaźnik pokrycia geograficznego wynosił 93,6%, zaś wskaźnik pokrycia populacji 98,6%. Na dużych obszarach wokół miast podsystem radiowy GSM jest przystosowany do obsługi ruchu GPRS. Usługi te będą szybko rozwijane z chwilą dostępności terminali abonenckich GPRS.

W 2000 roku, obok intensywnego wzrostu komórkowych usług telefonicznych, PTC wprowadziła kilka usług należących do klasy VAS (Value Added Services), przeznaczonych przede wszystkim dla klientów biznesowych. Terminale bezprzewodowe pozwalają na połączenie terminali kart kredytowych POS z centrum autoryzacji POLCARD poprzez sieć PTC zamiast dotychczasowych połączeń poprzez telefoniczną sieć analogową. Usługa ta pozwoli na rozliczanie transakcji dokonywanych kartą kredytową w obecności klienta, co znacząco poprawi bezpieczeństwo transakcji. GSM Office pozwala na świadczenie kilku bezprzewodowych usług w specjalnie wyposażonych i przygotowanych do tego celu miejscach. VPN GSM pozwala na stworzenie wydzielonych podsieci prywatnych w ramach sieci PTC. VPN GSM oferuje: zarządzanie uprawnieniami użytkowników, rozmowy telefoniczne w ramach własnej sieci tańsze o 50% i krótkie 3 – 6-cyfrowe numery telefoniczne dla użytkowników sieci. FCT pozwala na przełączanie rozmów użytkowników telefonicznych sieci analogowych do sieci PTC z wyłączeniem połączeń międzyoperatorskich. SMS Supera pozwala na jednoczesne wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych SMS do grupy wcześniej zdefiniowanych osób. Fax Mailbox jest kolejną bezpłatną usługą w ramach usług Fax&Data i VMS. Jest bardzo przydatny dla użytkowników, którzy są czasowo poza zasięgiem sieci bądź ich telefon jest wyłączony. W takich przypadkach wiadomość faksowa, którą mają otrzymać, jest zachowywana w Fax Mailbox i przygotowana do późniejszego wysłania na faks.

W grudniu 2000 roku PTC otrzymała koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych trzeciej generacji 3G według europejskiego standardu telekomunikacyjnego UMTS, wraz z zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej oraz przydziałem częstotliwości w paśmie 2 GHz. Koncesję UMTS wydano do 1 stycznia 2023. Rozpoczęcie świadczenia usług UMTS przewiduje się w roku 2003. Zapisy koncesji UMTS wymagają od PTC, by do końca roku 2004 objęła swoim zasięgiem 20% populacji, a do końca 2007 roku 40% populacji. Harmonogram ten jest bardzo korzystny dla rozwoju rynku komórkowego w Polsce. Dojrzała technologia UMTS oraz sprawdzone na rynku terminale będą dostęne pod koniec roku 2002. Pozwoli to na wdrożenie usług w oparciu o UMTS bez ponoszenia ryzykownych kosztów początkującej nowej technologii i nie sprawdzonego popytu. Do czasu wdrożenia UMTS uwaga inwestycyjna będzie skupiona na systemie GSM i nowych usługach.

Telefonia stacjonarna i telewizja kablowa w Grupie Elektrim

Działalność operacyjna w zakresie telefonii stacjonarnej i telewizji kablowej jest prowadzona w ramach spółek należących do Elektrim Telekomunikacja (udziałowcami są Elektrim S.A. 51% i Vivendi 49%) oraz pozostających własnością Elektrimu spółek ElNet, TV Tel Kutno oraz Telefonia Regionalna Mysłowice.

Grupa Elektrim S.A. posiada obecnie 14 koncesji na świadczenie usług telefonii stacjonarnej na terenie stanowiącym około 34% powierzchni kraju, zamieszkiwanej przez około 23% ludności Polski. W tym, RST El-Net S.A., na mocy koncesji wydanej w dniu 2 czerwca 1999 roku, może świadczyć usługi na terenie byłego województwa warszawskiego, stanowiącego najbardziej atrakcyjny rynek telekomunikacyjny w kraju. Zgodnie z nowym prawem telekomunikacyjnym, od roku 2002 działalność w tym zakresie może być rozszerzona na inne obszary. Oferta spółek grupy Elektrim skierowana jest do klientów zarówno korporacyjnych, jak i indywidualnych.

