ZE Wrocław i Zamojska KE już wybrały

Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.

ZE Wrocław i Zamojska KE już wybrały

Rozmowa z Wojciechem Sidorowiczem, wiceprezesem Zarządu, dyrektorem ds. konsultingu IMG Information Management Polska Sp. z o.o.

Co dzisiaj oznacza: być architektem i budowniczym nowych strategii biznesowych – jak formułuje to misja firmy?

W tym zdaniu mieści się nasza filozofia działania. Połączyliśmy doradztwo związane z tworzeniem strategii informatyzacji i optymalizacją procesów z kompetencjami wdrożenia gotowych systemów IT wspomagających zarządzanie.

Na jakich rynkach działa IMG?

IMG realizuje już od ponad 8 lat projekty w całej Polsce, a z drugiej strony duża grupa konsultantów uczestniczy również w projektach korporacyjnych na Zachodzie, głównie w obszarze państw niemieckojęzycznych. Ma to tę zaletę, że poznajemy trendy i nowe rozwiązania, które pojawiają się na Zachodzie wcześniej niż w Polsce i wykorzystujemy je w projektach krajowych.

Do jakich firm z jakich branż adresowana jest oferta IMG?

Do wszystkich firm, które wykazują zainteresowanie technologiami informatycznymi. Mamy szeroką wiedzę biznesową, bowiem współpracujemy z klientami z wielu branż, w tym m.in. z firmami: KGHM Polska Miedź SA, PKN ORLEN SA, Polkomtel SA, Żabka Polska SA, Frantschach Świecie SA czy też Polfa Bolesławiec. Analizujemy rynek i potrzeby przedsiębiorstw. Od dłuższego czasu zauważamy duże zapotrzebowanie na doradztwo i systemy informatyczne szczególnie w branży elektroenergetycznej, przed którą stoją nowe wyzwania. Od ponad trzech lat poszerzamy nasze kompetencje procesowe i systemowe o wiedzę specjalistyczną w obszarze rozwiązań dla energetyki. Ta inwestycja sporo nas kosztowała, ale nasi klienci to docenili i obecnie współpracujemy już z dwoma firmami tej branży: Zakładem Energetycznym Wrocław SA (ZEW) i Zamojską Korporacją Energetyczną SA (ZKE). W obu przedsiębiorstwach realizujemy duże i złożone projekty.

Energetyka wymaga bardzo nowoczesnych urządzeń i narzędzi informatycznych do zarządzania – tylko czy branża ta jest przygotowana na ofertę IMG?

Naszą domeną jest budowanie systemów koncentrujących się z jednej strony na zarządzaniu wewnętrznymi procesami w przedsiębiorstwie (ERP), z drugiej na sprawnych relacjach przedsiębiorstwa z partnerami rynkowymi. Tę drugą sieć powiązań biznesowych wspomagamy poprzez aplikacje klasy CRM, SCM, BI czy też systemy billingowe, przy czym wszystkie te rozwiązania wzajemnie się uzupełniają dając firmie wysoki standard organizacyjny. Przecież dzisiaj klient dokonując wyboru dostawcy jakiegoś produktu lub usługi coraz częściej kieruje się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością obsługi i kompletnością oferty: technologie komunikacyjne i informatyczne wspierają w znacznym stopniu wzmacnianie pozycji firmy na rynku, ułatwiając budowanie relacji z klientami.

Czy branża energetyczna jest przygotowana na ofertę IMG? Nasza oferta to przede wszystkim doradztwo informatyczne. Firmy energetyczne mogą dzięki nam korzystać z bogatych doświadczeń i najlepszych praktyk z wdrożeń systemów informatycznych w innych firmach na świecie. Często jednak przyzwyczajenia do wcześniejszych rozwiązań są przeszkodą do wprowadzenia zmian, jakie niesie ze sobą nowoczesny system. Tu rola edukacyjna naszych konsultantów jest bardzo duża.

Jak wygląda „kuchnia” takiego doradztwa?

Najpierw rozmawiamy z klientem o strategii firmy, by informatyka służyła biznesowi. Następnie umieszczamy strategię informatyzacji w strukturze firmy tak, by skutecznie wspierała krytyczne czynniki sukcesu firmy. Potem rozważania są na poziomie procesów, czyli jakie narzędzia i jakie systemy będą wspomagać kluczowe procesy. Na koniec powstaje tzw. mapa rozwiązań. Dopiero wówczas można przejść do wdrożenia konkretnych systemów.

