Polska Grupa EnergetycznaPolish Power Group

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
20 marca 2007 r.

Polska Grupa Energetyczna

Tylko duży, silny i stabilny podmiot ma szanse stać się narodowym championem energetycznym będącym w stanie konkurować z największymi w regionie i wyznaczać trendy w energetyce.

O tym, że polskie elektrownie są przestarzałe i wymagają znacznych inwestycji nie tylko w niezbędne remonty, ale także budowę nowych mocy wytwórczych i sieci dystrybucyjnych, wie każdy. Jednak pytanie brzmi, skąd wziąć na to środki finansowe i kto ma realizować te ogromne inwestycje. W tym celu powstał rządowy Program dla elektroenergetyki, który zakłada konsolidację sektora i powstanie czterech wielkich grup energetycznych.

Polska Grupa Energetyczna, tworzona w oparciu o Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, ma być liderem tych przemian i stanowić największy podmiot energetyczny w Polsce. Tworzenie grupy kapitałowej w ramach sektora nie jest czymś nowym. Podobne procesy konsolidacji trwają w innych krajach europejskich. Łączna wartość transakcji w sektorze elektroenergetycznym w Europie jest największa w historii. W Polsce w podobny sposób przekształcano m.in. firmy farmaceutyczne.

PGE będzie miała ok. 30 proc. udziałów w dystrybucji i 44 proc. produkcji w wytwarzaniu energii elektrycznej. Nie może więc być mowy o tworzeniu monopolu w energetyce. Plany zmian w sektorze energetycznym w Polsce pozytywnie oceniła również Komisja Europejska.

PGE na starcie

Proces konsolidacji rozpoczął się od powołania przez PSE SA spółki celowej PGE Energia SA. W dniu 29 grudnia 2006 roku spółkę dokapitalizowano, zgodnie z harmonogramem przewidzianym w rządowym Programie dla elektroenergetyki, akcjami 8 spółek dystrybucyjnych ze wschodniej i centralnej Polski oraz Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA. Minister Skarbu Państwa reprezentujący właściciela spółek: Zespół Elektrowni Dolna Odra SA, Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA, Zakład Energetyczny Białystok SA, Zamojska Korporacja Energetyczna SA, Zakład Energetyczny Warszawa – Teren SA, Lubelskie Zakłady Energetyczne SA, Rzeszowski Zakład Energetyczny SA, Łódzki Zakład Energetyczny SA, Zakład Energetyczny Łódź – Teren SA podjął decyzję o wniesieniu 85% wszystkich wyemitowanych akcji ww. spółek do PGE Energia SA z siedzibą w Warszawie, jako wkładu niepieniężnego w zamian za objęcie przez Skarb Państwa akcji nowej emisji spółki PGE Energia SA z siedzibą w Warszawie. Kolejnym krokiem będzie wniesienie akcji BOT oraz PGE Energia do PSE SA.

Dlaczego Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA

O wybraniu PSE na integratora zdecydowało wiele czynników o charakterze prawnym, ekonomicznym i społecznym.

Realizacja wymogów zawartych w Prawie energetycznym, Programie dla elektroenergetyki i projekcie ustawy o likwidacji kontraktów długoterminowych (m.in. wydzielenie majątku sieciowego z PSE i rozwiązanie KDT) skutkuje poważnymi zmianami dla wszystkich działających w branży podmiotów. Nie jest możliwe wydzielenie tak znacznej części majątku (o wartości około 8 mld złotych) oraz równoległe sfinansowanie przez PSE deficytu wynikającego z konieczności rozwiązania kontraktów długoterminowych, tzw. KDT-ów, przy równoczesnym zachowaniu pełnej wiarygodności wobec banków oraz stabilności finansowej. Oznacza to, że dla bezpieczeństwa całego sektora, wyłączenie majątku powinno się odbyć na zasadzie co najmniej ekwiwalentnej wymiany, tak by potencjał finansowy PSE SA gwarantował bezpieczne wejście w życie postanowień dotyczących rozwiązania KDT.