W zakresie telefonii stacjonarnej w Grupie Elektrim wiodącą rolę odgrywa spółka El-Net, konsolidująca wokół siebie inne spółki telefonii stacjonarnej. Najważniejszym obszarem licencyjnym El-Netu jest Warszawa, gdzie od marca 2000 rozpoczęto obsługę klientów instytucjonalnych, a od września 2000 r. skierowano ofertę także do klientów indywidualnych. Podłączanie klientów instytucjonalnych dokonywane jest przeważnie przez doprowadzenie światłowodów bezpośrednio do lokalizacji klienta, a niektórych przypadkach drogą radiową dla skrócenia czasu instalacji. Dojście do abonenta indywidualnego zrealizowane jest przez sieć telewizji kablowej Aster City Cable (ACC), z wyjątkiem instalacji w nowych, dotychczas nie obsługiwanych terenach, gdzie do mieszkania abonenta doprowadzony jest kabel koncentryczny i skrętka.

Podstawowymi czynnikami wyróżniającymi ofertę El-Net jest możliwość zaproponowania, wspólnie z ACC, pakietu usług złożonego z telefonii, szybkiego dostępu do Internetu i telewizji kablowej. Cena takiej oferty wiązanej daje efektywnie upust ok. 20% w porównaniu z sumą cen poszczególnych części składowych oferty. Dodatkową zaletą dla abonenta jest otrzymanie jednego rachunku za wszystkie usługi oraz jeden kontakt z biurem obsługi klienta. Ponadto istotnym czynnikiem wyróżniającym jest jakość obsługi klienta. Przywiązuje się dużą wagę do poziomu obsługi i stosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne oraz czyni wszelkie starania organizacyjne, aby osiągnąć wysoki poziom satysfakcji klienta.

Zasoby telewizji kablowej w Grupie Elektrim czynią zeń drugiego co do wielkości operatora telewizji kablowej w Polsce. Aster City Cable jest największym operatorem na rynku warszawskim. W konsekwencji rozpoczętej w bieżącym roku modernizacji sieci telewizji kablowej możliwe będzie oferowanie za jej pośrednictwem usług telefonii stacjonarnej oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu, przy jednoczesnej poprawie jakości odbioru telewizyjnego. Dzięki temu Elektrim S.A. jest jedynym operatorem publicznym w Warszawie, oferującym klientom zintegrowaną usługę telefonii głosowej, telewizji kablowej i szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Oferta programowa obejmuje trzy zestawy programów: basic (66 kanałów), premium (z dodatkiem HBO i w Krakowie Canal+) oraz antena – zestaw dostępnych publicznie programów telewizyjnych udostępniany za nominalną opłatą miesięczną. Ponadto od roku 1999 w Warszawie oferowany jest szerokopasmowy dostęp do Internetu. Aktualnie korzysta z niego ponad 3100 abonentów. Ze względu na znacznie większą szybkość dostępu do Internetu w porównaniu z dostępem modemowym przez linię telefoniczną obserwuje się duże zainteresowanie tą usługą. Rosnąca popularność Internetu powoduje techniczną przebudowę sieci. Będzie się to odbywało sukcesywnie w latach 2001-2003. Począwszy od roku 2001 przebudowa sieci będzie również prowadzona poza Warszawą. Pierwszym takim obszarem jest Kraków, gdzie w roku 2001 planuje się przebudowę ok. 70000 punktów z ogólnej liczby ok. 128 000. Zakładamy, że do roku 2005 z możliwości dostępu do Internetu we wszystkich spółkach grupy korzystało ok. 150 000 abonentów.

Datacom – usługi transmisji danych w Grupie Elektrim

Grupa Datacom oferuje krajowe i międzynarodowe usługi transporu informacji w oparciu o sieć transmisji danych. Usługi oferowane są spółkom wchodzącym w skład Grupy Elektrim, innym niezależnym dostawcom usług internetowych ISP oraz klientom biznesowym. Grupa Datacom została utworzona w roku 2000 poprzez akwizycję 3 spółek: VPN Service, Internet Polska oraz Polish Phonesat, a następnie konsolidację działalności tych spółek. Spółki te posiadają koncesje telekomunikacyjne pozwalające na oferowanie szerokiego zakresu usług.

Popyt na transmisję informacji związaną z telefonią, Internetem, dzierżawą łaczy itp. będzie rósł w tempie 100% rocznie w ciągu następnych lat. Liberalizacja rynku telekomunikacyjnego w Polsce oraz tendencja do konwergencji usług dotychczas uważanych za odrębne spowodowała konsolidację działalności w dziedzinie transportu informacji. Działalność Datacom oparta jest na trzech podstawowych projektach: 1) OptiNet – ogólnokrajowej światłowodowej sieci szkieletowej o dużej szybkości transmisji, 2) IP-Net – rozwoju ogólnokrajowej sieci pakietowej oraz 3) Dial-up – ogólnokrajowym oferowaniu usług dostępu do Internetu (Elektrim ISP).

