Wyższa jakość za dobrą cenę

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

Wyższa jakość za dobrą cenę

Rozmowa z Robertem Stelmaszczykiem, dyrektorem branży Power Generation, Transmission & Distribution Siemens Sp. z o.o.

Jak energetyka mieści się w ogólnych planach rozwoju koncernu Siemens?

Perspektywy rozwoju branży energetycznej w ramach korporacji Siemens, w skład której wchodzi Power Generation oraz Power Transmission & Distribution są bardzo dobre. Nie bez przyczyny ostatnie ogłoszenie półrocznych wyników całej firmy dla analityków i dziennikarzy połączone było ze zwiedzaniem fabryki generatorów w Erfurcie. Zakład pracuje na trzy zmiany przez 350 dni w roku, aby wykonać zamówienia z całego świata, w tym i z Polski.

W zakończonym kwartale grupa Power Generation uzyskała zysk przed podatkiem w wysokości 476 milionów euro (ponad 19% w stosunku do obrotu) i jest po 3 kwartałach najbardziej zyskowną grupą w całym koncernie Siemens, z zyskiem ponad 1,2 miliarda euro. Przyczyną sukcesu jest nie tylko niezwykle udane zintegrowanie firmy Westinghouse oraz sukcesy na amerykańskim rynku turbin gazowych, ale także fakt, że nasze urządzenia rzeczywiście dotrzymują gwarantowanych parametrów i nie płacimy kar za nietrafione kontrakty. Na świecie mamy już zainstalowanych 1200 turbin gazowych oraz aż 4300 turbin parowych. Tak więc, obecni klienci Siemensa z branży energetycznej mogą być spokojni o dalszy serwis swoich urządzeń i mają dużo szans, że zawarte z naszą firmą kontrakty będą również z nami kończyć.

Jakie są nowe trendy w energetyce na rynku światowym?

Co prawda zamówienia na nowe turbiny nie są tak olbrzymie jak w rekordowych poprzednich latach, ale tylko w samym zakresie Power Generation portfel zamówień wynosi 21,5 miliarda euro, co stanowi równowartość ponad dwuletniej sprzedaży. Jesteśmy jednym z dwóch liderów na rynku i powiększamy przewagę nad konkurencją. Ostatnio obserwujemy wzrost zainteresowania modernizacją istniejących turbin parowych. Otrzymaliśmy na przykład duże nowe zamówienia na tego typu modernizacje od Forsmarks Kraftgrupp AB ze Szwecji oraz z PSEG i TXU Energy w USA. W obszarze Power Transmission & Distribution obserwujemy wzrost sprzedaży o około 6% oraz dodatni wynik finansowy. We wszystkich obszarach wzrasta udział usług w sprzedaży. Podejmujemy się usług eksploatacji energetycznej sieci przesyłowej i rozdzielczej oraz przejmujemy w tzw. outsourcing personel wydzielany w ramach restrukturyzacji z przedsiębiorstw energetycznych, zajmujący się remontami urządzeń.

W lipcu ogłoszono utworzenie joint venture pomiędzy Siemens i Stadtwerke Leipzig o nazwie „Energy Services” z zamiarem zajęcia miejsca w pierwszej piątce największych dostawców usług energetycznych w Niemczech. W Wielkiej Brytanii Siemens jest jedną z największych firm zajmujących się odczytywaniem liczników oraz rozliczaniem energii. W tego typu przedsięwzięcia będziemy naturalnie wchodzić również w Polsce, wraz z restrukturyzacją naszej energetyki.

Z nowości światowych warto chyba odnotować budowę koło Pittsburgha pierwszej komercyjnej fabryki suchych ogniw paliwowych. Jest to jeszcze bardzo droga, ale niezwykle fascynująca technologia. Nie tylko dla fachowców ogniwa paliwowe stanowią zwiastun technicznej rewolucji, która uzyskała swój chrzest ogniowy w czasie wypraw i lądowań na Srebrnym Globie. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego niż wydajna bateria dająca dużą moc i produkująca jedynie wodę jako wynik reakcji chemicznej? Siemens jest światowym liderem technologii ogniw paliwowych i warto przyglądać się jej postępom, bo w przyszłości może znajdzie się również w Polsce.

