Niższe zużycie tańszej energii

Energia XXXII
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 217 (6294) 17 września 2002 r.

Niższe zużycie tańszej energii

Istnieje wiele branż, w których energia elektryczna stanowi istotny element rachunku kosztów, a w efekcie ceny końcowej produktu. W dobie nasilającej się konkurencji, poszukiwanie możliwości redukcji kosztów staje się koniecznością. Electrabel, ekspert w dziedzinie energetyki, może pomóc w znalezieniu sposobu na niższe zużycie tańszej energii.

Wybór

Bazując na koncesji na obrót energią elektryczną, od 2000 roku Electrabel oferuje dostawy energii elektrycznej do uprawnionych odbiorców końcowych (od 1 stycznia 2002, są to firmy o zużyciu ponad 10 GWh rocznie).

Charakter działalności Electrabel można porównać z pracą brokera ubezpieczeniowego, który dzięki niezależnej pozycji i dostępowi do bogatej oferty jest zdolny przygotować konkurencyjną i kompleksową ofertę. Podobnie Electrabel, dzięki dynamicznemu działowi tradingu i bazując na bogatych doświadczeniach z innych krajów europejskich, umożliwia wolny wybór źródła energii przy jednoczesnym dążeniu do zapewnienia nowoczesnego standardu obsługi i konkurencyjnego poziomu cen.

Electrabel stosuje zasadę SPOC (Single Point Of Contact), co ułatwia klientom pracę, gdyż podczas całego procesu sprzedaży mogą się oni kontaktować się tylko z jedną osobą: Key Account Managerem.

W pierwszej kolejności, wspólnie z klientem, analizowany jest jego profil zużycia oraz wszystkie aspekty techniczno-ekonomiczne wynikające z charakteru procesu technologicznego.

Electrabel posługuje się grafikami zużycia lub przygotowuje ofertę w oparciu o tzw. base load, czyli stałe podstawowe zużycie. Efektem tych analiz jest oferta, która staje się przedmiotem negocjacji, tak aby jak najlepiej spełniała oczekiwania klientów.

Przykładem połączenia oferty sprzedaży i tradingu jest indeksowanie ceny energii ceną giełdową surowca produkowanego przez klienta np. aluminium, miedzi czy gumy. Zabezpiecza to klienta przed fluktuacjami na rynkach światowych.

Po ewentualnym podpisaniu umowy, Electrabel kontynuuje opiekę nad klientami, wspierając ich w zakresie bilansowania zapotrzebowania, zgłaszania grafików dostaw, prowadzenia rozliczeń finansowych i ilościowych oraz kontaktów z operatorami sieci.

Pomoc obejmuje także kwestie prawne np. zawieranie umowy przesyłowej oraz innych niezbędnych umów.

Wiedza

W ramach doradztwa energetycznego Electrabel oferuje trzy główne produkty: przegląd, ocenę systemu energetycznego i zarządzanie programem oszczędzania energii. Wszystkie trzy usługi mają na celu znalezienie możliwości oszczędzania energii, a co za tym idzie obniżenia kosztów funkcjonowania firmy z wykorzystaniem bogatego i długoletniego doświadczenia Electrabel i jej firm siostrzanych: Tractebel, Laborelec i ARGB.

Electrabel zapewnia dostęp do najlepszych i najnowszych technologii dotyczących oszczędności energii (European Best Available Techniques, w skrócie BAT), a będąc niezależnym od producentów urządzeń, jest obiektywny w swoich ocenach.

Standardowy przegląd energetyczny może składać się z pięciu modułów:

  • energia elektryczna, silniki elektryczne, zarządzanie mocą szczytową i moc bierna,
  • gaz,
  • ciepło, para technologiczna i ciepła woda,
  • sprężone powietrze,
  • oświetlenie.

Zarówno zakres, jak i procedura są elastycznie dostosowywane do potrzeb klienta oraz specyfiki zakładu. Typowa procedura obejmuje sześć etapów:

  1. wstępną ocenę sytuacji i możliwości współpracy,
  2. określenie priorytetów, ram czasowych, metod działania i danych wyjściowych,
  3. podpisanie kontraktu,
  4. wykonanie przeglądu energetycznego,
  5. prezentację raportu,
  6. informację od klienta i ocenę wyników.

W efekcie przeglądu powstaje raport, zawierający opracowanie ogólnej struktury zużycia energii, analizę optymalnych sposobów wykorzystania różnych form energii, ocenę efektywności w punktach zużycia energii oraz wskazanie obszarów największych oszczędności, akcentując te najprostsze i nie wymagające dużych nakładów inwestycyjnych.

