Szansa rozwoju regionu

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Szansa rozwoju regionu
Prywatyzacja Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA

 

Na początku czerwca ubiegłego roku rozpoczął się proces prywatyzacji jednej z najbardziej atrakcyjnych pod względem lokalizacji elektrociepłowni, którą jest Elektrociepłownia „Zielona Góra” SA, realizującej ambitny program rozwojowy związany z wykorzystaniem do produkcji energii największych w Polsce, udokumentowanych, regionalnych złóż gazu ziemnego z okolic Kościana.

W wyniku przeprowadzonych przez doradcę analiz i studiów prywatyzacyjnych, minister Skarbu Państwa podjął decyzję o prywatyzacji spółki w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. 25 lipca br. w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazało się ogłoszenie prasowe zapraszające inwestorów do rokowań. Termin składania ofert wstępnych upływa 29 września br. Krótka lista potencjalnych inwestorów zostanie wyłoniona w październiku. Proces prywatyzacji powinien zostać zakończony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2001 roku.

Prywatyzacja Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA, zdaniem prezesa Zarządu, Mariana Babiucha, nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem umożliwiającym realizację długofalowego programu rozwoju spółki. Osiągnięcie zakładanych w tym programie celów strategicznych powinno przyczynić się nie tylko do rozwoju prywatyzowanej spółki, ale również miasta Zielona Góra, Zielonogórskiego Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu oraz regionu. Spółka przygotowywała się do prywatyzacji bardzo starannie, realizując wiele działań i przedsięwzięć, polegających między innymi na: restrukturyzacji funkcji pomocniczych, racjonalizacji wielkości i struktury zatrudnienia, optymalizacji struktury organizacyjnej oraz przygotowaniu i wdrożeniu systemów informatycznych sterowania procesami produkcyjnymi i zarządczymi. Najważniejszym jednakże, według prezesa Zarządu, celem strategicznym spółki jest rozwój techniczno-technologiczny, którego rdzeniem jest budowa bloku gazowo-parowego. Koncepcja ta pojawiła się już w 1994 roku w związku z występującym w regionie deficytem energii elektrycznej oraz odkryciem wspomnianych złóż gazu ziemnego.

Uwzględniając wyniki wierceń i prac geofizycznych według stanu na dzień 31.05.2000 r., PGNiG S.A. szacuje zasoby wydobywalne gazu zaazotowanego w tym rejonie na prawie 30 mld m3, co stanowi około 24 mld m3 w przeliczeniu na wysoki metan.

W latach 1994-1999 na zlecenie elektrociepłowni wykonano około 30 opracowań i projektów obejmujących studia przedinwestycyjne, analizy techniczne, oceny efektów ekologicznych, analizy finansowe i oceny opłacalności inwestycji. Spółka współpracowała w tym zakresie z wieloma specjalistami i konsultantami, uznanymi zarówno w Polsce, jak i na świecie. W rezultacie wypracowano zoptymalizowaną koncepcję przedsięwzięcia polegającego na budowie bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 186 MW.

Projektowany blok składać się będzie z następujących podstawowych układów:

 

  • turbozespołu gazowego z układem palników przystosowanych do spalania zarówno gazu ziemnego zaazotowanego, jak również oleju opałowego lekkiego, o mocy elektrycznej brutto wynoszącej 122 MW,
  • kotła odzyskowego dwuciśnieniowego o cyrkulacji naturalnej, zasilanego spalinami odlotowymi wytwarzanymi przez turbinę gazową (bez podgrzewania wody sieciowej),
  • turbozespołu parowego zasilanego parą z kotła odzyskowego, wytwarzającego energię elektryczną i cieplną w układzie skojarzonym, przystosowanego do pracy ciepłowniczej, a także ciepłowniczo-kondensacyjnej lub kondensacyjnej o mocy elektrycznej brutto wynoszącej około 64 MW oraz mocy cieplnej 123 MW.

Realizacja powyższego przedsięwzięcia inwestycyjnego, stanowiąca integralny element trwającego procesu prywatyzacji EC „Zielona Góra” SA, przyczyni się do uzyskania szeregu efektów ekonomiczno-finansowych i ekologicznych, a w tym obniżkę jednostkowych kosztów produkcji oraz istotne ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Dotychczasowe duże zainteresowanie inwestorów udziałem w prywatyzacji Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA ma swoje uzasadnienie biznesowe w chłonności lokalnego rynku energii elektrycznej i cieplnej, preferencjach określonych w prawie energetycznym dla skojarzonych źródeł energii oraz relatywnie niskich kosztach pozyskiwania paliwa (gaz ze złóż lokalnych w rejonie Kościana typu GZ-42 o wartości opałowej 24 MJ/m3).

Prywatyzacja Elektrociepłowni „Zielona Góra” SA to znacząca szansa dla rozwoju regionu oraz harmonijnego rozdziału płynących z tej prywatyzacji korzyści dla Skarbu Państwa, prywatyzowanej spółki i inwestora.

logo

Elektrociepłownia „Zielona Góra” SA
65-005 Zielona Góra, al. Zjednoczenia 103
tel. (068) 327-10-53, fax (068) 327-10-60
e-mail: [email protected]
http://www.ec.zgora.pl