Jak jesteście zorganizowani i co oferujecie na polskim rynku?

Branża Power Generation, Transmission & Distribution działająca w ramach Siemens Sp. z o.o. oferuje pełen zakres produktów i rozwiązań energetycznych dla wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii. Posiadamy biura w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu.

W obszarze wytwarzania energii oferujemy turbiny parowe o mocy od 1 do 1100 MW. Oferujemy rozwiązania nie tylko dla energetyki zawodowej, ale także dla użytkowników mniejszych turbin przemysłowych. Dzięki użyciu zaawansowanej technologii uzyskaliśmy światowy rekord sprawności turbiny parowej w elektrowni Boxberg opalanej węglem brunatnym – 48,5%.

Mamy sprawdzone turbiny gazowe o mocach od 67 do 266 MW oraz kompletne bloki parowo-gazowe o mocach od 10 do 1500 MW, które możemy skonfigurować dla klienta w jednej z 60 opcji.

W ofercie dla elektrowni znajdują się też najnowsze rozproszone systemy automatyki Teleperm oraz zabezpieczenia generatorów.

W obszarze przesyłu i rozdziału energii oferujemy kompletne stacje energetyczne, rozdzielnie, zabezpieczenia, systemy sterowania stacji energetycznych, komputerowe systemy dyspozytorskie do zarządzania energią oraz do wspomagania udziału w rynku energii, systemy teletransmisji i transformatory.

Zbudowaliśmy kompetentny polski zespół inżynierski, który wspiera polskich użytkowników.

Siemens posiada w Polsce również kontrolny pakiet udziałów w firmie Energoserwis Lubliniec, oferującej remonty generatorów i transformatorów oraz komponenty. Odnotowała ona znaczący wzrost udziału eksportu w sprzedaży. Mamy też udziały w firmie Siemens Metering Sp. z o.o. oraz w Fabryce Izolatorów w Jedlinie Zdroju.

Jakie projekty realizujecie w Polsce?

Mimo trudności finansowych naszych klientów dobre rozwiązania znajdują stale nabywców. Zapewniają bowiem wysoką jakość po konkurencyjnej cenie. Największe systemy dyspozytorskie i zarządzania siecią w Polsce w Krajowej Dyspozycji Mocy PSE i w Krajowej Dyspozycji Gazem PGNiG zostały dostarczone przez nas. Uruchamiamy właśnie kompletne, nowoczesne systemy zabezpieczeń dla trzech modernizowanych stacji najwyższych napięć PSE. Jesteśmy w trakcie realizacji zamówienia na dwie turbiny parowe o mocy ponad 100 MW każda dla elektrociepłowni ELCHO w Chorzowie. W lipcu podpisaliśmy kontrakt z Inowrocławskimi Zakładami Chemicznymi Soda-Mątwy na dostawę turbiny parowej 13,5 MW i mamy zamiar aktywniej wejść na rynek usług dla przemysłowych turbin parowych i kompresorów.

Niezależnie od projektów związanych ze sprzedażą chciałbym podkreślić, że Siemens stara się ułatwić polskim dostawcom dotarcie do rynków światowych. Zorganizowaliśmy niedawno konferencję „Partners in Power”, gdzie około 30 przedstawicieli różnych energetycznych działów zakupów Siemens ze świata spotkało się i zapoznało z ofertą 160 polskich firm, z których część będzie mogła produkować na potrzeby firmy Siemens na całym świecie. Mamy nadzieję, że z obopólnym pożytkiem. Energetyka jeszcze raz okazała się filarem dalszego rozwoju naszego koncernu zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Rozmawiał Karol Jahn