W przypadku zakładów z branży energetycznej, które wdrożenia systemów informatycznych są najbardziej istotne, by ich klienci odczuli jakościowy skok?

Różne przedsiębiorstwa do usprawnienia swoich relacji z odbiorcami potrzebują różnych narzędzi. Energetyka dystrybucyjna w pewnym uproszczeniu – ma dwa podstawowe obszary działalności: budowa, rozwój i utrzymanie sieci oraz przesył i sprzedaż energii. Dla firm tego sektora z jednej strony potrzebny jest system, który pozwala na sprawne zarządzanie tym olbrzymim majątkiem, czyli system do zarządzania wewnętrznymi procesami firmy (ERP) połączony z systemami specjalizowanymi do nadzoru sieci. Z drugiej strony niezbędny jest bardzo sprawny system sprzedaży, rozliczania i fakturowania klientów łącznie z możliwością zbierania informacji o tych klientach, czyli system billingowy z systemem CRM. Klient źle obsługiwany będzie szukał innego dostawcy. Ten problem zaostrzy się zwłaszcza po naszym wejściu do Unii Europejskiej. Dyrektywa unijna 2003/54/EC mówi jasno, że po 1 lipca 2004 roku wszyscy klienci, którzy nie są gospodarstwami domowymi, będą mieli prawo wyboru dowolnego dostawcy energii, natomiast po 1 lipca 2007 roku takie prawo nabędą wszyscy. Zatem tylko firmy nowocześnie zorganizowane i zarządzane, bardzo sprawne w relacjach z klientami, wygrają w tej międzynarodowej konkurencji.

Obecnie współpracujemy z dwoma zakładami z tej branży: Zamojską Korporacją Energetyczną SA i Zakładem Energetycznym Wrocław SA. Jesteśmy doradcą informatycznym i jednocześnie dostawcą systemów informatycznych mySAP Business Suite oraz jego branżowej wersji mySAP Utilities firmy SAP.

Rozwiązanie branżowe posiada bardzo rozbudowany billing multienergetyczny, dzięki czemu jest w stanie sprostać wszystkim pomysłom na rozwijanie biznesu, jakie mogą się w branży pojawić.

ZEW i ZKE już wybrały drogę usprawniania swego biznesu, aby dostosować go do przyszłych warunków unijnych poprzez wspomaganie zarządzania wysokiej klasy systemami zintegrowanymi. Zakłady te stają się bardzo nowoczesnymi firmami, zarówno w strukturze wewnętrznej, jak i w relacjach z klientami indywidualnymi i korporacyjnymi. Warto tutaj podkreślić dalekowzroczną politykę zarządów obu firm, które pomimo dużej niepewności w branży związanej z jej restrukturyzacją i prywatyzacją, podjęły decyzję o inwestowaniu w system, który kompleksowo wesprze ich działalność i pozwoli, po wejściu do Unii, na konkurowanie z zachodnimi koncernami energetycznymi.

W związku z konsolidacją branży energetycznej kilka przedsiębiorstw będzie musiało ze sobą współpracować, konieczna będzie wówczas również „konsolidacja” ich systemów informatycznych. Czy inwestycje informatyczne, które teraz dokonują, mogą okazać się chybione?

Tu znów poruszyliśmy kwestię dalekowzroczności decyzji zarządów. Rozwiązania firmy SAP pozwalają obsługiwać bardzo złożone struktury organizacyjne i to zarówno holdingowe, jak i koncernowe. Umożliwiają też bezproblemową komunikację z innymi systemami, czy to ERP, billingowymi, czy też GIS. Systemy tej klasy są źródłem danych, których nie można już ogarnąć bez narzędzi informatycznych, a z drugiej strony źródłem wiedzy o tym, jak skutecznie prowadzić biznes.

To nie są rozwiązania tylko na dziś – są tworzone i rozwijane z myślą o rozwoju przedsiębiorstw. Skoro używają ich E.ON, RWE, Electrabel, Iberdrola, EDF, EnBW czy ENDESA, to o błędnym wyborze nie może być mowy.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marek Sznajder

IMG jest doradcą w zakresie zintegrowanych systemów informatycznych m.in. dla Zakładu Energetycznego Wrocław SA oraz Zamojskiej Korporacji Energetycznej SA.


53-332 Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 95
tel. (071) 783-21-00, fax (071) 783-22-00
e-mail: [email protected]
www.img.pl