PSE SA jest również najsilniejszą firmą spośród spółek mających wchodzić w skład PGE. Osiąga najlepsze wyniki finansowe, ma więc największe możliwości wsparcia finansowego pozostałych członków PGE.

Grupa Kapitałowa PSE jest firmą o największej płynności finansowej i stanowi około 40 proc. wartości wszystkich spółek nowo powstającej grupy. W roku 2006 Grupa Kapitałowa PSE wypracowała ok. 1,8 mld zysku, co stanowi więcej niż suma zysku wszystkich spółek mających wchodzić w skład PGE. PSE posiadają również znaczne rezerwy finansowe (ponad 3 mld złotych).

Bardzo istotne jest doświadczenie i kompetencja kadry PSE SA. Podczas szesnastu lat nieprzerwanej działalności spółka zdobyła największe doświadczenie spośród podmiotów działających w sektorze elektroenergetycznym. Nabyte kompetencje w zarządzaniu strukturą holdingu dają gwarancję optymalnego działania nowo budowanego championa. PSE ma również najszersze doświadczenia w działaniu na polu międzynarodowym, gdzie niejednokrotnie reprezentuje cały polski rynek elektroenergetyczny, ponadto jako jedyna posiada kompetencje w energetyce jądrowej.

PGE, jako lider, musi równoważyć różnorodne interesy i potrzeby podmiotów wchodzących w jej skład. PSE posiada najbardziej zdywersyfikowane spektrum działania m.in.: wytwarzanie, obrót i przesył energii elektrycznej, telekomunikacja, usługi konsultingowe i informatyczne.

Cel główny – niezbędne inwestycje

Jednym z głównych celów Programu dla elektroenergetyki jest zwiększenie zdolności inwestycyjnych i kredytowych sektora poprzez stworzenie Polskiej Grupy Energetycznej. Działanie to pozwoli m.in. na realizację niezbędnych inwestycji w celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz niezawodności dostaw energii elektrycznej, wypełnienie przyjętych zobowiązań w zakresie ochrony środowiska oraz zwiększy możliwość konkurowania na europejskim rynku energii, w szczególności w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Powstanie PGE stworzy dogodne warunki inwestowania we współpracę międzynarodową (połączenie elektroenergetyczne z Litwą) oraz budowę nowych elektrowni, również jądrowych oraz modernizację już istniejącej infrastruktury.

Koncentracja kapitału pozwoli wykorzystać efekt synergii. PGE będzie w stanie inwestować więcej niż wypływa to obecnie z sumy planowanych inwestycji w poszczególnych spółkach wchodzących w skład PGE. Do 2025 roku Grupa może przeznaczyć na inwestycje około 116 mld złotych. Koszty wspólnego funkcjonowania spółek są niższe niż koszt samodzielnego działania poszczególnych podmiotów. Silna, skonsolidowana spółka, to również większa wiarygodność w oczach banków.

W najbliższych latach wzrastać będzie w Polsce zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przy znaczącym wzroście gospodarczym – a za taki możemy uznać 5-procentowy wzrost PKB rocznie – można przyjąć, że na każdy 1 procent wzrostu PKB przypada 0,8-procentowy wzrost zapotrzebowania na energię. Należy więc zbudować moce, które zagwarantują Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Z jednej strony, inwestycje powinny być oparte o dotychczas wykorzystywane w energetyce surowce dostępne w naszym kraju, czyli węgiel kamienny i brunatny. Z drugiej, należy inwestować w nowe technologie, z których najlepszą i najbardziej efektywną w naszej sytuacji wydaje się być energetyka jądrowa. PSE prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące polskiego udziału w budowie nowych mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie. Ale to dopiero pierwszy krok. Jeśli do 2016 r. w Polsce nie będzie możliwości korzystania z energii z atomu, to przy bazowaniu jedynie na dotychczasowych surowcach energetycznych, tj. węglu kamiennym i brunatnym – bezpieczeństwo energetyczne Polski może być zagrożone. Dlatego już dziś konieczna jest decyzja, z jakich technologii nasz kraj będzie korzystać w przyszłości, aby to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną zaspokoić. Przy kolejnych ograniczeniach emisji gazów do atmosfery – gdzie Unia Europejska stosuje coraz bardziej restrykcyjne zasady – zwiększą się koszty działania tradycyjnych technologii opartych na węglu, który jest dziś podstawowym paliwem pierwotnym dla produkcji energii elektrycznej w Polsce. Oczywiście energia atomowa nie oznacza konieczności zamykania tradycyjnych elektrowni i braku perspektyw ich rozwoju. Jeszcze przez wiele lat stanowić będą one dominujące źródło wytwarzania energii elektrycznej w Polsce.

