ENERGIA XX – Prywatyzacja polskiej energetyki, cz. 3
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 299 (5464) 21 grudnia 1999 r.
Głęboka modernizacja Elektrowni Turów
Wypowiedź Jerzego Łaskawca, dyrektora generalnego Elektrowni Turów
Technika w służbie lepszego świata |
Elektrownia Turów zlokalizowana w Bogatyni na styku granic Czech, Polski i Niemiec na początku lat 90. stanęła przed dylematem odtworzenia wyeksploatowanych bloków energetycznych i sprostania nowym normom ochrony środowiska. Lokalizacja Elektrowni Turów nakładała szczególne wymagania ze względu na stopień degradacji środowiska na obszarze znacznej koncentracji przemysłu energetycznego w regionie Nysy Łużyckiej – nazwanego „czarnym trójkątem”. Zastosowano strukturę realizacji projektu w oparciu o zabezpieczenie środków inwestycyjnych przychodami z przyszłej i bieżącej produkcji. Było to pierwsze w Polsce i w całej Europie Środkowej i Wschodniej rozwiązanie w tak dużej skali.
Rozpoczęte zadanie inwestycyjne w 1995 r. jest na półmetku realizacji.
Dylematy, które stały przed inwestorem były rozwiązywane wspólnie przez wiele instytucji rządowych, finansowych i przemysłowych z kraju i z zagranicy, program inwestycyjny z założenia został rozłożony na trzy etapy związane z nowoczesnym odtworzeniem technicznie i moralnie zdekapitalizowanego majątku najstarszych sześciu bloków oraz budowę instalacji odsiarczania spalin dla „młodszych” bloków nr 8, 9 i 10.
Na jakim etapie realizacji jesteśmy?
- Pierwsza faza inwestycji rozpoczęta w 1995 r. jest zakończona. Elektrownia Turów ma już w eksploatacji odtworzone, nowoczesne pierwsze dwa bloki z kotłami fluidalnymi o mocy 235 MW każdy w miejsce starych bloków z kotłami pyłowymi o mocy 200 MW. Inwestycja sfinansowana i zabezpieczona umową długoterminową na sprzedaż mocy i energii do PSE S.A.
- Ze środków własnych przeznaczonych na inwestycje wybudowała instalację odsiarczania spalin na blokach 8, 9 i 10.
- Uruchomiona została instalacja do przygotowania wapienia przeznaczonego do eliminacji siarki w procesie spalania w kotłach fluidalnych oraz mączki wapiennej do eliminacji siarki ze spalin w kotłach nr 8, 9 i 10. Działalność tę prowadzi wyodrębniona spółka będąca własnością Elektrowni Turów.
- Druga faza modernizacji obejmująca odtworzenie mocy bloku nr 3 jest w ostatnim etapie realizacji i powinna być ukończona zgodnie z harmonogramem w połowie br.
- Rozpoczęto trzecią fazę modernizacji, która obejmuje odtworzenie mocy trzech bloków nr 4, 5 i 6 z kotłami fluidalnymi kompaktowymi. Będą one miały moc 260 MW każdy i są technicznym najnowszym rozwiązaniem oferowanym przez Foster Wheeler.
- Umowy kredytowe na finansowanie ostatniego etapu modernizacji są w ostatnim etapie negocjacji z bankami i funduszami proekologicznymi.
Przekształcenia i nowe jakości związane z inwestycją
- Przywołanie na teren ekologicznie zdegradowany najlepszej dostępnej techniki i technologii modernizacyjnej za cenę konkurencyjną w porównaniu z nowymi inwestycjami.
- Wyszkolenie i wykształcenie własnej kadry do realizacji i nadzoru inwestycji zdolnej do współpracy ze światowymi koncernami ABB i Foster Wheeler.
- Przygotowanie Elektrowni Turów jako obiektu energetycznego do wyzwań technicznych i rynkowych na następne 25 lat.
- Uruchomienie największej w Europie Środkowej i Wschodniej inwestycji w sektorze energetycznym wg nowoczesnego modelu finansowania.
- Przygotowanie Elektrowni Turów do zmiany statusu prawnego z przedsiębiorstwa państwowego w podmiot prawa handlowego – złożenie wniosku w dniu 23.11.1999 r. do ministra Skarbu Państwa o komercjalizację przedsiębiorstwa.
Rezultaty głębokiej modernizacji Elektrowni Turów w chwili obecnej:
- Osiągnięcie założonych celów strategicznych.
- Ożywienie gospodarcze całego regionu dorzecza Nysy Łużyckiej.
- Produkcja czystej energii, spełnienie norm ochrony środowiska.
- Monitoring procesów wytwarzania, komputeryzacja nastawni blokowych, nowy punkt dyspozytorski dla całej elektrowni.
- Szkolenia załogi, wzrost wiedzy i umiejętności kadry i całego zatrudnionego personelu.
- Wybudowane i oddane do eksploatacji dwa nowe bloki fluidalne uzyskujące bardzo dobre charakterystyki ruchowe i ekologiczne.
- Program modernizacji Elektrowni Turów przekroczył półmetek.
- Ostatni etap modernizacji bloków nr 4, 5, i 6 w trakcie zamknięcia procesu finansowania.
- Pojawienie się nowej technologii spalania zasiarczonego węgla brunatnego, wzrost sprawności wytwarzania, podwyższenie wiedzy i poziomu technicznego pracowników zatrudnionych w elektrowni.
- Optymalne wykorzystanie lokalnego taniego paliwa, wykształconej kadry technicznej i wprowadzenie prototypowej techniki na światowym poziomie.
- Po spłacie zobowiązań kredytowych – najtańsza i czysta ekologicznie energia elektryczna.
- Gwarancje jakościowe ze strony Konsorcjum ABB-FW przez zachowanie norm ISO.
Turów – elektrownia roku 1999
„Turów dostarcza przykładu rozwojowi Europy Środkowej” – pisze w tegorocznej edycji jesiennej prestiżowe pismo amerykańskie „Electric Power International”, prezentując ten 37-letni obiekt energetyczny od strony dokonanych w ostatnich latach i planowanych w najbliższej przyszłości zmian. „W następstwie programu modernizacji – czytamy – ta przestarzała i opalana węglem brunatnym elektrownia zamieni się w sprawną instalację o niskiej emisji substancji toksycznych”.
Ze względu na wysoką do niedawna jeszcze emisję dwutlenku siarki i tlenku azotu wciśnięty między terytoria Polski, Czech i Niemiec teren elektrowni zasłużył sobie na nazwę „Czarnego Trójkąta”. Nowa technologia pozwoli nie tylko zwiększyć moc elektrowni z 200 do 235 MW, ale również zredukować emisję dwutlenku siarki o 90 procent! Dostawcą instalowanych w Turowie kotłów fluidalnych CFB jest firma Foster Wheeler Energy International z siedzibą w Clinton, stan New Jersey, USA.
Wszystko to skłoniło pismo amerykańskie do przyznania Elektrowni Turów tytułu „The 1999 Powerplant Award”.