Skorzystaj z nowych możliwości

ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.

Skorzystaj z nowych możliwości
TEL-ENERGO

 

Prawidłowe funkcjonowanie sektora energetycznego zależy od sprawnego systemu telekomunikacyjnego. System ten musi zapewnić energetyce zarówno obsługę aplikacji krytycznych dla jej działania (akwizycja danych, telesterowanie, teleregulacja), jak też prawidłowe zarządzanie jej zasobami.

Szybki rozwój sieci telekomunikacyjnej w zakresie techniki światłowodowej i nowej generacji cyfrowych urządzeń teletransmisyjnych oraz podpisanie porozumienia o współpracy operatorskiej z TP SA, stworzyły dogodne warunki do wzbogacenia dotychczasowej oferty TEL-ENERGO na rzecz sektora energetycznego.

Infrastruktura Rynku Energii Elektrycznej

To niezwykle istotne z punktu widzenia energetyki przedsięwzięcie nie może funkcjonować bez niezawodnej sieci transmisji danych łączącej poszczególne elektrownie systemowe, elektrociepłownie, spółki dystrybucyjne (33) oraz innych graczy rynkowych. W ramach rynku zrealizowana została transmisja pomiarów stanu liczników energii elektrycznej do centrum administratora Rynku Energii Elektrycznej oraz łącza cyfrowe do poszczególnych graczy rynkowych.

Wewnętrzne sieci teleinformatyczne firm energetycznych z centrum informatycznym administratora zostały połączone na bazie kanałów 64 kbit/s. Taka przepustowość zapewnia szybką transmisję danych niezbędną w procesie ofertowym. Konfiguracja Systemu Teletransmisyjnego Energetyki, budowanego i obsługiwanego przez TEL-ENERGO, nowoczesne wyposażenie i centralny system całodobowego nadzoru gwarantują wymaganą niezawodność pracy sieci.

Czy znasz wyróżnik „0-27”?

Rozbudowa sieci telekomunikacyjnej energetyki oraz umowa międzyoperatorska podpisana przez TEL-ENERGO i operatora narodowego umożliwiły rozpoczęcie prac nad kompleksowym przejęciem przez TEL-ENERGO obsługi sektora energetycznego w zakresie usług głosowych.

Porozumienie zawarte pomiędzy TEL-ENERGO a TP SA dotyczy zasad technicznej współpracy między siecią TP SA a wydzieloną siecią telekomunikacyjną sektora energetycznego, zarządzaną przez TEL-ENERGO (wyróżnik 0-27), a także wzajemnych rozliczeń za świadczone usługi telekomunikacyjne. Na mocy tego porozumienia zostały uzgodnione punkty styku sieci we wszystkich strefach numeracyjnych na terenie całego kraju. Pierwszy punkt styku obu sieci został uruchomiony w Warszawie, następne powstają w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz w pozostałych strefach numeracyjnych.

Od 1 października TEL-ENERGO rozpoczęło podłączanie do sieci telekomunikacyjnej zakładów energetycznych, elektrowni i elektrociepłowni oraz innych podmiotów związanych z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Z możliwości, jakie niesie ze sobą sieć TEL-ENERGO do końca roku skorzysta 11 dużych klientów biznesowych z 12 tysiącami abonentów końcowych! Jest to oczywiście tylko początek realizacji zakrojonych na szeroką skalę planów.

Podmioty podłączone do wydzielonej sieci telekomunikacyjnej zarządzanej przez TEL-ENERGO będą korzystać nie tylko z połączeń wewnątrzsieciowych, ale również z połączeń międzymiastowych, międzynarodowych oraz połączeń z abonentami sieci telefonii komórkowej. Sieć telekomunikacyjna energetyki umożliwia również świadczenie usług krajowej i międzynarodowej transmisji danych, opartej na protokole ATM, oraz dostęp do sieci Internet.

Przyjęty cennik na usługi telekomunikacyjne pozwoli zmniejszyć wydatki przedsiębiorstw, które włączą się do sieci „0-27”.

Przyłącz się do nas!

Decyzję o skorzystaniu z oferty TEL-ENERGO podejmują sami zainteresowani. Nadmienić tu trzeba, że przekierowanie ruchu do sieci TEL-ENERGO nie wymaga rezygnacji z dotychczasowego powiązania z operatorem TP SA, nie wymaga również zmian w numeracji.

Przygotowania do roku 2000

Zrealizowana struktura sieci dostępowej PCM 30 została wykorzystana do utworzenia na potrzeby energetyki systemu łączności awaryjnej. Polega on na zapewnieniu awaryjnej łączności dyspozytorskiej wytypowanym obiektom dzięki wykorzystaniu cyfrowych kanałów 64 kbit/s. Pierwsza warstwa sieci pozwala na bezpośrednią łączność dyspozytorską pomiędzy Krajową Dyspozycją Mocy a pięcioma Obszarowymi Dyspozycjami Mocy (ODM). Centrale dyspozytorskie zlokalizowane w poszczególnych ODM umożliwiają bezpośrednie połączenia do wszelkich obiektów energetycznych na obszarze operatywnego działania ODM.

obecnie: www.exatel.pl