Budowa elektrowni atomowej to jednak proces kapitałochłonny. Koszt budowy 1 megawata energii jest szacowany obecnie na około 2,5 mln euro. Analizy wskazują jednak na dużą rentowność inwestycji w energetykę jądrową, pomimo początkowo wysokich kosztów kapitałowych, ze względu na niskie koszty paliwa i brak kosztów tytułem emisji gazów. Cena uranu jako podstawowego paliwa jest niska w porównaniu z innymi źródłami energii, poza tym uran nie ma innego praktycznego zastosowania na dużą skalę w przemyśle. Koszt uranu to około 5 proc. końcowej ceny energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowniach jądrowych. Elektrownia atomowa może działać ok. 60 lat, a np. wiatrowa w tym samym czasie trzykrotnie skończy swój żywot.

Polska to za mało

PSE jest od wielu lat aktywnym podmiotem na międzynarodowym rynku obrotu energią elektryczną i największym w Polsce podmiotem zajmującym się obrotem energią. Prowadzi również inwestycje w połączenie transgraniczne Polska – Litwa. Połączenie międzysystemowe nabiera specjalnego znaczenia w obliczu zaangażowania PSE w projekt Ignaliny.

PSE obecnie planuje również ekspansję za granicę. Przewiduje szereg akwizycji, nie tylko związanych z projektem wspólnej z Litwą, Łotwą i Estonią budowy nowych mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie. Równie poważnie brane są pod uwagę inwestycje na Ukrainie i Białorusi. PSE, a w przyszłości również grupa energetyczna, której jest integratorem, powinna brać pod uwagę swój udział w prywatyzacji oraz inwestowanie w sektor energetyczny na Litwie, Słowacji i na Ukrainie i oczywiście, jeśli taki proces będzie przeprowadzany, na Białorusi. nInfrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek promocyjno-reklamowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
20 marca 2007 r.

Polish Power Group


Jacek Socha, President of the Management Board of PSE S.A.

Only a large, strong and stable entity may become a national power champion, able to compete against the largest ones in the region and set trends in power engineering.

Everyone knows that Polish power plants are obsolete and require major investments both in the necessary overhauls and in the construction of new production facilities and distribution networks. The question is – where do the funds come from and who is to carry out the enormous investments. Thus, a Government Program for power engineering was established that provides for sector consolidation and establishment of four large power groups.

The Polish Power Group (PGE), established on the basis of Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. is to be a leader of the transformation and become the largest power entity in Poland. Building of a capital group within the sector is nothing new. Similar consolidation processes are under way in other European countries. The total value of transactions in the power sector in Europe is the highest in history. In Poland a similar transformation method was applied e.g. to pharmaceutical companies.

PGE will hold about 30% in distribution and 44% in production of electric energy. thus it will no way become a monopoly in the power sector. The transformation plans in the power sector in Poland have also been positively assessed by the European Commission.

PGE at start

The consolidation process began by setting up by PSE S.A. a special purpose company PGE Energia SA. On 29 December 2006 capital was injected in the company as per the timetable provided for in the Government Program for power engineering by way of contributing shares of eight distribution companies in eastern  and central Poland Zespół Elektrowni Dolna Odra SA. The Minister of State Treasury, representing the owner of the following companies: Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A., Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego S.A., Zakład Energetyczny Białystok S.A., Zamojska Korporacja Energetyczna S.A., Zakład Energetyczny Warszawa – Teren S.A., Lubelskie Zakłady Energetyczne S.A., Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A., Łódzki Zakład Energetyczny S.A., Zakład Energetyczny Łódź – Teren S.A. took a decision to contribute 85% of all the shares of those companies to PGE Energia S.A., Warsaw as contribution in kind in exchange for the State Treasury acquiring shares from the new share issue of PGE Energia S.A., Warsaw. The next step will be to contribute the shares of BOT and PGE Energia to PSE S.A.