Elektrim Datacom rozwija szeroką współpracę z innymi spółkami w Grupie Elektrim, w szczególności z PTC, Elektrim On-line oraz ze spółkami telefonii stacjonarnej oraz telewizji kablowej. Ponadto, rośnie współpraca z innymi podmiotami telekomunikacyjnymi zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Dzięki temu oferowane są również międzynarodowe usługi transmisji danych.

Elektrim On-line – usługi internetowe

W roku 2000 Elektrim rozszerzył działalność telekomunikacyjną wchodząc na rynek internetowy. Elektrim On-line jest spółką należącą do Grupy Elektrim, która obecnie konsoliduje trzy spółki podległe: 1) Creative Team CT (60% Elektrim), 2) e-Center (58% Elektrim) oraz 3) Poland.com (75% Elektrim). Elektrim rozwija działalność internetową w szerokim zakresie i w powiązaniu z innymi spółkami należącymi do grupy.

Pierwszą spółką internetową w grupie była CT (od kwietnia 2000). Podstawową działalnością CT jest rozwój treści (content provision), w szczególności dla rynku komórkowego. Rozwiązania CT integrują obecnie platformę GSM (w przyszłości – UMTS) z internetem stacjonarnym. Usługi CT są oferowane w czterech kategoriach:

  1. rynek masowy, oferta znana pod nazwą WapSter (początek w grudniu 2000, obecnie ponad 250 000 użytkowników),
  2. małe i średnie firmy, WapSterPRO (usługi oferowane od maja 2001),
  3. klienci korporacyjni, „ct.sms” (np. usługa o ruchu na przejściach granicznych),
  4. rozwój usług i oprogramowania (np. Bluetooth).

CT ściśle współpracuje z takimi firmami jak Microsoft, Oracle, Ericsson, Amadeus i innymi. CT był pierwszą firmą oferującą usługi WAP w sieci ERA. Za najlepszy serwis WAP spółka CT została wyróżniona „Złotą Witryną” WebFestival 2001.

Spółka e-Center została przyłączona do Grupy Elektrim latem 2000. Jej gównym celem jest oferowanie usług na rynku e-biznes z własnymi rozwiązaniami w zakresie ASP (Application Service Provider). Rozwiązania internetowe są proponowane również dla firm, które z różnych powodów nie są zainteresowane posiadaniem własnego oddziału tego typu (outsourcing).

Podstawowy rynek klientów, któremu będą oferowane usługi e-Center to:

  • działające i nowe firmy internetowe,
  • dostawcy usług ISP, projektowanie stron Web,
  • firmy korzystające z Internetu w swojej działalności,
  • administracja.

W pierwszym okresie działalność koncentruje się na największych miastach, ale zakłada się również działalność za granicą.

Poland.com został ostatecznie włączony do Grupy Elektrim w kwietniu 2001 (75% -Elektrim, 25% – MCI). Będzie to podstawowy portal horyzontalny w grupie, przeznaczony dla każdego typu użytkownika. Z tym portalem będą współdziałać inne wortale. Obecnie rozwijana jest aktywna strategia Poland.com.

Konsolidacja trzech spółek w Elektrim
On-line ma na celu zgodne, komplementarne współdziałanie w zakresie oferty internetowej Elektrimu. Ważnym elementem strategii On-line jest ścisłe współdziałanie z grupą Datacom w celu oferowania zintegrowanej oferty transportu informacji oraz ISP. Współpraca z PTC oraz spółkami telefonii stacjonarnej w Grupie Elektrim dotyczy dostarczania treści. Elektrim On-line rozważa możliwość współpracy z partnerami zagranicznymi.

Konsolidacja działalności telekomunikacyjnej i internetowej

W ostatnich miesiącach rozpoczęto konsolidację działalności telekomunikacyjnej i internetowej w celu zintegrowania oferty usługowej. Jest to zgodne zarówno z możliwościami nowego prawa telekomunikacyjnego, które otwiera drogę do liberalizacji rynku, jak i z tendencjami globalizacji rynku telekomunikacyjnego na świecie, a także z przygotowaniem się do wstąpienia do Unii Europejskiej. Celem konsolidacji jest osiągnięcie pozycji stabilnego, drugiego pod względem wielkości operatora telekomunikacyjnego w Polsce, w ciągu 2 do 3 lat.

