Wspólne cele Agencji i Funduszu

Energia – Środowisko
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
nr 299 (6982) 22 grudnia 2004 r.

Wspólne cele Agencji i Funduszu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skorzysta z doświadczeń Francuskiej Agencji ds. Środowiska i Zarządzania Energią (ADEME), aby jak najlepiej wykorzystać krajowe i unijne środki na realizację inwestycji ekologicznych, zapewniających terminowe wykonanie zapisanych w Traktacie Akcesyjnym zobowiązań. Partnerska umowa o współpracy podpisana została w obecności ministra środowiska Jerzego Swatonia w Lyonie podczas największych europejskich targów urządzeń, technologii i usług w ochronie środowiska Pollutec 2004. Podpisy pod dokumentem złożyli Michéle Pappalardo, prezes ADEME i Jan Hawrylewicz, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Obie strony zadeklarowały różnorodne formy wzajemnego współdziałania, które pomogą w prawidłowej realizacji strategicznych celów polityki ekologicznej obu krajów, w efektywnym zarządzaniu funduszami strukturalnymi, przeznaczonymi przez Unię Europejską na ochronę środowiska, a także w skutecznym stosowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw zobowiązanych do spełnienia unijnych standardów w ochronie środowiska.

Współpraca pomiędzy Narodowym Funduszem i Agencją ds. Środowiska i Zarządzania Energią polegać będzie głównie na merytorycznym doradztwie w przygotowaniu projektów i aplikacji do Komisji Europejskiej, opracowaniu procedur przy finansowaniu przedsięwzięć ze środków publicznych i prywatnych oraz sporządzaniu analiz technicznych i finansowych. Przewiduje się również konsultacje przy wyborze i ocenie rozwiązań technologicznych, wymianę doświadczeń naukowo-technicznych, a także szkolenie ekspertów w centralnych i regionalnych oddziałach ADEME, które utrzymują wieloletnie kontakty z kilkoma polskimi samorządami. W ramach tego współdziałania wykonane zostały wspólne projekty dotyczące gospodarki energetycznej, wodnej i odpadowej w Wielkopolsce, na Mazowszu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Dobre efekty, które przyniosła współpraca Urzędów Marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z regionalnymi oddziałami ADEME w Alzacji, Ile-de France i Rhône-Alpes skłoniły Narodowy Fundusz do zawarcia 3-letniej, partnerskiej umowy z Agencją ds. Środowiska i Zarządzania Energią.

Pomysł zawarcia porozumienia pojawił się w ubiegłym roku na targach Pollutec, które są skuteczną platformą do nawiązania współpracy kooperacyjnej i kontaktów handlowych pomiędzy polskimi i francuskimi kontrahentami.

W tym roku Polska, jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej, po raz pierwszy zaprezentowała na targach, w których uczestniczyło prawie 2,5 tys. wystawców, w tym 700 zagranicznych, szeroki wachlarz źródeł i możliwości finansowania ekologicznych przedsięwzięć. Narodowe stoisko zorganizowały wspólnie instytucje, które tworzą zintegrowany system finansowania ochrony środowiska w Polsce – Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze i Ekofundusz. Imprezie, którą odwiedziło prawie 63 tys. osób ze 100 krajów towarzyszyły liczne spotkania, debaty i seminaria. Polska była szczególnie wyróżniona przez organizatorów Światowego Salonu Pollutec 2004, którzy przygotowali w „Dniu Polskim” konferencję w celu nawiązania ścisłej współpracy między polskimi i francuskimi partnerami w zakresie działań inwestycyjnych i finansowych, ułatwiających realizację unijnych zobowiązań w dziedzinie ochrony środowiska.

Stajemy się coraz atrakcyjniejszym partnerem dla francuskich kontrahentów. Świadczy o tym rosnąca z każdym rokiem aktywność francuskich firm na naszym rynku, które biorą udział w przetargach na wykonanie wielu inwestycji porządkujących gospodarkę wodno-ściekową i odpadową, skutecznie konkurując z polskimi wykonawcami.

Jolanta Czudak-Kiersz
rzecznik prasowy NFOŚiGW