Why Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

The decision of selecting PSE as an integrator was influenced by many legal, economic and social factors.

Meeting the requirements provided in the Law on power generation, Program for power generation and draft law on liquidation of long-term contracts (e.g. split of network assets from PSE and dissolution of KDT) causes serious changes to all entities operating in the sector. It is impossible to split such a large part of assets (of about PLN 8,00 million) and to have PSE at the same finance the deficit resulting from the need to terminate long-term contracts, so-called KDTs while maintaining full credibility towards banks and financial stability. This means that for the security of the sector, the split of assets should be made as an equivalent swap so that the financial potential of PSE S.A. guaranteed safe enforcement of the regulations concerning discontinuation of KDTs.

PSE S.A. is also the strongest company among those that are to be included in PGE. It has had the best financial results so it has the best potential to support financially the other PGE members.

The PSE Capital Group is a company with best financial liquidity and accounts for about 40% in value terms of all the companies in the newly established group. In 2006 the PSE Capital Group generated about PLN 1,800 million profit which is more than total profit of all the companies to be included in PGE. PSE also holds substantial financial reserves (over PLN 3,000 million).

Another major factor is the experience and competence of the staff of PSE S.A. during the sixteen years of uninterrupted operation, the company has gained richest experience among the entities operating in the power sector. The acquired competence in managing a holding structure provides a guarantee of smooth operation of the champion under development. PSE also has the broadest experience in international operations as many a time it has been representing the entire Polish power market. additionally, it is the only company to have experience in nuclear energy.

PGE as a leader must balance various interest and needs of its members. PSE has the most diversified areas of operation, e.g. production, sale and transmission of electric energy, telecommunications, consulting and IT services.

Chief objective- the necessary investment

A major objective of the Program for power engineering is to expand the sector’s investment and borrowing potential by creating the Polish Power Group. That will assure carrying out the required investments in order to guarantee power security and reliability of energy supplies, meeting the obligations with respect to environment protection and increasing competitive potential in the European energy market, in particular in the region of Central and Eastern Europe. The establishment of PGE will create favourable conditions to invest in international co-operation (power connection with Lithuania) and construction of new power plants, including nuclear plants as well as modernisation of the existing infrastructure.

Capital concentration will allow to use the synergy effect. PGE will be able to invest more than now summed up as investments planned in the individual companies making up PGE. By 2025 the Group may assign about PLN 116,000 for investments. The operating costs of the companies functioning jointly will be lower than their individual operating costs. A strong consolidated companies is also more creditworthy in the eyes of banks.

In the near future, demand for electric energy in Poland will be growing. With a fast economic growth – the 5% annual growth of GDP can be considered high – one may assume that for each one per cent of GDP growth there will be an 0.8% growth in demand for energy. therefore, production potential has to be developed to guarantee energy security to Poland. On the one hand, the new investments should be based on raw materials used in power generation that are available domestically, that is hard coal and brown coal. On the other hand, it is necessary to invest in new technologies – nuclear power generation seems to be the best and most effective in our situation. PSE has been involved in advanced negotiations on Poland’s participation in the construction of new production facilities at the nuclear power plant in Ignalin, Lithuania. However, that is just a first step. If by 2016 Poland will not use nuclear energy, than on the basis of the existing power raw materials, i.e. hard coal and brown coal – Poland’s power security may be at risk. Therefore, its is necessary to take a decision now what technologies will be used in our country in the future so that the growing demand for energy is satisfied. With subsequent restrictions as to gas emissions to the atmosphere – with the European Union applying increasingly restrictive principles – the operating costs of traditional coal-based technologies will grow – coal being the basic raw material for the production of electric energy in Poland. Obviously, nuclear energy does not mean a need to close down the traditional power plants with no prospects for their development. for many years to come they will continue to be the predominant source of electric energy in Poland.