Program konsolidacyjny ma dwa etapy. Etap pierwszy jest praktycznie zakończony. Polegał on na pogrupowaniu poszczególnych spółek Grupy Elektrim zgodnie z ich zakresem działalności na rynku telekomunikacyjnym. W ten sposób obok PTC powstały grupy Datacom i Elektrim On-line. Ten etap konsolidacji pozwolił na spójne i szersze działanie poszczególnych grup na rynku, zgodne z ich specjalizacją. W etapie drugim, który właśnie się rozpoczął, będzie następować integracja specjalizowanych grup oferujących usługi mobilne (PTC), stacjonarne (El-Net, Aster City, PTZ), transmisję danych (Datacom) i Internet (On-line) pod względem kompleksowej oferty usługowej, wspólnych wybranych inwestycji i obniżki kosztów operacyjnych, przy zachowaniu podmiotowości poszczególnych spółek w Grupie Elektrim.

Stymulatorem tej integracji jest zarówno liberalizacja rynku telekomunikacyjnego, pozwalająca na swobodniejsze działanie bez dotychczasowych ograniczeń koncesyjnych, jak i możliwości związane z największym operatorem komórkowym PTC i rozwojem usług UMTS w niedalekiej przyszłości.

Liczba abonentów komórkowych w Polsce będzie rosnąć i w konsekwencji PTC będzie największym operatorem komórkowym oraz największą firmą w Grupie Elektrim. Jednakże, rozwój usług trzeciej generacji 3G wymaga oferowania kompleksowej oferty usługowej dla użytkowników. Oferta taka powinna się składać z: 1) usług stacjonarnych i komórkowych, 2) usług telefonicznych i opartych na transmisji danych, w tym usług internetowych, 3) jednego punktu obsługi klienta, 4) ujednoliconego rachunku oraz 5) rosnącej liczby usług należących do klasy VAS (Value Added Services). Logo UMTS nie tylko oznacza rozwój usług multimedialnych w sieciach komórkowych, ale litera U (Universal) oznacza właśnie kompleksową, uniwersalną ofertę usługową.

Z powyższych powodów wszystkie aktywa Elektrimu – spółki oraz koncesje – są konsolidowane, aby sprostać tym wyzwaniom. Konsolidacja taka nie tylko może zapewnić odpowiednią ofertę usługową, ale dzięki znaczącej obniżce kosztów inwestycyjnych i operacyjnych pozwoli oferować konkurencyjne ceny. W zakresie kosztów inwestycyjnych konsolidacja będzie prowadzić do wspólnej, nowoczesnej, transmisyjnej sieci szkieletowej o dużej pojemności (sieć światłowodowa SDH), wykorzystania zasobów sieci dostępu radiowego PTC dla innych usług, w tym dla usług stacjonarnych, wspólnego wykorzystywania zasobów sieci internetowej oraz wspólnych zasobów dla obsługi klienta (np. billing). W zakresie kosztów operacyjnych, konsolidacja działalności daje oczywiste oszczędności.

Strategia konsolidacyjna Elektrimu w zakresie telekomunikacji i Internetu jest otwarta na powiązania z partnerami strategicznymi oraz na sposoby finansowania. Wynika to z koncepcji wspólnej działalności na rynku telekomunikacyjnym i internetowym z zachowaniem tożsamości poszczególnych spółek należących do Grupy Elektrim. Pozwala to na stosunkowo niezależne starania o finansowanie poszczególnych specjalizowanych grup telekomunikacyjnych i/lub dobór partnera strategicznego. Ponieważ konsolidacja tak rozumianej działalności sprzyjać będzie ekspansji rynkowej, to w konsekwencji podnosi wartość każdej ze spółek składowych. Ściślejsze powiązania z obecnymi partnerami oraz rozszerzenie partnerstwa w zakresie Internetu może wpłynąć przyspieszająco na rozwój oferty usługowej ze względu na zwiększone możliwości inwestycyjne oraz powiększony potencjał intelektualny.

Po zakończeniu drugiego etapu konsolidacji będzie rozważana samodzielna obecność na giełdzie tej części obecnego Elektrimu, która specjalizuje się w telekomunikacji i Internecie. Obecne notowania Elektrimu jako spółki giełdowej w zakresie energetyki i telekomunikacji zostaną wtedy rozdzielone. Sprzyjają temu, jak się wydaje, akcjonariusze, którzy są zainteresowani bardziej wyspecjalizowanymi spółkami. n

 

00-834 Warszawa, ul. Pańska 77/79
(022) 432-88-01, fax (022) 432-87-99
e-mail: [email protected]
www.elektrim.pl