Energetyka i telekomunikacja – w stronę synergii

Energia XXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 61 (5834) 13 marca 2001 r.

Energetyka i telekomunikacja – w stronę synergii

Wypowiedź Jacka M. Walczykowskiego,
wiceprezesa Zarządu, zastępcy dyrektora generalnego Elektrim SA

FotoEnergetyka, obok telekomunikacji i przemysłu kablowego staje się jednym z zasadniczych filarów holdingu. Spółka zamierza także poszerzyć swą aktywność o dystrybucję energii, dlatego złożyła ofertę udziału w prywatyzacji grupy zakładów energetycznych G-8.

Tradycja Elektrimu wiąże naszą firmę z sektorem energetycznym. Przez lata swej działalności firma umacniała pozycję w polskiej gospodarce, a także na rynkach zagranicznych, stając się potężnym holdingiem produkcyjno-handlowym. Rozwijaliśmy działalność w różnych sektorach gospodarki. W ostatnim czasie firma zdobywała coraz mocniejszą pozycję na rynku telekomunikacyjnym, co pozostawiało energetykę nieco w cieniu. Tak było do niedawna. Nowa strategia działania spółki kładzie duży nacisk właśnie na tę branżę.

Rola Elektrimu w polskiej powojennej energetyce jest trudna do przecenienia. Nasza firma uczestniczyła najpierw w odbudowie, a potem modernizacji krajowego przemysłu elektrotechnicznego, pracującego dla potrzeb energetyki zawodowej i przemysłowej. Aranżowała współpracę techniczną z firmami z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Zakupiła wiele licencji, które pozwoliły unowocześnić przesył i rozdział energii elektrycznej w Polsce. Wzbogaciło to ofertę eksportową zakładów produkcyjnych i samego Elektrimu.

Nowa epoka w dziejach firmy wiąże się z jej prywatyzacją. W 1991 roku PTHZ Elektrim zostaje przekształcony w spółkę akcyjną, a w następnym roku debiutuje jako jedna z pierwszych spółek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z dniem 1 stycznia 1998 r. Elektrim zmienia swoją strukturę organizacyjną, dostosowując ją do potrzeb rynku oraz posiadanych aktywów.

Tak powstało kilka samodzielnych spółek obecnej Grupy Energetycznej Elektrim SA: Elektrim – Volt, Elektrim – Megadex i Elektrim – Kable. Udział w prywatyzacji polskiego przemysłu poszerzył tę grupę o ZE PAK i Rafako.

Współtworzymy wolny rynek energii

Tak jak dawniej, również i dziś Elektrim ma znaczący wpływ na polski rynek energetyczny. Jesteśmy jednym z pionierów wolnego rynku energii w Polsce, współtworzymy ten rynek. Staramy się przełamywać monopole, kształtować reguły gry. Nowa strategia Elektrimu zakłada między innymi wzmocnienie grupy energetycznej holdingu. Jest to z pewnością odpowiedź na przemiany, jakie dokonują się na rynku energetycznym w Polsce.

W listopadzie 1999 r. przystąpiliśmy do tworzenia Giełdy Energii, jesteśmy jednym z jej akcjonariuszy. W grudniu 1999 r. zostaliśmy jednym z założycieli Fundacji Rynku Energii Elektrycznej. Elektrim jest również strategicznym inwestorem w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, posiadamy 38,46% akcji PAK. Elektrim – Volt otrzymał koncesję na obrót energią elektryczną i jako pierwsza firma w kraju poza Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi zawarł kontrakty na sprzedaż energii. Firma ta posiada także koncesje na import paliw płynnych oraz na import ropy naftowej.

Elektrim jest i będzie z pewnością jednym z najważniejszych uczestników polskiego rynku energetycznego. Chcemy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje jego liberalizacja. Duże perspektywy dla naszej firmy wiążą się z szeroko zakrojonymi procesami modernizacyjnymi, jakie przechodzi ten sektor, tu również jesteśmy przygotowani na wyzwania rynku, oferując usługi i produkty najwyższej jakości.

Wytwarzanie – obrót – dystrybucja

Elektrim ma dziś silną pozycję na polskim rynku energetycznym, upatrując swoją przyszłość w jeszcze większym zaangażowaniu się w rozwój tego sektora poprzez długofalowe inwestycje. Stąd też nasze uczestnictwo w przetargu na prywatyzację G-8

Wybór naszej oferty oznaczać będzie korzyści dla obu stron. Wynikną one przede wszystkim z synergii między telekomunikacją a energetyką. Elektrim posiada ponad 3,5 mln klientów, którym świadczy usługi zintegrowanej telekomunikacji: stacjonarnej i mobilnej oraz telewizji kablowej i internetu. Natomiast zakłady energetyczne wchodzące w skład G-8 posiadają sieć światłowodową o łącznej długości ponad 2800 km. Ta zaawansowana infrastruktura telekomunikacyjna jest tylko sporadycznie wykorzystywana przez spółki z zewnątrz. Praktycznie majątek ten nie jest wykorzystywany przez ich właścicieli. Alians z Elektrimem umożliwi zwiększenie zasięgu usług oferowanych przez spółki dystrybucyjne.

Warto również dodać, że spółki te dysponują poważnym potencjałem w zakresie użyczania prawa drogi pod budowę nowych linii światłowodowych. Udział Konsorcjum Elektrimu w prywatyzowanych spółkach zwiększa możliwość sfinansowania inwestycji telekomunikacyjnych. Ponadto działalność teletransmisyjna grupy Elektrim opiera się na wykorzystaniu sieci światłowodowych. Ta synergia pozwoli również na obsługę rozliczeń z nabywcami energii przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej i internetowej.

Chciałbym podkreślić, że przystępując do prywatyzacji grupy G-8 jesteśmy otwarci na współpracę z inwestorem branżowym, który odpowiadałby polityce i strategii państwa w dziedzinie energetyki. Partnerem mógłby być również inwestor pasywny, np. fundusz emerytalny.

Udana prywatyzacja

Elektrim jest polską firmą o dużym doświadczeniu, które zdobyliśmy przy prywatyzacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i wielu innych przedsiębiorstw. Wyniki jednoznacznie wskazują, że potrafimy to robić z korzyścią dla wszystkich stron. Elektrim podwyższył kapitał w PAK, zobowiązując się do przeprowadzenia restrukturyzacji firm, a jednocześnie utrzymania stanu zatrudnienia. Obecnie stan załogi tych przedsiębiorstw zmniejszył się o około 50 proc., ale ani jedna osoba nie została zwolniona. Byli pracownicy znaleźli zatrudnienie w spółkach zależnych PAK. Aktualnie w spółkach tych pracują oni przy demontażu starych bloków w Pątnowie, a w przyszłości będą brali udział w budowie nowych. Preferujemy wykorzystanie ludzi, a nie ich zwalnianie. Warto podkreślić, że Elektrim nie wprowadził żadnych zmian kadry zarządzającej w PAK, natomiast włączył swojego przedstawiciela, który negocjował umowy, a teraz jest odpowiedzialny za ich realizację.

Elektrim zamierza pozostać znaczącym uczestnikiem polskiego rynku energetycznego, starając się definiować najbardziej korzystną formę tego uczestnictwa. Nazwa Elektrim zawsze była pozytywnie kojarzona z sektorem energetyki, zaś kwalifikacje spółki pozwalają jej utrzymać pozycję lidera w procesie budowania nowego polskiego rynku energetycznego.