Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.
Wysiłek rodzi sukces
Rozmowa z Piotrem Kukurbą, prezesem Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A.
Jak z sukcesem osiągnąć prywatyzację?
Na sukces składa się wiele czynników. Nic nie da się osiągnąć bez jasno sprecyzowanej wizji. Od lat, jako firma, staramy się być jednym z liderów aktywnie uczestniczących w przemianach energetyki. Mało tego, chcemy odegrać ważną rolę na rodzącym się polskim rynku energii elektrycznej. Ogólna wizja musi przekładać się na cele cząstkowe poszczególnych pracowników, muszą oni partycypować w wytężonej pracy, muszą także widzieć pozytywne efekty, jakie przynoszą zmiany w firmie. Metodyczność i dokładność w planowaniu przynoszą obniżenie stresów i poprawę efektywności działań.
Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A. po wielu latach starań wreszcie zyskał inwestora strategicznego, jednego z liderów europejskiej elektroenergetyki, szwedzką firmę Vattenfall.
Konsekwentne programy restrukturyzacyjne zmieniły oblicze firmy w ciągu ostatniej dekady. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych Zakład Energetyczny był państwowym molochem potrzebującym gruntownych zmian. Ostatnie dziesięciolecie upłynęło pod znakiem reform. Powstała Grupa Kapitałowa, w której znalazły się spółki mające jasno delegowane uprawnienia. Poprawiono poziom wykształcenia załogi, wprowadzono jasny podział kompetencji zapisany w kontraktach menedżerskich. Zmiany te wprowadzane stopniowo przyniosły poprawę efektywności o kilkadziesiąt procent. Wciąż nie jest to europejski poziom, ale wydatnie zmniejszyliśmy dystans dzielący nas od najlepszych w branży energetycznej.
Dlaczego potrzebny był inwestor?
Polska zmierza ku liberalizacji, zmierza ku Europie. Wyzwania te to bezprecedensowy skok jakościowy porównywalny może jedynie z procesem elektryfikacji. Chcąc miękko wylądować po wprowadzeniu gruntownych zmian do krajowej energetyki, potrzebujemy doświadczonego partnera z silnym zapleczem ekonomicznym. Kryteria te spełnił Vattenfall, oferując dodatkowo program promocji Śląska. Inwestor to także szansa na dywersyfikację działalności. Rozwijać musimy także inne usługi, nie tylko dystrybucję i obrót energią elektryczną. Bardzo obiecujący jest szybko rozwijający się rynek usług telekomunikacyjnych związany z internetem. To nisza jeszcze nie zagospodarowana. Myślę, że nasza ekspansja powinna iść również w tym kierunku.
Co prywatyzacja przyniesie klientom?
Finansowe wsparcie szwedzkiego partnera, przyniesie poprawę jakości zasilania, da także modernizację sieci średnich i niskich napięć, w miejscach gdzie tego potrzeba. W ciągu najbliższych lat mamy nadzieję rozbudować segment usług związanych z dostawami energii elektrycznej do klientów indywidualnych. W fazie projektowej jest kompleksowe rozwiązanie mające przynieść nowoczesny system rozliczeń za sprzedaną energię elektryczną. Ma to być rozwiązanie nowatorskie, przynoszące nową jakość w krajowej dystrybucji energii elektrycznej.
Rozmawiał Łukasz Zimnoch
Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A.
44-100 Gliwice, ul. Barlickiego 2
tel. (032) 237-50-00, fax (032) 237-51-02
www.gze.pl
e-mail: [email protected]
Podpisanie w dniu 20 grudnia 2000 r. umowy dotyczącej sprzedaży przez Skarb Państwa 25% akcji GZE firmie Vattenfall AB. Od lewej: Jakub Tropiło – podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Andrzej Chronowski – minister Skarbu Państwa, Lars G. Josefsson – prezes Vattenfall AB, Torbjörn Wahlborg – prezes Vattenfall Poland, Piotr Kukurba – prezes GZE SA.
- Informacje o firmie Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A.