Energia XXIV cz. 1
10 lat Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
50 lat służb dyspozytorskich
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.
U progu nowego tysiąclecia
Wypowiedź Jana Tokarza, prezesa Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A.
Rok 1999 był szóstym rokiem działalności gospodarczej spółki Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. Był to rok bardzo istotnych zmian restrukturyzacyjnych w podsektorze elektrowni szczytowo-pompowych. W dniu 25 maja Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa „Program restrukturyzacji elektrowni szczytowo-pompowych” – wyrażając zgodę na wniesienie przez Skarb Państwa 80% akcji EW Żarnowiec S.A., ZEW Porąbka – Żar S.A., ZEW Dychów S.A. na podwyższenie kapitału akcyjnego PSE SA, a następnie wniesienie tych akcji przez PSE SA na podwyższenie kapitału akcyjnego ESP S.A. Te czynności prawne zostały wykonane odpowiednio 23 sierpnia i 26 listopada ubiegłego roku, stanowiąc zasadniczy krok do uporząd- kowania struktury właścicielskiej w obrębie podsektora elektrowni szczytowo-pompowych.
Uporządkowany układ właścicielski tworzy podstawy do stworzenia Grupy Kapitałowej Elektrowni Szczytowo-Pompowych, która stanowi atrakcyjną ofertę prywatyzacyjną w ramach planów prywatyzacyjnych sektora wytwarzania elektroenergetyki polskiej.
Pierwszoplanowym zadaniem Zarządu i pracowników spółki staje się więc podwyższenie wartości Grupy Kapitałowej przed prywatyzacją poprzez kreowanie ofensywnego programu rozwoju zarówno w oparciu o bazę własnego majątku produkcyjnego, jak i nowych inwestycji.
ESP S.A. wykorzysta tu nową niszę rynkową, angażując się na rynkach lokalnych w tworzenie przedsiębiorstw multienergetycznych z udziałem samorządów lokalnych.
Zgodnie z polityką energetyczną państwa zmierzającą do rozszerzenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ESP S.A. podjęły program przygotowania projektów przeróbki biomasy do celów energetycznych, zintensyfikowania zastosowania gazu zaazotowanego ze źródeł lokalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystania siły wiatru.
Działania te, realizowane głównie w rejonie siedzib spółek eksploatacyjnych (Żarnowiec, Porąbka, Dychów, Solina) i również przy ich udziale kapitałowym – wzmocnią pozycję Grupy Kapitałowej Elektrowni Szczytowo-Pompowych na rynkach lokalnych.
Dywersyfikacja działalności spółek Grupy Kapitałowej powinna rozwiązać problemy zatrudnieniowe, a także zagwarantować przychody z działalności poza sektorem elektroenergetyki.
Istniejący majątek produkcyjny ESP S.A. nadal jest intensywnie modernizowany, aby sprostać wymogom rynku energii otwierającego się na konkurencję krajową i międzynarodową.
W czerwcu 1999 roku rozpoczęta została głęboka modernizacja EW Solina, zaplanowana na lata 1999 – 2003. W jej wyniku zostanie unowocześnione całe wyposażenie elektrowni, a jej moc zainstalowana wzrośnie ze 136 do 200 MW. Jednocześnie sprawność przetwarzania energii z użyciem pompoturbin ulegnie podwyższeniu o około 8%, a w zakresie turbin klasycznych o około 3 – 4%. Da to znaczącą poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej w EW Solina. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to elektrownia przyzbiornikowa, powinno to wpłynąć na wzrost przychodów ESP ze sprzedaży energii elektrycznej.
Także w EW Żarnowiec i EW Porąbka – Żar angażowane są poważne nakłady inwestycyjne ESP na poprawę niezawodności wytwarzania energii elektrycznej.
W 1999 przygotowano modernizację uzwojeń generatorów w: EW Porąbka – Żar z cewkowego na prętowe, a w EW Żarnowiec nowe uzwojenie prętowe – co po wymianie uzwojeń w roku 2000, powinno radykalnie zapobiec dalszej degradacji izolacji uzwojeń stojanów generatorów.
