Zielony Kołobrzeg

Jakość – Normalizacja i Środowisko
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
21 listopada 2012 r.

Symbioza przyrody i mieszkańców

Zielony Kołobrzeg

Janusz Gromek, prezydent Miasta Kołobrzeg

Kołobrzeg jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem położonym nad Bałtykiem, u ujścia rzeki Parsęty. Otoczone lasami, bogate w liczne źródła solankowe i borowiny miasto posiada swój unikalny mikroklimat, który przyciąga wielu kuracjuszy i turystów. Znaczna powierzchnia miasta znajduje się w granicach obszaru chronionego krajobrazu, gdzie występuje wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin, dlatego na terenie Kołobrzegu wyznaczono fragmenty obszarów Sieci Natura 2000.

Rola uzdrowiska wymusza działania proekologiczne. Miasto realizuje program „Rewitalizacji Kołobrzeskiej Strefy Uzdrowiskowej” z udziałem środków unijnych. Dba także o tereny chronione i pomniki przyrody, broni środowiska naturalnego przed szkodliwą działalnością człowieka, wspiera przedsięwzięcia wykorzystujące ekologiczne źródła energii. Promuje też akcje mające na celu edukację ekologiczną.

W ramach działań proekologicznych objęto mieszkańców systemem zbiórki odpadów komunalnych oraz systemem selektywnej zbiórki odpadów, prowadzonym metodą pojemnikową. Ponadto do Gminnej Zbiornicy Odpadów mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać zużyte opony, świetlówki oraz wszelkiego rodzaju niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny.

Innym przykładem jest realizacja zadań wynikających z „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest”. Od 2011 roku Kołobrzeg pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w wysokości ok. 907 tys. zł, dzięki którym usunięto ok. 98 ton materiałów zawierających azbest.

Potwierdzeniem wysiłków kołobrzeskich samorządowców mogą być zdobyte nagrody: III miejsce – Najbardziej Ekologiczna Gmina 2004 – 2006, I miejsce – Najbardziej Ekologiczna Gmina 2007 – 2008 oraz tytuł Zachodniopomorskiego Lidera Ekologii 2012 w kategorii przedsięwzięć w zakresie gospodarki odpadami.

„Zielony Kołobrzeg” – Kampania Edukacyjno-Informacyjna

Prowadzona od 2009 roku Kampania Zielony Kołobrzeg ma na celu poprawę środowiska poprzez budowanie i rozwijanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców i licznie odwiedzających kurort turystów. W ramach Kampanii odbywa się wiele cyklicznych działań o różnorodnym charakterze, m.in. akcje „Wielkie sadzenie roślin” „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, zbieranie zużytych baterii i nakrętek. Z myślą o edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży w kołobrzeskich szkołach odbywają się imprezy i konkursy w tym min. „Konkurs o najładniejszy ogród”, „Moje drzewko marzeń, „Wiosna – co słychać w przyrodzie?”, „Zieleń wokół nas” oraz fotograficzny konkurs „Klejnoty Kołobrzegu”. Opracowano i wydano wiele broszur i ulotek tematycznych poświęconych właściwemu dbaniu o zasoby przyrody np. „Solniska”, „Brzeg Morski – rośliny wydm białych i szarych”, „Pomniki przyrody”, „Grzyby trujące spotykane w lasach i parkach kołobrzeskich”. Do 2012 roku w 18 akcjach i 25 konkursach wzięło udział blisko 30 tys. uczestników.

Opr. MW

www.zielony.kolobrzeg.eu