Construction of a nuclear power plant is a capital consuming process. The costs of generation of i Megawatt of energy is now estimated as about EUR 2.5 million. Analyses indicate however a high profitability of investments in nuclear power generation despite the high initial capital costs due to low fuels costs and no costs related to gas emissions. The price of uranium being the basic fuel is low in comparison with other sources of energy; besides, uranium has no other large-scale practical application in industry. The cost of uranium is about 5 per cent of the end price of electric energy generated in nuclear power plants. A nuclear power plant may operate for about 60 years while a wind power plant takes only 20 years to close.

Poland is not enough

For many years PSE has been active in the international electric energy market and is the largest entity in Poland involved in the trade in electric energy. it has also been investing in the cross-border connection Poland – Lithuania. The inter-system connection becomes particularly important in the light of PSE’s involvement in the Ingalin project.

PSE plans now an expansion abroad. It plans several acquisitions, not only related to the project of construction of new power generation facilities at the nuclear power plant in Ignalin, jointly with Lithuania, Latvia and Estonia. It also looks seriously at investments in Ukraine and Belarus. PSE, and in the future also the power group integrated by it, should consider its participation in the privatisation and investments in the power generation sector in Lithuania, Slovakia and Ukraine as well as in Belarus provided the process is ever implemented there. n

Polska Grupa EnergetycznaPolish Energy Group

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
20 czerwca 2007 r.

Polska Grupa Energetyczna

Na czym polega konsolidacja

Model działalności zintegrowanej polega na łączeniu przez firmy działalności na różnych rynkach: energii elektrycznej, gazu, ciepła, wody, a także w różnych sektorach: wytwarzanie, obrót i dystrybucja. Strategia taka pozwalana na kumulowanie wartości dodanej w całości łańcucha produktu. Sprzyja także większej kontroli ryzyka poprzez łączenie działalności regulowanej i konkurencyjnej oraz neutralizowanie wahań koniunkturalnych występujących często asynchronicznie na różnych rynkach produktowych. n

Polska Grupa Energetyczna utworzona z Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, BOT Górnictwo i Energetyka SA, Zespół Elektrowni Dolna Odra SA i 8 spółek dystrybucyjnych: Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA, Zakład Energetyczny Białystok SA, Zamojska Korporacja Energetyczna SA, Zakład Energetyczny Warszawa-Teren SA, Lubelskie Zakłady Energetyczne SA, Rzeszowski Zakład Energetyczny SA, Łódzki Zakład Energetyczny SA, Zakład Energetyczny Łódź-Teren SA jest największą firmą energetyczną w Polsce i liczącym się podmiotem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To nowocześnie zarządzana, przyjazna dla klienta firma energetyczna.

Celem strategicznym PGE jest przejście drogi od funduszu inwestycyjnego, jakim jest de facto dzisiaj, do w pełni zintegrowanej firmy ze zharmonizowanymi liniami biznesowymi. Priorytetem jest integracja i budowa wartości oraz zdobycie zaufania klientów, szczególnie w obliczu projektowanego otwarcia rynku energii elektrycznej i debiutu giełdowego.

Ze strategicznego punktu widzenia jest to dla interesów państwa jedna z najważniejszych spółek, z przychodami pozwalającymi na realizację inwestycji o wartości 3-4 mld zł rocznie. Realizować będzie także postulat bezpieczeństwa energetycznego państwa, gdyż będzie posiadać nadwyżkę produkcji na dystrybucją.