Zarząd ESP S.A. przyjął „Koncepcję programowo-przestrzenną modernizacji hydrowęzła Dychów – Raduszec”. W przygotowaniu są kontrakty na dostawy zmodernizowanego wyposażenia elektrowni Dychów, szczególnie w zakresie automatyki, sterowania i zabezpieczeń. Po zakończeniu modernizacji EW Solina następnym obiektem poddanym gruntownym zabiegom odtworzeniowym będzie EW Dychów.
ESP S.A. inwestują również w przebudowę i budowę mniejszych obiektów hydroenergetycznych. Przykładem jest tu EW Przysieka, EW Rakowice – a także przygotowywana ze współinwestorem kanadyjskim budowa trzech elektrowni na Górnej Odrze o łącznej mocy ok. 4,5 MW.
Działania Zarządu wybiegają również w przyszłość. ESP S.A. wraz z Elektrimem zostały liderami „Konsorcjum budowy II stopnia Dolnej Wisły”, które grupuje ośmiu udziałowców wspólnego przedsięwzięcia przygotowania budowy stopnia Ciechocinek – Nieszawa na Dolnej Wiśle.
Zawiązane w lutym 1999 „Konsorcjum budowy II stopnia Dolnej Wisły” postawiło sobie za cel doprowadzenie do decyzji o energetycznym wykorzystaniu Dolnej Wisły (przynajmniej w zakresie stopnia Ciechocinek – Nieszawa), a następnie podjęcie się realizacji tego przedsięwzięcia na zasadach komercyjnych.
Głównym partnerem handlowym ESP SA jest spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA , która kupuje i wykorzystuje produkty oferowane przez elektrownie szczytowo-pompowe na rynku technicznym – rezerwę mocy interwencyjnej oraz usługi systemowe (razem zwane regulacyjnymi usługami systemowymi) dla realizacji swoich zadań jako Operatora Systemu Przesyłowego.
Są to zadania z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości pracy systemu elektroenergetycznego, a w szczególności:
- zapewnienie koniecznego poziomu oraz struktury rezerw mocy i usług systemowych dla utrzymania wymaganej jakości usług przesyłowych,
- likwidacji awarii i zagrożeń w systemie elektroenergetycznym,
- wypełniania międzynarodowych zobowiązań we współpracy technicznej z zagranicznymi operatorami systemów przesyłowych.
Stosunki handlowe pomiędzy PSE SA a ESP SA uregulowane są umowami średnioterminowymi, w oparciu o które ESP SA sprzedaje regulacyjne usługi systemowe i i wymuszoną względami regulacyjnymi wyprodukowaną energię elektryczną czynną.
Dla zachowania swojej pozycji na rynku technicznym oraz wysokiego wymaganego przez OSP poziomu świadczonych usług ESP SA muszą być wyposażone w nowoczesne systemy teleinformatyczne i automatyki i muszą śledzić na bieżąco wszelkie zmiany zarówno w zakresie nowych narzędzi, jak i nowych usług regulacyjnych.
Zdaniem władz spółki silne angażowanie się ESP S.A. w działania rozwojowe podnoszą wartość spółki i stwarzają na przyszłość dobre rokowania odnośnie rozszerzenia obszarów działalności gospodarczej.
U progu roku 2000, pomimo widocznych zagrożeń ze strony otoczenia stwarzającego trudne warunki gospodarowania – możemy stwierdzić, że istnieją przesłanki dla umocnienia bądź zdobycia pozycji ESP S.A. w gronie wytwórców energii elektrycznej:
- w obszarze regulacyjnych usług systemowych niezbędnych dla Operatora Systemu Przesyłowego,
- na lokalnych rynkach energii elektrycznej, szczególnie w segmencie produkcji ze źródeł odnawialnych,
- na bieżących rynkach energii elektrycznej czynnej, szczególnie w zakresie energii szczytowej.
Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.
00-834 Warszawa, ul. Pańska 73
tel. (0 22) 620 11 81, 620 15 38
654 39 80, 693 21 59
fax (0 22) 624 25 55
Więcej informacji o ESP S.A. uzyskać można pod adresem internetowym: http://195.187.71.165
- Informacje o firmie Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.