Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

Energia XXXI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 139 (6216) 17 czerwca 2002 r.

Energia dla Poznania

Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A. (ZEC-P S.A.) jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, utworzoną w 1993 roku. Kapitał zakładowy wynosi 52 500 000 zł i dzieli się na 1 050 000 akcji. Dziś jesteśmy nowoczesnym przedsiębiorstwem, które dostarcza aglomeracji poznańskiej ciepło i energię elektryczną. Udział naszych dostaw w poznańskim rynku ciepła stanowi ok. 36%.

ZEC-P S.A. tworzą dwie elektrociepłownie: EC Garbary oraz EC Karolin. Zakłady te rozwijały się wraz z postępem urbanistycznym i gospodarczym naszego miasta. Podstawowym paliwem wykorzystywanym do produkcji jest węgiel i gaz ziemny. Wiodącą rolę w systemie zaopatrzenia miasta w energię odgrywa Elektrociepłownia Karolin. Tu znajdują się trzy podstawowe bloki energetyczne węglowe, wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu, oraz dwa wodne kotły szczytowe opalane mazutem. Wszystkie kotły na blokach opalanych węglem wyposażone są w niskoemisyjne palniki, ograniczające emisję tlenków azotu, oraz wysoko sprawne elektrofiltry, które oczyszczają spaliny z pyłów. Najnowszy blok energetyczny nr 3 ciepłowniczo-kondensacyjny posiada instalację odsiarczania spalin. Powstające w procesie spalania węgla popioły w całości zostają zagospodarowane przez przemysł cementowy, materiałów budowlanych, budowy dróg lub do rekultywacji terenów zdegradowanych. Emisja substancji zanieczyszczających wprowadzanych przez EC Karolin do atmosfery jest monitorowana przez 24 godziny na dobę. Pomiary emisji są przekazywane on-line (przez łącza telekomunikacyjne) do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tam w każdej chwili można skontrolować bieżący poziom emisji tlenku węgla, tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów.

Elektrociepłownia Garbary uruchomiona została w 1929 roku jako elektrownia miejska. Przez długi czas służyła jako podstawowy wytwórca energii elektrycznej dla Poznania. Dziś spełnia rolę szczytowego źródła ciepła dla miasta i jest dostawcą pary technologicznej dla lokalnych odbiorców przemysłowych. W 1999 roku zbudowana została magistrala ciepłownicza, która połączyła EC Karolin i EC Garbary. Zapoczątkowaliśmy w ten sposób daleko idącą restrukturyzację technologiczną tej elektrociepłowni. W efekcie ograniczyliśmy na Garbarach zużycie węgla jako paliwa podstawowego i zastąpiliśmy go gazem ziemnym. Planujemy tam budowę bloku gazowo-parowego, co jeszcze bardziej ograniczy emisję zanieczyszczeń w najstarszej części naszego miasta.

Nasze działania mają na celu rozwój przedsiębiorstwa, uwzględniający interesy i potrzeby właścicieli, pracowników i społeczności lokalnej. Od kilku lat bierzemy udział w pracach określających potrzeby energetyczne aglomeracji poznańskiej. Uczestniczymy m.in. w realizacji programu „Czyste powietrze dla Wildy”. Nasi specjaliści współpracowali także w tworzeniu „Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru miasta Poznania”. Dokument ten przyjęła Rada Miasta Poznania. Uwzględnianie „Założeń” przez przedsiębiorstwa energetyczne w planach rozwoju pozwoli aglomeracji poznańskiej na nieskrępowany rozwój miasta, przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Naszym dążeniem jest budowa firmy silnej, stabilnej, dobrze zorganizowanej i przyjaznej dla społeczeństwa. Aby to uwiarygodnić, podjęliśmy intensywne działania zmierzające do wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością wg norm serii ISO 9001:2000.

Nowe trendy w energetyce skłaniają nas do podejmowania działań związanych z eksploatacją rozproszonych źródeł energii. Zgłębiamy zagadnienia związane z energetyką wykorzystującą źródła odnawialne, tj. energię rzek, wiatru, promieniowania słonecznego, geotermię lub biomasę. Racjonalne wykorzystanie energii z tych źródeł przynosi wymierne efekty ekologiczne. Pracujemy także nad zagadnieniem pozyskania energii z odpadów komunalnych.

Realizowana w spółce polityka zmian organizacyjnych w sferze produkcji oraz zarządzania pozwoliła nam osiągnąć wyższy poziom w dziedzinie techniki i ochrony środowiska. Prowadzona restrukturyzacja Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich S.A. zaowocowała powstaniem czterech spółek-córek, które ciągle rozszerzają zakres proponowanych usług oraz zdobywają nowych klientów. Działając w sektorze energetycznym, jesteśmy zainteresowani zwiększaniem rynków zbytu, poszukiwaniem odbiorców oraz rozszerzaniem swojej działalności poza dotychczasowy obszar działania. Dokonaliśmy inwestycji kapitałowych w wielkopolskie spółki branży ciepłowniczej. Staliśmy się udziałowcem MPEC Wągrowiec Sp. z o.o. oraz PEC Września Sp. z o.o. Prowadzimy też rozmowy z kilkoma innymi podmiotami branży energetycznej zainteresowanymi prywatyzacją. Poszukujemy możliwości zastosowania małych układów skojarzonych, wykorzystujących silniki zasilane gazem. Jednostki tego typu warto budować w małych lokalnych przedsiębiorstwach ciepłowniczych, które wykorzystują już gaz do celów grzewczych. Rozważamy także budowę kotłów opalanych biopaliwami w miejscowościach, w których źródła ciepła są wyeksploatowane, nieefektywne i nie spełniające wymogów ochrony środowiska. Działania te nie tylko wpłyną korzystnie na środowisko naturalne, ale mogą przyczynić się również do powstawania nowych miejsc pracy. Jest to także szansa dla ożywienia gospodarczego regionów rolniczych.

W okresie przedakcesyjnym do Unii Europejskiej przed miastem Poznań staje nowe bardzo ważne wyzwanie, którym jest zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jako spółka jesteśmy uczestnikami Konsorcjum ds. Systemu Gospodarki Odpadami. Opracuje ono „Program gospodarki odpadami dla miasta Poznania”. Dokument ten umożliwi podjęcie działań zmierzających do pozyskania środków na inwestycje z funduszu ISPA Unii Europejskiej.

Zgodnie z przyjętą strategią staramy się tak działać na rynku, aby nasze przedsiębiorstwo jak najlepiej służyło mieszkańcom Poznania i regionu, rozwijało się, było bezpieczne dla środowiska i konkurencyjne na rynku energii.

Rok 2002 będzie dla naszej spółki szczególnie ważny, ze względu na rozpoczęty proces prywatyzacji. Minister Skarbu Państwa zaprosił w dniu 26 kwietnia br. zainteresowane podmioty do rokowań w sprawie zakupu akcji Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich S.A. Jesteśmy przekonani, że spółka jest dobrze przygotowana do prywatyzacji i cały proces zakończy się sukcesem zarówno dla właściciela, jak i dla samego przedsiębiorstwa oraz jego pracowników. n


Zespół Elektrociepłowni Poznańskich S.A.

60-960 Poznań, ul. Gdyńska 54
tel. centrala (061) 82 11 000
fax (061) 87 80 438
e-mail: [email protected]
www.zec.poznan.pl