Wyzwania stojące przed energetyką

Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie w Polsce w skali 2,5 do 3 proc. rocznie, co po 10 latach złoży się na ok. 30-procentowy wzrost potrzeb energetycznych w skali całego kraju. W tym samym czasie trzeba będzie odnowić 25-30 proc. mocy wytwórczych. Potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki wynoszą od 5 do 7 mld zł rocznie. n

Wyzwania przed polską energetyką są bardzo duże. W Polsce około 40 proc. urządzeń wytwórczych ma 30 lat i więcej, a przyrost o 1 proc. PKB powoduje wzrost zapotrzebowania na energię o około 1,25 proc. Nie tylko potrzebna jest modernizacja, ale także budowa nowych mocy wytwórczych. Prowadzone działania w zakresie konsolidacji są konieczne, gdyż w dotychczasowej strukturze tego sektora małe zakłady energetyczne były zbyt słabe, aby uzyskać kredyty na modernizację i kosztowne inwestycje oraz sprostać rosnącej konkurencji.

Rządowy program dla elektroenergetyki (przyjęty przez Radę Ministrów w marcu 2006 r.), w ramach którego powstało PGE jest największą reformą sektorową w Polsce po 1989 r. Przy tak złożonym przedsięwzięciu nie sposób nie natrafić na problemy i ścierające się racje. W ostatnich latach w polskiej elektroenergetyce nie dokonano wystarczających zmian. Dalsze zaniechanie reform mogłoby doprowadzić do spadku zainstalowanych mocy wytwórczych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za konsolidacją sektora energetycznego jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Od 1999 roku w krajach Wspólnoty rozpoczął się proces liberalizacji w energetyce. Wielkie koncerny zwiększyły aktywność zagraniczną i zabiegają o nabycie akcji w przedsiębiorstwach innych krajów. Stworzenie PGE, jako firmy integrującej działalność wydobywczą, wytwórczą, handlową i dystrybucyjną, jest optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia pożądanego modelu prowadzenia biznesu w branży energetycznej. Dowodem tego są doświadczenia międzynarodowe. Dotyczy to zarówno krajów Europy Zachodniej (np. Niemcy, Francja, Hiszpania), jak i Środkowej (np. Czechy).

Duża, zintegrowana firma jest obecnie niezbędnym czynnikiem sukcesu w handlu na rynkach energetycznych, o którym decydują przede wszystkim: marka, baza klientów, rating kredytowy, aktywa sieciowe i wytwórcze, oraz zarządzanie ryzykiem.

Konsolidacja z późniejszą prywatyzacją sektora przyniesie korzyści klientom, pracownikom, a także społecznościom lokalnym. Społeczności lokalne zyskają, gdyż inwestycje, które pojawią się w energetyce w następstwie przypływu kapitału i nowych technologii, będą zachęcać innych inwestorów do lokowania swoich przedsiębiorstw na terenie działania grupy.

Zyskają również klienci, gdyż połączenie oddzielnie funkcjonujących firm przyniesie ze sobą oszczędności. Uzyskają oni szerszą i bardziej nowoczesną gamę usług oferowaną na konkurencyjnym rynku, szczególnie, że działania związane z otwarciem rynku dla odbiorców indywidualnych to jeden z priorytetów Polskiej Grupy Energetycznej. Dbałość o klientów: wysoka jakość obsługi klienta i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego – tak widzi swoją misję PGE. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace nad przygotowaniem oferty opartej na ujednoliconych standardach, tak aby propozycja PGE była bardziej atrakcyjna i szersza od ofert do tej pory dostępnych.

Na konsolidacji zyskują również same przedsiębiorstwa: uzyskują one dostęp do wiedzy, technologii i nowoczesnych metod zarządzania. Zatem konsolidacja pozwoli na osiągnięcie korzyści wszystkim jej uczestnikom.

Dominika Tuzinek-Szynkowska
rzecznik prasowy PSE SA

www.pse.pl

Infrastruktura – Środowisko – Energia
Dodatek lobbingowy do „RZECZPOSPOLITEJ”.
20 czerwca 2007 r.

