Według europejskich standardów

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 63 (7052) 16 marca 2005 r.

Według europejskich standardów

Rozmowa z Henrykiem Błażusiakiem, prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach

Podjęli się państwo ambitnego działania rozbudowy i modernizacji gospodarki ściekowej. Jest to jedna z najpoważniejszych inwestycji w mieście. Jakie cele uda się osiągnąć dzięki tej inwestycji?

Realizujemy kompleksowy program uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie działania PWiK. Pierwszym i najważniejszym etapem tego programu była budowa Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Natomiast projekt „modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” jest pierwszym w naszym mieście tak dużym projektem inwestycyjnym dofinansowanym z funduszy unijnych realizowanym w ramach programu ISPA.

Z ośmiu kontraktów wykonawczych rozpoczęliśmy już modernizację sieci kanalizacyjnej w trzech dzielnicach naszego miasta (Brzezinka, Żerniki, Łabędy). Docelowo projekt przewiduje wykonanie pięciu przepompowni ścieków, ok. 95 km kanalizacji sanitarnej i ponad 50 km kanalizacji deszczowej. Wykonana kanalizacja zostanie włączona poprzez istniejący już system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na czym polega jej wyjątkowość?

Budowa nowoczesnej oczyszczalni dla Gliwic od dawna znajdowała się w planach inwestycyjnych miasta, jako jedna z ważniejszych inwestycji komunalnych. Rozpoczęła się pod koniec 2000 roku. W niespełna 12 miesięcy po jej zakończeniu, 23 października 2001 roku, nastąpiło uroczyste uruchomienie reaktora biologicznego, którego rozruch technologiczny zakończył się wiosną 2002 roku. W reaktorze biologicznym zachodzą najważniejsze procesy biologicznego oczyszczania ścieków. Technologia oczyszczania oparta jest na procesach mechanicznych i biologicznych z możliwością wspomagania chemicznego. Docelowa przepustowość oczyszczalni zaplanowana jest na 51 tys. m3/dobę. W chwili obecnej oczyszczamy ścieki w ilości ok. 30 tys. m3/dobę. Pełne dociążenie oczyszczalni nastąpi po podłączeniu do niej ścieków z dzielnic, gdzie obecnie trwa modernizacja sieci kanalizacyjnej, oraz w niedalekiej przyszłości z ościennych Pyskowic po wybudowaniu nowego kolektora i likwidacji oczyszczalni w tym mieście. Technologia oczyszczania ścieków przez COŚ w Gliwicach została przez wykonawcę tak zaplanowana, by w razie potrzeby istniała możliwość rozbudowy oczyszczalni.

Przed wojną rzeka Kłodnica, Port i Kanał Gliwicki stanowiły niemałą atrakcję turystyczną nie tylko dla mieszkańców Gliwic. Czy jest szansa na to, żeby po wieloletniej degradacji ściekami pochodzenia przemysłowego Kłodnica wróciła do swej pierwotnej czystości?

Mam nadzieję, że tak się stanie. Od momentu rozpoczęcia pracy nowoczesnej oczyszczalni ścieków zaczął się proces ograniczania degradacji rzeki Kłodnicy. Życie biologiczne w rzece będzie się stopniowo odradzać. Jest to jednak proces wieloletni, wymagający budowy nowoczesnych oczyszczalni w innych sąsiadujących z Gliwicami miastach.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Julian Jurczak

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Jednostka Realizująca Projekt ISPA
44-100 Gliwice, ul. Rybnicka 47
tel. centr. (032) 232-17-06, fax (032) 232-10-16
tel. COŚ (032) 401-14-40, fax COŚ (032) 331-47-77
e-mail: [email protected], [email protected]
www.pwik.gliwice.pl