METPOL – jakość, technologia, doświadczenie

Jakość XI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 260 (6033) 7 listopada 2001 r.


Rozmowa z Józefem Mykowskim, pełnomocnikiem ds. systemów jakości

W jaki sposób realizowane są zagadnienia jakości wyrobów w zakładzie ?

Od początku istnienia zakładu jakość wyrobów była niezmiernie ważnym problemem. Świadomość wagi tego zagadnienia była obecna nie tylko w kierownictwie zakładu, lecz również wśród całej załogi. Naturalną rzeczą było zatem podjęcie prac związanych z dostosowaniem Zakładowego Systemy Jakości do wymagań norm ISO 9000. Certyfikat ISO 9002 otrzymaliśmy w 2000 roku. Prace z tym związane pozwoliły na uporządkowanie i usystematyzowanie wszystkich zagadnień mających wpływ na jakość – począwszy od dostaw surowców, aż po zbyt wyrobów. Dostawcy surowców to przede wszystkim renomowane huty, o znanej nam, zgodnej z ostrymi wymogami i ustabilizowanej jakości wyrobów. Pomimo że każda dostawa posiada atest jakości, losowo przeprowadzamy badania blach w laboratoriach Politechniki Poznańskiej. Gwarancją stałej, wysokiej jakości surowców jest też fakt, że współpraca z hutami jest współpracą wieloletnią, nie podlegającą koniunkturalnym zmianom związanym z cenami. Podstawowym elementem oceny dostawcy jest jakość dostarczanego surowca.

Dlaczego firma przykłada tak dużą wagę do jakości stosowanego surowca?

W naszej produkcji jakość surowca ma bardzo duże znaczenie w ocenie wyrobu końcowego. Nie możemy sobie pozwolić na utratę zaufania klientów, a zdajemy sobie sprawę, że aby otrzymać końcowy wyrób o wysokiej jakości nie możemy stosować taryfy ulgowej na żadnym z etapów produkcji. Dlatego nie tylko dbamy o jakość surowca, lecz również wkładamy wiele wysiłku w utrzymanie wysokiego poziomu jakości wyrobu na każdym etapie produkcji. Ponieważ człowiek jest zazwyczaj najbardziej zawodnym elementem w procesie produkcji, staramy się, poprzez automatyzację procesów produkcyjnych, wyeliminować jego wpływ na końcową jakość wyrobu, a przy okazji odciążyć ludzi od pracy fizycznej. Ich wysiłek jest skierowany na kontrolę poprawności procesów produkcyjnych oraz na kontrolę jakości naszych wyrobów. Dobra jakość surowców jest bazą, na której budujemy wysoką jakość wyrobów finalnych.

Jak z punktu widzenia jakości wygląda problem nieuczciwej konkurencji panującej na rynku?

Przez lata naszej działalności przyzwyczailiśmy naszych klientów, że METPOL to gwarancja wysokiej jakości wyrobu. Niestety, zdarzały się przypadki posługiwania się, przez nieuczciwych konkurentów, nazwą naszej firmy przy wprowadzaniu swoich towarów na rynek. Pół biedy gdy były to towary dobrej jakości, gorzej gdy wprowadzane na rynek wyroby były miernej jakości. Możliwości interwencji są bardzo ograniczone, bo jakkolwiek prawo mamy dobre, to możliwości wyegzekwowania tego prawa są niewielkie. Dlatego zakupiliśmy drukarki przemysłowe do wykonywania nadruków firmowych na wyrobach. Te wyroby, które z różnych powodów nie mogą być opisywane za pomocą drukarek są znakowane znakiem firmowym. Obecnie wszystkie nasze wyroby są znakowane. W przypadku reklamacji, natychmiast jesteśmy w stanie ocenić, czy wyrób jest naszej produkcji. Nie wszystkie jednak uczciwe firmy mogą sobie pozwolić na znaczny wydatek na zakup drukarek. Te firmy w dalszym ciągu będą miały problemy z rozpoznawaniem swoich wyrobów.

W czym, pana zdaniem, tkwi problem braku możliwości egzekwowania prawa?

Rozporządzenie z 24 lipca 1998 r. (Dz.U. nr 99, poz.637 ) wyraźnie podaje, które wyroby mogą być stosowane na budowie bez odpowiedniej normy lub aprobaty technicznej. Wszystkie profile, listwy i wieszaki do suchej zabudowy i ociepleń muszą posiadać aprobaty techniczne. Obowiązek kontroli dopuszczenia wyrobu do zastosowania na budowie, zgodnie z ustawą – Prawo budowlane, spoczywa na kierowniku budowy i inspektorze nadzoru. Nie wszyscy jednak tego obowiązku przestrzegają. Instytucje powołane do kontroli wymagają „doniesienia o przestępstwie”, a to wymagałoby zatrudnienia detektywa, który wykonywałby pracę… kierownika budowy lub inspektora nadzoru! Koło się zamyka.

Czy kontynuacją projakościowego rozwoju firmy będą kolejne certyfikaty ISO?

Oczywiście! Nasz certyfikat ISO 9002 zachowuje ważność do listopada 2003. Do tego czasu spokojnie przygotujemy się do spełnienia nowych wymagań zawartych w normie ISO 9000:2000.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał MCh