Podczas całego projektu do dyspozycji klienta jest Key Account Manager oraz Project Manager. To oni przygotowują wraz z klientem ramy całego procesu, organizują zespół, przeprowadzają przegląd, prezentują raport. Electrabel gwarantuje w umowie pełną poufność danych i wyników audytu. Takie podejście ułatwia klientowi współpracę, a cały przegląd staje się bardziej przejrzysty i efektywny.

Doświadczenie

W dniach 4-8 marca br. Electrabel przeprowadził we współpracy z siostrzaną firmą Laborelec, przegląd energetyczny Huty Szkła Jarosław (Owens-Illinois Polska), największej huty szkła w Polsce. Pozwolił on stwierdzić, że od strony energetycznej zakład ten jest dobrze zarządzany, a przeciętne zużycie energii jest znacznie poniżej średnich wartości osiąganych przez podobne zakłady produkcyjne opakowań szklanych w Europie (do porównań użyto wartości średnich zużycia energii zamieszczonych we wspomnianym wcześniej studium BAT).

Mimo to, konsultanci Laborelec i Electrabel znaleźli możliwości obniżenia zużycia energii, przedstawiając propozycje czternastu działań o różnej celowości z punktu widzenia redukcji zużycia energii i zróżnicowanym potencjale regulacyjnym.

Trwający tydzień przegląd obejmował cały proces produkcyjny, od przygotowania zestawu szklarskiego, poprzez etapy topienia, formowania i odprężania, po badania innych czynników, takich jak: woda chłodząca, system sprężonego powietrza, przenośniki taśmowe czy obróbka emulsji olejowej. Dokonano całościowego przeglądu wszystkich mediów energetycznych oraz sprawdzono proces z punktu widzenia sprawności energetycznej.

Poza standardowymi analizami wydajności urządzeń elektrycznych, np. sprężarek pomp i wentylatorów, badaniami warunków otoczenia np. temperatury i analizami mediów np. składu mieszanek, przeprowadzono również badania w podczerwieni (na zdjęciu) mające na celu identyfikację obszarów podwyższonego ryzyka awarii np. przeciążonych przewodów, źle umocowanych połączeń itp.

Zaproponowane zmiany umożliwiają dokonanie istotnych oszczędności liczonych w milionach złotych, przy okresie zwrotu nakładów nie przekraczającym w większości przypadków jednego roku, a maksymalnie 4 lata.

Przegląd energetyczny został wykonany w ramach kompleksowej umowy, w wyniku której od 1 maja br. Electrabel jest dostawcą energii elektrycznej do Huty Szkła Jarosław (Owens-Illinois Polska). Jak dotąd współpraca odbywa się bez zakłóceń: nie zanotowano problemów z rozliczeniami na rynku bilansującym, jak i z rozliczeniami finansowymi kontraktu. Huta Szkła Jarosław (Owens-Illinois Polska) zużywa ok. 100 GWh energii elektrycznej rocznie.

Synergia

Celem Electrabel jest stworzenie jak najlepszych warunków współpracy z klientami, preferując partnerskie relacje oparte na obustronnych korzyściach, a nie krótkookresowe podejście bazujące tylko na cenie energii. Jako dostawca energii Electrabel pragnie, aby klienci byli przyjaźni dla środowiska i wykorzystywali energię tak efektywnie, jak to tylko możliwe.

Electrabel w Polsce to nie tylko dostawy energii i usługi energetyczne skierowane do odbiorców końcowych, to także trading, czyli wspomniany już obrót hurtowy energią i inżynieria finansowa rynku energii. Inną specjalnością jest inżynieria energetyczna, w ramach której powstają pierwsze projekty partnerskie z przemysłem w zakresie outsourcingu energetycznego oraz kogeneracji, czyli wytwarzania energii i ciepła w skojarzeniu w elektrociepłowniach o wysokiej sprawności.

Electrabel jest częścią grupy Suez, dzięki czemu możliwe jest stworzenie kompleksowej oferty infrastrukturalnej w zakresie energetyki (w Polsce: Electrabel, Axima, Pre-Elektromontaż), gospodarki odpadami (Sita, Asmabel, Suwo, Citec) i gospodarki wodnej (Ondeo-Nalco, Citec). n


Electrabel Polska Sp. z o.o.
ul. Dulęby 5, 40-833 Katowice
tel. 0-32 358-89-99, fax 0-32 358-89-00
e-mail: [email protected]
www.electrabel.pl