Zobowiązania polskiej energetyki wobec UE

Energia XXXV
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 130 (6510) 5 czerwca 2003 r.

Zobowiązania polskiej energetyki wobec UE

Edward Najgebauer – prezes Zarządu Elektrowni Bełchatów SA
Andrzej Patrycy – prezes Zarządu Energoprojektu-Warszawa SA

Podpisany przez polski rząd traktat akcesyjny z krajami członkowskimi Unii Europejskiej zobowiązuje Polskę m.in. do znacznego ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza z dużych źródeł spalania (LCP). Większość polskich elektrowni i elektrociepłowni opalanych przede wszystkim paliwem stałym przekracza dopuszczalne przez UE standardy emisji, zaś wszelkie inicjatywy służące poprawie ekologii wytwarzania energii elektrycznej i ciepła poprawiają pozycję krajowych wytwórców na europejskim rynku energii.

Elektrownia Bełchatów S.A. realizuje od lat proekologiczną politykę „czystego” wytwarzania energii elektrycznej, budując na istniejących ośmiu blokach energetycznych instalacje odsiarczania spalin (IOS), w tym pierwszą w kraju mokrą wapienno-gipsową. W strategii elektrowni przewiduje się również realizację IOS na blokach 3 i 4, zaś bloki 1 i 2 jako najstarsze, będą pracowały przy minimalnych odtworzeniowych nakładach inwestycyjnych do 2015 roku, na co uzyskano derogacje w traktacie akcesyjnym. Również w zakresie NOx metodami pierwotnymi uzyskano 40% redukcję emisji.

Ostatnim przykładem konstruktywnej realizacji wymagań traktatu akcesyjnego przez Elektrownię Bełchatów S.A. jest projekt budowy nowoczesnego bloku energetycznego opalanego węglem brunatnym na parametry nadkrytyczne o mocy 833 MW. Projekt ten jest wynikiem ścisłej, wieloletniej współpracy pomiędzy Zarządem Elektrowni Bełchatów S.A. i jego Doradcą Technicznym – „Energoprojektem-Warszawa” S.A. Dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej, przy niskich emisjach szkodliwych gazów, może on wspomóc zobowiązania rządu polskiego w uzyskaniu określonych przez Unię Europejską łącznych limitów emisji dla sektora dużych źródeł spalania.

Prezentowane na stronie V artykuły wskazują na konieczność odtwarzania zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym mocy elektrycznej w najlepszej dostępnej technice (BAT), rekomendując projekt budowy bloku 833 MW w Elektrowni Bełchatów S.A. do realizacji, w ramach Polityki energetycznej państwa. n