Polish Energy Group

What does consolidation mean

The model of integrated activity includes the connection by the companies, the activities on different markets: electrical energy, gas, heat, water, and also in different sectors: production, circulation and distribution. The strategy allows cumulating the added value in the whole product chain. It also helps the greater risk control by means of connecting the regulated and competitive activity as well as neutralization of the economic situation deviations which often occur anti-synchronically on different product markets. n

Polish Power Group created from Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, BOT Górnictwo i Energetyka SA, Zespół Elektrowni Dolna Odra SA and 8 distribution companies: Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego SA, Zakład Energetyczny Białystok SA, Zamojska Korporacja Energetyczna SA, Zakład Energetyczny Warszawa-Teren SA, Lubelskie Zakłady Energetyczne SA, Rzeszowski Zakład Energetyczny SA, Łódzki Zakład Energetyczny SA, Zakład Energetyczny Łódź-Teren SA is the biggest power energy company in Poland and the fundamental entity in the region of Central and East Europe. It is the modern managed, customer friendly power industry company.

The strategic aim of Polish Power Group is passing the way from the investment fund, which it de facto is nowadays, to the fully integrated company with harmonized business lines. The integration and values construction as well as getting the customer’s trust is the priority, especially in the face of the planned opening of the electric energy market and its stock debut.

From strategic point of view, it is one of the most important companies for the country business with the income which allows realizing the investment in the amount of 3-4 milliards a year. It shall also realize the safety demand of power industry state, as it shall have the production surplus over the distribution.

Challenges facing power industry

The demand for electric energy is increasing in Poland in the amount from 2, 5 to 3 per cent a year, what after the period of 10 years, gives the about 30 per cent growth of the power demand in the whole country. At the same time, it shall be necessary to renew 25-30 per cent of the production power. The investment demands of Polish power energy amount 5 to 7 milliards PLN a year. n

The challenges facing Polish power industry are very big. In Poland, about 40 per cent of generative devices are over 30 years old and more, and the increase of 1 per cent of Gross Domestic Product causes the growth of energy demand for about 1,25 per cent. Not only is the modernization needed, but also the construction of new generative powers. The activities carried out in terms of consolidation are necessary, as in hitherto prevailing structure of the sector, small power energy plants were too weak to get the credit for modernization and expensive investments as well as to meet the increasing competition.

Governmental program for electrical power engineering (accepted by the Cabinet in March 2006), in terms if which Polish Power Group was established, is the biggest sector reform in Poland after 1989. With such a complex undertaking, it is impossible not to face problems and dashing arguments. During the last years, in Polish electrical power engineering, sufficient changes have not been made. Further omission of reforms might lead to the decrease of the installed generative powers.

Another argument which speaks for the consolidation of power industry sector is the accession of Poland to the European Union. Since 1999, in the Union countries, a liberalization process in the power industry started. Big concerns increased their foreign activity and they apply for purchasing the shares in the enterprises in other countries. The creation of Polish Power Group, as a company which integrates mining, production, trade and distribution activities, is the optimum solution from the point of view of the desired model of running business in the power industry branch. The evidence of such is international experiences. It concerns both, the countries of West Europe (e.g. Germany, France, and Spain) as well as the Middle one (e.g. the Czech Republic).

A big integrated company is nowadays a necessary factor of the success in trading on power industry markets, where these are the brand, customers’ base, credit rating, network and generative assets as well as risk management that are decisive.

Consolidation with the following sector privatization shall bring the benefits to the customers, employees as well as local communities. Local communities shall benefit because the investments, which shall appear in power industry as a result of the capital and new technologies inflow, shall encourage other investors to locate their enterprises on the area of the group activity.

The customers shall also benefit as the connection of the separately functioning companies shall bring some savings. They shall get a wider and much more modern range of services offered on the competitive market, especially, that the activities connected with the opening of the market to the individual receivers is one of the Polish Power Group’s priorities. Care for the customers: high quality customer’s service and assurance of power industry safety – this is how Polish Power Group sees its mission. For a couple of months, intensive works have been done on the preparation of the offer based on the uniform standards so that the proposal of PPG was more attractive and wider from the offers accessible up to this time.

And finally, the very enterprises shall benefit from the consolidation, either: they get the access to knowledge, technology and modern management methods. Consolidation then shall allow achieving the benefits to all its participants.

Dominika Tuzinek-Szynkowska
The press officer of PSE SA

www.pse.pl